Niet meer mobiel in eigen huis? ri 7 Gevoelige kwestie op de Balkan sleept zich al 27 jaar voort Lasertechniek ziet duizenden Mayawerken 0800-5003 trapliften.nl Vrouw bevalt langs de weg Een traplift van thyssenkrupp brengt dé oplossing. GUATEMALA CITY Onder zoekers hebben niet eerder ontdekte verdedigingswerken, irrigatiekanalen en overblijfse len van tienduizenden gebou wen van de Maya's in de dichte bossen en oerwouden van de Pe- tén-regio in Guatemala aange troffen. De ontdekking sugge reert dat er in het gebied miljoe nen mensen meer woonden dan eerder werd gedacht. De afbeeldingen onthulden ook enorme landbouwvelden, waaronder velden van 20 kilo meter lang. In totaal werden 60.000 structuren ontdekt, waaronder vier belangrijke cere moniële Maya-centra. De onderzoekers werkten met een speciale techniek om de jun gle vanuit de lucht in kaart te brengen. Een apparaat straalt daarbij gepulseerd laserlicht naar de grond en onthult con touren die verborgen zijn door dicht gebladerte. Zo is ook een 30 meter hoge piramide gezien die eerder een heuvel leek. NORDHORN Een vrouw is zaterdag in de namid dag langs de openbare weg bij Nordhorn beval len van een kind. De zwangere vrouw was met haar partner onderweg naar het ziekenhuis, maar die eindbestemming werd nooit gehaald. De politie werd inge schakeld om één rijstrook van de Osttangente, dat is de rondweg bij Nordhorn, af te zetten. Het stel had kort voor de afslag Bad Bentheim de auto aan de kant gezet, omdat de vrouw ieder moment kon bevallen. Slechts een paar minuten na aankomst van de hulpdiensten, beviel de vrouw in haar auto van de baby. Met honderden bussen en veerbo ten zijn de protestanten naar Athene gekomen. De politie spreekt van 140.000, de organisa tie houdt het op een miljoen. Vast staat dat de demonstratie een stuk groter is dan de recente protesten tegen de aanhoudende bezuini gingsmaatregelen. Op spandoe ken staan leuzen als: 'Macedonië is Grieks' en 'Onze naam is onze ziel'. De Grieken maken zich kwaad over het feit dat premier Alexis Tsipras bereid is concessies te doen in een kwestie die zich al meer dan 27 jaar voortsleept. In 1991 verklaarde deelrepubliek Ma cedonië zich onafhankelijk van moederland Joegoslavië. Griekenland protesteerde direct tegen de naam, aangezien het zelf een regio heeft die ook zo heet. Athene beweert dat Skopje aast op Grieks grondgebied en, mogelijk nog erger, Griekse geschiedenis uit de tijd van Alexander de Grote 'steelt'. Griekenland kreeg gedaan dat de noorderbuur alleen kon toetreden tot de Verenigde Naties onder de tijdelijke naam Voorma lige Joegoslavische Republiek Ma cedonië. Zolang er geen definitieve op lossing is, blokkeert Griekenland toetreding van Macedonië tot de NAVO en de EU. In de Balkan is het een gevoelige kwestie. Neder land trok enkele jaren na de onaf hankelijkheid de erkenning onder de naam Macedonië in, na een maandenlange Griekse handels boycot. De onderhandelingen die sinds dien onder toezicht van de VN plaatsvinden hebben geen resul taat, aangezien beide landen zich steeds verder ingroeven. Skopje kreeg een volledige make-over, compleet met standbeelden van Alexander de Grote en nepfacades uit de klassieke oudheid. Maar sinds afgelopen jaar een minder nationalistische regering in Skopje aan de macht kwam, en Athene die al een tijdje heeft, gloort hoop op een oplossing. De landen praten sinds kort weer met elkaar. Nieuw-Macedo- nië, Noord-Macedonië en Boven- W Athene beweert dat het buurland op Griekse grond en geschiedenis aast Macedonië zijn opties voor de nieuwe naam. Skopje heeft het meest te winnen en maakt haast: voor juli moet de knoop zijn door gehakt, zodat Macedonië op de NAVO-top voor lidmaatschap kan worden uitgenodigd. Tegenstand Maar dat is buiten de tegenstand van vooral de Grieken gerekend. Meer dan 70 procent van de bevol king is tegen elk gebruik van de naam Macedonië door de noorder buur, blijkt uit enquêtes. „Een op lossing is niet nodig. Het feit dat anderen dat land Macedonië noe men is geschiedsvervalsing", zegt de gepensioneerde marineofficier Giorgos Tallias (50), terwijl hij kijkt naar een enorme vlag die wordt uitgerold boven de menigte op het centrale plein voor het par lement. „Waarom zou een land dat een Slavische taal spreekt een Griekse naam moeten hebben?" Advertentie thyssenkrupp maandag 5 februari 2018 Grieken de straat op tegen naam buurland Macedonië GO De Grieken zijn gisteren mas saal de straat opgegaan om te demonstreren tegen een compromis met buurland Mace donië. Ze zijn boos over de naam van dat land, dat de Grieken clai men als deel van hun historie. Thijs Kettenis Athene Senioren moeten langer thuis blijven wonen dan voorheen, ook als hun mobiliteit achteruit gaat. Dat zal in 2018 niet anders zijn. Uit onderzoek dat we samen met seniorenorganisatie ANBO hebben uitgevoerd, blijkt echter dat bijna 50% van de senioren hun huidige woning niet geschikt vindt om er op latere leeftijd te blijven wonen. Verhuizen vinden veel mensen geen optie, want niemand wil zijn thuis verlaten als dat niet hoeft. En een verbouwing, waarbij de woning bijvoorbeeld gelijkvloers wordt gemaakt, is ook niet ideaal, want dat is doorgaans een ingrijpende, dure en tijdrovende aangelegenheid. Steeds meer mensen besluiten dan ook een nieuw begin te maken in hun bestaande woning. Door middel van een mobiliteitsoplossing die slechts een kleine impact heeft op het uiterlijk, de inrichting en de sfeer van hun thuis. Traplift als oplossing Wij van thyssenkrupp merken dat steeds meer mensen in hun zoektocht uitkomen bij ons paradepaardje, de Swing- traplift. Met deze traplift, die zelfs naar de zolder kan worden doorgetrokken, wordt het hele huis weer voor iedereen bereikbaar. Bovendien past hij op iedere mogelijke trap, of het nu om een wenteltrap gaat, een trap met een of meerdere bochten of om een heel smalle opgang. "Oude bomen verplaats je niet" De Swing-traplift heeft al heel veel klanten kunnen overtuigen. Een enthousiaste gebruiker vertelt: "De trap naar onze slaapkamer oplopen kostte mij zo veel energie dat mijn vrouw en ik zelfs overwogen te verhuizen naar een gelijkvloerse woning. Maar oude bomen verplaats je niet. Dus toen een vriend ons wees op de Swing-traplift hebben we die snel laten inmeten en laten plaatsen. Nu kan ik zonder moeite naar boven en weer terug, en kunnen we ons fijne huis gewoon laten zoals het is." €375,- korting! U ontvangt de hele maand februari maar liefst €375 korting op de aanschaf van een nieuwe Swing-traplift. Bel ons gerust voor een vrijblijvende afspraak op of voer uw gegevens in op Daar kunt u ook onze uitgebreide brochure en een prijsindicatie opvragen. Y Grieken protesteren omdat ze Macedonië als onderdeel van hun geschiedenis beschouwen, fotoafp jOtueei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7