Carnaval, hoe vier je dat? Oplichters creatief in de weer met honderden valse zaken Het aantal malafide webwinkels explodeert. De politie zag het afgelopen jaar honderden nepzaken op internet verschijnen. Soms worden websites van bestaande winkels tot in detail gekopieerd om consumenten op te lichten. Walcheren Verslaggeefster Melita Lanting heeft helemaal niets met carnaval. Als geboren Groningse is het feest tot nu toe een ver-van-haar-bed-show. Maar sinds enige tijd doet ze verslag van het wel en wee in Zeeuwse plaatsen waar carnaval in de genen zit. Hoogste tijd om de kneepjes van het carnaval vieren te leren. Een stoomcursus wacht haar. Dat blijkt uit jaarcijfers van de poli tie. In 2017 werd in 438 gevallen ac tie ondernomen tegen malafide webwinkels, een jaar eerder ge beurde dat nog 35 keer. Oplichters gaan soms vernuftig te werk om geld van consumenten af te troggelen. Zo worden be staande webwinkels nauwgezet na gemaakt zodat consumenten geen onraad ruiken als ze een bestelling plaatsen. Er zijn ook compleet valse webwinkels, die even in de lucht zijn om snel weer van het internet te verdwijnen. In korte tijd wordt dan zo veel mogelijk geld buitge maakt. Daarnaast worden bestaande do meinnamen massaal opgekocht door fraudeurs, die vervolgens be ginnen met de verkoop van nepar- tikelen. Dat kan leiden tot geloof waardige, maar ook vreemde com binaties. Zo zijn op een site die ooit bedoeld was voor psychologen in Na een aangifte blijkt al snel dat er nog veel meer gedupeerden zijn Brabant nu schoenen en trainings pakken te koop. Consumenten die van een mala fide webwinkel gebruik maken, ontvangen nepartikelen of krijgen niets, terwijl ze wel geld hebben overgemaakt. Ook worden credit cardgegevens van slachtoffers ge stolen, die voor nieuwe oplichters praktijken gebruikt kunnen wor den. Het totaal aantal aangiftes van in- ternetoplichting nam in 2017 overi gens af met 8.000 naar 38.343. In bijna 5.500 gevallen werd een aan gifte ingetrokken, bijvoorbeeld om dat goederen met vertraging alsnog aankwamen. Bij klanten die wel ge dupeerd zijn, is gemiddeld een be drag van 197,32 euro buitgemaakt. Het Landelijk Meldpunt Internet Oplichting (LMIO) deed vorig jaar wel vaker onderzoek. Het gaat om 416 onderzoeken naar 526 verdach ten, dat zijn er 75 meer dan in 2016. In de meeste gevallen ging het om grote zaken, waarbij tientallen of soms honderden slachtoffers wer den gemaakt. Het zijn daardoor tijdrovende en complexe onderzoe ken, zegt teamleider Gijs van der Linden. „Na een aangifte blijkt vaak al snel dat er nog veel meer gedu peerden zijn, of dat een verdachte samenwerkt met anderen. Soms is er sprake van een heel netwerk." Door de betalingen aan verdach ten onder de loep te nemen, blijkt dat bijna de helft van de slachtof fers van internetoplichting aan gifte doet. Dat aantal is al jaren sta biel. Nieuwsmedia Psycholoog: 'De beste hulp bij depressie komt van je naaste' •ZEELAND5 FOTO MECHTELD JANSEN Groei van neppe webshops Carla van der Wal Den Haag - Gijs van der Linden (politie) dinsdag 6 februari 2018 3°C Winterse pzc.nl week Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1