II CR@SH! kiest muziek bij The Great Dictator Expositie in kerk Brouwershaven is opnieuw te zien in het voorjaar Forces of the Sea-finale driedaagse herdenking Watersnoodramp Identificatie van slachtoffers 19 Het Watersnood museum herdacht drie dagen lang de Ramp die 65 jaar geleden plaatsvond. En vierde zaterdag ook de jaarlijkse open dag. Het is een klein groen theeservies. Schattig om te zien, maar de échte waarde zie je er niet direct aan af. Die waarde zit 'm in het verhaal erach ter. Het verhaal van de ouders van Zierikzeeënaar Leo Schults, die het servies alleen gebruikten als ze thee dronken met mensen waarmee ze herinneringen aan de Watersnoodramp deelden. Het servies is sinds zaterdag in het Watersnoodmuseum in Ou werkerk te zien. Het is één van de objecten die deel uitmaakt van de expositie '65 schenkingen - Elke schenking heeft een eigen ver haal'. „Hoe iets van steen zo'n verhaal kan vertellen, is enorm", zegt Schults. Want eigenlijk stond hij er zelf tot voor kort nooit zo bij stil. Het potje en de kopjes waren na het overlijden van zijn ouders ergens boven in de keukenkast be land. Maar voor zijn ouders had het servies, na de Ramp uitge deeld door de Nederlandse Chris telijke Vrouwenbond, een heel an dere waarde. Die verhalen achter schenkin gen zijn heel indrukwekkend, zei ook directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum voorafgaand aan de opening. „We hebben geen Nachtwacht of dure bezittingen, maar de emoties van die verhalen spreken boekdelen." Hoewel de 65-ste herdenking van de Watersnoodramp achter de We hebben geen dure bezittingen, maar de emoties van de verhalen spreken boekdelen rug is, lijkt het of er aan die stroom verhalen over de ramp geen einde komt. Maar er worden ook nieuwe verhalen gemaakt. Zo schreef de Zonnemairse harmo nievereniging Nut Uitspanning er een bijzondere bladzijde in de geschiedenis bij. De muzikanten voerden, als grote finale van de open dag van het Watersnoodmu seum en de driedaagse herden king, het stuk Forces of the Sea op. Geschreven in opdracht van Nut Uitspanning door componist Leon Vliex. En met verve uitge voerd door de Zonnemairse muzi kanten onder leiding van dirigent Arjan Muller. Met een live feiten relaas, getuigenissen op video, zang van Mario Veltman en een stroom aan begeleidende beelden. Hoe of wat, is nu nog niet bekend. Maar dat Forces of the Sea een re prise krijgt, wist Louwerse zater dag al zeker. DNA OUWERKERK - Vijf nabestaan den van vermiste slachtoffers hebben zich dit weekend gemeld om wangslijm af te staan in de hoop dat hun familielid alsnog geïdentificeerd kan worden. Ze deden dat na een presenta tie van de politie bij de open dag van het Watersnoodmuseum en een documentaire die omroep Max vrijdagavond uitzond over het DNA-onderzoek. Honderd van de 1836 slachtoffers zijn nooit geïdentificeerd. Het Lan delijk Bureau Vermiste Personen van de politie heeft stoffelijke overschotten opgegraven om DNA-materiaal af te nemen. Na bestaanden konden DNA afge ven om te kijken of er verwant schap met de vermisten kon worden aangetoond. Dankzij het onderzoek zijn twee slachtoffers alsnog geïdentificeerd: Maatje Verhelst uit Nieuwerkerk en Ma ria Magdalena de Koster uit Krui- ningen. Van een derde stoffelijk overschot is vastgesteld dat het om één van twee zussen Bastiana of Jacoba van den Hamer uit Ou werkerk gaat, die allebei vermist raakten. Mensen die alsnog DNA-ma teriaal willen afstaan, kunnen bellen met telefoonnummer 0900-8844. DREISCHOR - Het is een filmklas sieker en dan wordt-ie ook nog eens op een heel bijzondere manier ver toond. Zaterdag 14 april is The Great Dictator van Charlie Chaplin te zien in de Adriaanskerk in Drei- schor. Met livemuziek, uitgekozen door tienergroep CR@SH! van mu ziekvereniging Crescendo. De film - gemaakt én ingespeeld - door Charlie Chaplin is legenda risch. Op zijn eigen komische wijze bekritiseert hij Hitier en het na zisme. De film kwam in 1940 uit. Door van de vertoning een mu- ziekbeleving te maken, brengt Crescendo de film opnieuw tot le ven voor jong en oud. Op Schouwen-Duiveland is het de eerste keer dat zo'n soort film met zelfgekozen livemuziek wordt vertoond. Dat gebeurt twee keer. Gratis Speciaal voor ouderen doet mu ziekvereniging Crescendo nog iets extra's, 's Middags om 14.30 uur kunnen 65-plussers gratis naar bin nen, en krijgen ook nog een hapje en een drankje. Begeleiders betalen 2,50 euro per persoon, 's Avonds om 19.00 uur kost een kaartje voor de filmbeleving 5 euro en zijn de con sumpties voor eigen rekening. Reserveren kan via: knfm@zee- landnet.nl. De complimenten echoën door de imposante kerk. De expo is een mix van foto's van Brouwers haven in 1953 en huis-, tuin- en keukenmaterialen uit de jaren vijftig. Antoinette Laheij richtte met die spulletjes („Zij is goed in styling") de nisjes en consistorie van de kerk in. Veel van de spul len had Jansen, lid van de Stads raad Brouwershaven, al in huis. „Ik ben gek op geschiedenis. Dit is helemaal mijn ding. Toen Ria Geluk dorpsraden opriep iets met de herdenking van de Wa tersnoodramp te gaan doen, dacht ik gelijk: dat is iets voor mij." Maar, benadrukt Jansen, zo'n expo is alleen tot stand te bren gen door de gemoedelijkheid tussen de Brouwenaren onder ling. Waardoor ze rond de 350 fo to's bijeen kreeg en ook bijzon derheden kon exposeren. Zoals het jurkje van prinses Christina, dat de destijds 4-jarige Jannie tij dens de evacuatie kreeg. Witte bloemen Nabestaanden van de drie men sen die in Brouwerhaven zijn ver dronken, waren er ook. Speciaal voor hen zette Jansen een wit boeket met bloemen neer. „Als je ziet wat de Ramp teweeg heeft gebracht op het eiland, denk ik dat het goed is om telkens bij stil bij te blijven staan." maandag 5 februari 2018 SD Hoe iets van steen verhalen vertelt Esme Soesman Ouwerkerk Dirigent Arjen Muller leidt de muzikanten van Nut&Uitspanning. FOTO MARIEKE MANDEMAKER - Siemco Louwerse, directeur Het was een eendaags dingetje: de expositie over de Waters noodramp in de Grote Kerk in Brouwershaven. Maar al snel werd duidelijk: deze expositie verdient véél meer. Dus is de door Corina Jansen samenge stelde tentoonstelling opnieuw te zien op Goede Vrijdag, met Pasen, Pinksteren en op Open Monumentendag. Esme Soesman Brouwershaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51