Gps werkt feilloos tegen diefstal 'Verbied levend koken Twee oud-VVD'ers uit rtij Baudet gezet van kreeft' 12 Politiebonden oneens met taakuitbreiding Vanaf 1 maart stuurt Barneveld als eerste gemeente boa's op dieven- jacht als er een e-bike weg is. Dat maken fietsfabrikant Gazelle, de ANWB en Barneveld vandaag be kend. De bedoeling is dat er in heel Nederland een dekkend netwerk komt van boa's die op e-bike dieven jagen. Zo moeten de kostbare elektri sche fietsen, die vaak tussen de ï-ooo en 3.000 euro kosten, binnen 48 uur opgespoord zijn. Pieter van Vollenhoven, voorzit ter van de Stichting Maatschappij en Veiligheid, is kritisch. Met deze proeven ontstaat volgens hem 'langzamerhand een nieuw soort gemeentepolitie'. „De Nationale Politie is juist gekomen om een einde te maken aan de versnippe ring van de politie", benadrukt hij. Straks zijn de boa's ook nog bewapend. Hebben we dat gewild bij de oprichting van de Nationale Politie? Ook de Nederlandse Politiebond (NPB) is fel gekant tegen buitenge woon opsporingsambtenaren die politietaken overnemen. „We zien steeds meer vormen van criminali teit waarbij boa's worden ingezet, omdat de politie de wijk uit is ge trokken", betoogt voorzitter Jan Struijs. Boa's kunnen volgens Struijs geva ren moeilijker inschatten, omdat zij geen toegang hebben tot politiesys temen. „Het kan een 'gewone' dief zijn, maar er kunnen ook criminele bendes achter zitten die bijvoor beeld vuurwapengevaarlijk zijn", waarschuwt de voorman van de po litiebond. Van Vollenhoven vult hem aan: „Voordat je het weet zijn boa's ook bewapend, dan is de vraag: hebben we dat ooit gewild bij de oprichting van de Nationale Politie?" De oud voorzitter van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid is stellig: „Ik vind het fout en naar mijn mening zou je deze gang van zaken in het parle ment aan de orde moeten stellen." Volgens Titus Visser, directeur van de Stichting Aanpak Voertuig- criminaliteit, waaronder ook het Centrum Fietsdiefstal valt, is het juist heel zinvol om te bekijken wat boa's kunnen betekenen bij de op sporing van e-bikes. „Je ontlast de politie." De gemeente Barneveld jicht toe dat de boa's een appje krij gen als er een fiets vermist is en ze die kunnen traceren. „Treffen ze hem aan, dan wordt de politie geïn formeerd, die de zaak overneemt", aldus woordvoerder Bertil Rebel. „De boa's sporen dus geen boeven op, ze traceren alleen de fiets." PREVENTIE Fietsfabrikant Gazelle en de ANWB lanceren vandaag naast de samenwerking met de boa's ook een anti-dief- stalfiets met gps-chip. Mocht het niet lukken om de gesto len fietsen binnen 48 uur op te sporen, dan ontvangt de ei genaar een nieuwe. In augus tus bleek al dat een proef met digitale sloten op e-bikes ex treem goed werkt. Van de eerste 6.000 e-bikes van Sparta met gps-chip werd er niet één gestolen. De techniek, vergelijkbaar met de zoekfunctie voor smartphones, is ingebouwd in het bedieningskastje op het stuur. Wie die bedie ningsmodule openbreekt, eindigt met een e-bike die het niet meer doet. „Fietsdiefstal kunnen we niet accepteren, zeker niet nu er steeds meer kostbare fiet sen rondrijden en we de tech nische kennis hebben om er iets tegen te doen", zegt woordvoerder Ferdi Ertekin van Gazelle. Een A-merk e-bike kost volgens ENRA Verzekeringen 'al gauw 2.200 euro'. „Zelfs omafietsen met zo'n rekje voorop worden elektrisch ge maakt, zodat ook de jeugd erop naar school gaat fietsen", licht woordvoerder Rodney Noordhout toe. „Die zijn zo'n 1.700 euro." Van Moof en Stromer zijn de wat duurdere merken. Noordhout: „Daarbij zit je op 3.000, de duurdere zijn zeifs 10.000 euro." Volgens de initiatiefne mers is inmiddels weten schappelijk bewezen dat deze diersoorten wel de gelijk pijn beleven en een bewustzijn, leervermo gen en geheugen hebben. „De huidige methoden om te doden, zoals le vend koken, zullen dus door andere meer dier vriendelijke methoden vervangen moeten wor den", aldus de petitie. In Nederland worden jaarlijks ongeveer 1 mil joen Nederlandse kreef ten en krabben en onge veer 1 miljoen uit Canada geïmporteerde kreeften en krabben op deze wijze bereid. Daar zijn nu geen wettelijke regels voor. De Partij voor de Die ren steunt de petitie daarom van harte. Ka merlid Femke Arissen: „Uit diverse wetenschap pelijke onderzoeken DEN HAAG Partijleider Thierry Baudet en het bestuur van Forum voor Democratie (FvD) hebben twee oud-VVD'ers uit de partij gezet. Oud-senator Robert De Haze Winkelman en oud-staten lid Betty Jo Wevers zouden heb ben geprobeerd de 'uitbouw van de partij actief tegen te werken en het partijbestuur over te nemen'. FvD meldt dat zelf op de web site. Dat overnemen van het par tijbestuur deden De Haze Win kelman en Wevers volgens die verklaring 'op oneigenlijke wijze en door gebruikmaking van drei gementen en kwaadsprekerij'. De Haze Winkelman en We vers waren vorig jaar betrokken bij de selectie van de kandidaten voor de lijst van FvD voor de Tweede Kamerverkiezingen van 15 maart 2017. Wat het tweetal nu zou hebben gedaan, wordt in de verklaring van de FvD verder niet geconcre tiseerd. Betty Jo Wevers meldt op Twitter: 'Moet zojuist via een persbericht lezen, dat ik geroyeerd ben bij FvD. Blijkbaar is het plei ten voor meer interne democratie te bedreigend voor een 'democra tische' partij...' Ook De Haze Win kelman reageert op Twitter. 'Het is een bloody shame dat een partij die zegt de democratie te willen herstellen in eigen partij een schrikbewind voert.' blijkt dat het levend koken van of door snijden van zenu wen bij kreeften veel dierenleed ver oorzaakt. Wij blijven ons inzetten voor een verbod. La ten we een voorbeeld ne men aan Zwitser land: daar geldt bin nenkort de plicht om te verdoven. Wat houdt ons tegen?" Overigens biedt de Vissenbescherming in de petitie geen alternatief voor de huidige berei dingswijze van levend koken. dinsdag 6 februari 2018 GG Boa's gaan achter gestolen e-bikes aan Buitengewoon opsporingsambte naren van gemeenten gaan de strijd aan met e-bikedieven. Poli tiebonden en de Stichting Maat schappij en Veiligheid zijn er fel op tegen dat boa's die taak van de politie overnemen. Marcia Nieuwenhuis Barneveld/Dieren - Pieter van Vollenhoven Vorig jaar werd naar schat ting 10 procent van de 275.000 nieuwe elektrische fietsen in Nederland gesto len. ledereen kent het wel, het beeld van meerdere kreeften en krabben in het aquarium van vaak de duurdere restau rants. Met de scharen dicht getapet wachten zij op hun lot: levend gekookt worden. Edwin van der Aa Den Haag De buitengewoon opsporingsambtenaren concentreren zich op de fietsen, niet op de dieven, foto marcel otterspeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12