woon square LAPTOP! 1 WOON Nederland wil eilandraad ontbinden en gedeputeerden naar huis sturen GRATIS n'999. 13 Nederland neemt het gezag over op Sint Eustatius. Het is al de derde keer in een jaar dat de regering ingrijpt op de voormalige Nederlandse Antillen. www.woonsquare.nl nu 899,. fTTrmrm Weer laat Nederland de spierballen zien in de West. Staatssecretaris Raymond Knops wil de gehele ei- landraad van Sint Eustatius ontbin den en de gedeputeerden naar huis sturen, na een vernietigend rapport over het eilandbestuur door een commissie van wijzen. 'Wetteloos heid en financieel wanbeheer' teis teren het amper 3.000 zielen tel lende eiland, oordeelt die. Een door Nederland aangewezen regerings commissaris gaat orde op zaken stellen. „De mensen op Sint Eusta tius verdienen beter", aldus Knops. Vorig jaar maart pakte Nederland ook al door op Curacjao. Toen werd de gouverneur per aanwijzing op dracht gegeven de verkiezingen door te laten gaan, nadat de inte rim-regering uitstel wilde door drukken. En afgelopen november beval Nederland premier Marlin van Sint Maarten op te stappen. Die weigerde de voorwaarden te accep- terendie verbonden waren aan de 550 miljoen euro hulpgeld van Ne derland, na orkaan Irma. Het is geen toeval dat het drie keer achter elkaar raak is op de An tillen, stelt hoogleraar koloniale en postkoloniale geschiedenis Gert Oostindie van de Universiteit Lei den. Curacao, en zeker Sint Maarten en Sint Eustatius, zijn klein en daardoor ook bestuurlijk kwets baar. Goede bestuurders zijn dun gezaaid. „Het is niet zo dat Neder land denkt: laten we daar eens lek ker de macht grijpen", stelt hij. „In tegendeel. Je schuift niet zomaar even de democratie opzij, zoals nu op Sint Eustatius. Maar Nederland kan niet anders." Er was een tijd, tot de jaren 90, dat Nederland zich nauwelijks be kommerde om de Nederlandse An tillen, stelt Oostindie. „Tot die tijd streefde Nederland maar één ding na: onafhankelijkheid. Maar dat kan niet onder dwang." Sindsdien is Nederland volgens hem standvas tiger geworden, zeker na de staat kundige vernieuwing in 2010, toen de Nederlandse Antillen als land ophield te bestaan. „Er wordt steeds tegen de eilanden gezegd: oké, jullie horen erbij, we willen ook investe ren, maar dan moet het bestuur wel op orde zijn." Daarom kan het ingrijpen op Sint Eustatius ook zo ver gaan. Het ei land heeft, net als Saba en Bonaire, de status van een soort gemeente van het Nederlandse grondgebied. Curacao, Aruba en Sint Maarten zijn op hun beurt landen binnen het koninkrijk. Onkreukbaar Juist de voorwaarde van stabiel be stuur, met onkreukbare politici, blijkt keer op keer de achilleshiel van de Antillen. Oostindie pakt er de cijfers voor Sint Eustatius bij. Tussen 2010 en 2017 waren er elf be stuurswisselingen. Orde op zaken stellen kan daarom best een poosje duren. „Het is nu chaos, ingrijpen was onafwendbaar. Herstel zal ja ren vergen - en overigens kan je de mensen die de boel zo uit de hand hebben laten lopen, niet verbieden zich opnieuw verkiesbaar te stel len." Niet overal gaat het mis. Op Aruba, dat sinds november voor het eerst een vrouwelijke premier aan het roer heeft, is het al jaren relatief rustig. Ook het allerkleinste eiland, Saba, kende in de afgelopen zeven jaar slechts één regeringswissel. Hoe anders ligt het op Bonaire. Sinds 2010 veranderde het bestuur negen keer van samenstelling, waarvan zeven keer omdat iemand overliep. Het bestuur is instabiel. „Door het ingrijpen op Sint-Eusta- tius zullen Bonairiaanse politici zich zeker achter de oren krabben", zegt Oostindie. „Dit lijkt een Ne derlands schot voor de boeg." nu met GRATIS Laptop GRATIS Laptop norr"zaïuö^ Da's thuiskomen! IINIiLUiljUH; klanten vertellen® dinsdag 6 februari 2018 GO 'Het is chaos op Sint Eustatius, ingrijpen was onafwendbaar' Laurens Kok Den Haag Sint Eustatius is klein en be stuurlijk kwetsbaar. Staatsse cretaris Raymond Knops: „De mensen op Sint Eustatius ver dienen beter." fotoanpendreamstime 2,5+Hoek+2,5+Longchair Eagle Schitterende, trendy hoekcombinatie in Supreme met heerlijk zitcomfort. Italiaanse design-topper! Leverbaar in een groot aantal bekledingen, kleuren en opstellingen. Normaal^599T- nu 1299,-. Als 2,5+Hoek+2,5 inclusief sierkussens: alleen geldig van: 6 feb. t/m 10 feb. In verband met de Laptop-aktie hebben wij EXTRA KOOPAVONDEN voor u tot 21:00 Bij aankoop van elk bankstel, hoekbank V of compleet interieur 1 Windows 10 - HD-scherm - In de Cloud-opslag - DTS Studio Sound - Multi SD-cardreader, HDMI, USB 2.0 - USB 3.1, WiFi AC, Bluetooth - Multi-cell Li-ion batterij - 64-bits versie - Inclusief Office 365 n°rmaai 2To§^- 3+2,5 zits Caribbean Lounge bankstel in stof Supreme, inclusief alle kpssens. Ook leverbaar in afgebeelde Ribcord en vele andere bekledingen en kleuren. nu met Bergen op Zoom Wassenaarstraat 45 - Centrum stad Eindhoven W. van Konijnenburglaan 1 d - Woonboulevard De Kade Heerlen In de Cramer 76 - Woonboulevard Heerlen Middelburg Mortiereboulevard 12 - Woonboulevard De Mortiere Nieuwegein De Liesbosch 70 - A12 afslag 18, Ind. terrein Liesbosch Oosterhout Beneluxweg 3 - A27 afslag 17, naast McDonalds Oss Frankenweg 31 - Woonboulevard Oss-Oost Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-21.00 uur 9.30-17.00 uur ALTIJD GESLOTEN Koopavond Koopavond Koopavond Koopavond Koopavond DEZE WEEK EXTRA KOOPAVONDEN TOT 21.00 UUR! in alle vestigingen gratis voor de deur e CBW-erkend ®8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13