Romantiek in de modder, Venetië staat droog 8 Sven van der Woude rijdt4.300kilometer voor Georgisch medicijn Sven van der Woude (42) wil niet vorder leven met de allesoverheersende piep in zijn oren. In Georgië kunnen ze hem er misschien vanaf helpen, maar zijn zorgverzekaar dekt de behandeling niet. Elke nacht lig ik in bed meteen koptelefoon met harde muziek op Hij houdt niet van lang autorijden en slaapt liever niet in een vreemd bed. En toch stapte Sven van der Woude (42) gisteren in de auto voor een rit van zo'n 4.300 kilometer naar Georgië. Over een week of drie rijdt hij weer terug. Hopelijk verlost van die gekmakende piep in zijn oren. Zo niet, dan ziet hij nog maar één uitweg: de dood. „Zo kan ik niet meer verder", ver telt de autistische Van der Woude in zijn stacaravan op het erf van zijn vader, in het Groningse Opende. Bij de laatste van een reeks ooroperaties, in 2004, liep hij een bacteriële infec tie op. „Het klinkt misschien raar, maar toen ik bijkwam uit de narcose dacht ik al: dit voelt anders, niet goed. Sindsdien heb ik last van enorm veel pus in mijn oren, soms pijnklachten, maar de laatste tijd vooral die piep die me helemaal dol maakt. Elke nacht lig ik in bed met een koptele foon met harde muziek op, om dat suizen maar niet te hoeven horen. Maar daardoor slaap ik nauwelijks en voel ik me natuurlijk ook niet beter." Stilte. Een slok koffie. Dan: „Ik zie om me heen iedereen vrolijk verder leven. De jongens die vroeger mijn vrienden waren hebben banen, vrouwen, kinderen, sport. Ik zit in de bijstand, woon in deze caravan met een hond en een kat en kan ver der niets. Vroeger schreef ik graag, nu krijg ik geen zin meer normaal op papier. Ik kan me nergens op concentreren door die piep in mijn oren. In Nederlandse ziekenhuizen ben ik uitbehandeld en dat is ook de reden dat ik me heb aange meld bij de Levenseindekliniek. Dit leven wil ik niet meer." Afgelopen najaar zag hij een reportage in het televisiepro gramma Dokters van morgen over de wijze waarop in Georgië bac teriën worden bestreden. „Als ik het goed vertel, gaat het zo: ze kijken welke bacterie in je lijf zit en dienen je met een drankje een virus toe dat alleen korte metten maakt met die bacterie. Een bacteriofaag heet dat. Ik zocht contact met die Georgische kliniek en mocht een monster van mijn pus opsturen. Een wattenstaafje ging op de post en later hoorde ik dat er inderdaad een bacterie is aange troffen die zij kunnen verdrijven." Aan zijn zorgverzekeraar, De Fries land, vroeg Van der Woude of zij zo'n behandeling vergoeden. „En ik heb ook uitgelegd dat het wat mij betreft mijn laatste redmiddel is. De zorg verzekeraar zegt dat ze er niet aan kunnen meewerken, omdat het een alternatieve behandeling is. Maar wat is alternatief als in het buitenland hele volksstammen er baat bij heb ben? Helemaal ironisch is dat ze de kosten van mijn eutha nasie wél vergoeden, maar deze behande ling niet." 10.000 euro Dat staat ook op een sticker op de 20 jaar oude Renault Scé- nic: 'Mijn dood wordt vergoed, maar mijn leven niet.' Gisteren zette Van der Woude koers naar de Georgische hoofd stad Tbilisi. Hij kon de auto ('gelukkig zaten er al sneeuw kettingen bij'), de reis en de behan deling bekostigen via crowdfun- ding. „Ik heb ruim 10.000 euro op gehaald en aan de behandeling ben ik waarschijnlijk zo'n 5.000 euro kwijt. Ik kon dus geen heel dure auto kopen, maar gelukkig ben ik handig. Als het moet kan ik onderweg veel verhelpen. Ik kan in Bulgarije een veerboot naar Georgië pakken, dwars over de Zwarte Zee. Maar omdat ik niet precies weet hoe dat werkt, heb maandag 5 februari 2018 Meestal staat Venetië iets te veel onder water en zitten de bewoners met overstromingen, maar nu niet. Uitzonder lijk droog weer in com binatie met het extreme laagtij door de blauwe superbloedmaan van afgelopen woensdag leiden ertoe dat er in heel wat kanaalstraatjes vooral modder ligt. Het waterniveau is meer dan 60 cm gedaald. Sommige kanaaltjes zijn nog toegankelijk met gondels, maar andere zijn afgesloten. Het waterniveau van het beroemde Canal Grande is ook met een halve meter gedaald, maar het is nog wel toe gankelijk voor gondels en waterbussen. Venetië heeft vaker last van overstromingen dan van een gebrek aan water, maar het is zeker niet de eerste keer dat het water zo laag staat. In 2016 daalde het peil met 66 cm, in 2008 was dat zelfs met 90 cm. Het dieptepunt werd bereikt in 1934, toen het water 120 cm lager stond. Vanaf vol gende week wordt op nieuw regen voorspeld in Venetië en zullen de kanalen zich opnieuw vullen met water én gondels. De blauwe superbloed maan van afgelopen woensdag bracht ex treem laagtij aan de ene kant van de wereld en overstromingen aan de andere kant. Zo kregen onder andere verschil lende eilanden in de Straat Torres, tussen Australië en Papoea- Nieuw-Guinea, te maken met water overlast. FOTO'S AFP Laatste redmiddel tegen gekmakende piep in oor Jeroen Schmale Opende 11feb Tbilisi TURKIJE 4feb Opende DUITSLAND^ TSJECHIË SLpWAWJE ifvPÖNGARIJE ROEMENIE" BULGARIJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8