Lillo Verdachten van moord Oostburg voor de rechter Leonard Walpot wint de zilveren camera Harde knal en rookwolk bij Dow Chemical 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Ik zoek de oorbellen die al meer dan een eeuw oud zijn, ge maakt van flinterdun goud met een piepkleine parel. Ze zijn zo licht en kwetsbaar, dat een zuchtje wind ze weg zou kunnen doen waaien. Gemaakt voor mijn groot moeder, geboren in de negen tiende eeuw. De parel wordt omgeven door twee blaadjes en een bloem in fili graan. Onderaan de oorbel hangt in een oogje een druppel die vro lijk zwiert bij iedere beweging van mijn hoofd. De sieraden komen uit een tijd dat de schoonheid nog licht was en de tranen nooit ver weg. Zelden doe ik ze aan. Daarna pak ik de gouden ring met granaten uit het juwelen kistje. Een erfstuk van mijn moe der die geboren werd vlak voor de crisis in de vorige eeuw. Een zware ring uit een tijd dat de oorlogen nog vers in het geheugen lagen. Zo neem ik mijn moeder en groot moeder mee naar een lunch even over de grens. We gaan naar 't Pleintje in Lillo, een restaurantje waar de glazen en de borden ou derwets Vlaams vol liggen met perfect bereid voedsel voor een schappelijke prijs. Ik beeld me in dat ze bij ons zijn als wij daar ge noeglijk stoofvlees en paling in 't groen eten. Ze glimlachen als mijn broer en ik zeggen dat het heerlijk is, maar dat niemand dat zo klaar kan maken zoals zij. Lillo is een plek die alleen met een grondige kennis van Vlaamse bewegwijzering te bereiken is. Ik adviseer een reservering op zon dag zonder al het zware havenver- keer. Je stapt even terug in de tijd. Het is een oude en tegelijkertijd vertrouwde plek. Het maakt on derdeel uit van de Staats-Spaanse linies, een fort uit de zestiende eeuw met voormalige kazerne dat meestal in de handen van de Noordelijke Nederlanden ver keerde, maar ook in Franse en Oostenrijkse handen. Tikje overdreven gesteld, heb ben wij de Gouden eeuw zelfs te danken aan dit fort dat samen met fort Liefkenshoek de handel op Antwerpen voorzag van een fis cale ketting en daarmee de handel naar Amsterdam begunstigde. Ie dere steen ademt hier geschiede nis. Lillo is alleen te bereiken met veel kennis van Vlaamse bewegwijzering DESTELLING Vandaag: Ik ben klaar met social media Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEE&S MEER WH ATS APP-VERSLAAFDEN Nou zeg! Het lijkt steeds meer op een exitgesprek dan op een functioneringsgesprek... Vreemde auto voor de deur is van buren Grote brand in Stavenisse Wandelen in het spoor van de Ramp B.-HAAMSTEDE Mishandeling Drie verdachten van de moord op de 24-jarige Oostburger Sirwan Kas san moeten vandaag voor de recht bank in Middelburg verschijnen. Morgen is het de beurt aan een vierde verdachte. Zijn zaak wordt apart behandeld omdat hij nog min derjarig is. De verdachten zijn een 21-jarige uit Zoetermeer en een 28- jarige en een 21-jarige uit Breskens. De minderjarige is een 16-jarige uit Groede. Het viertal wordt door het Openbaar Ministerie moord in ver eniging ten laste gelegd. Sirwan Kassan werd op 3 maart 2017 in café De Drie Musketiers aan de Burgemeester Erasmusweg in Oostburg neergeschoten. Aan het lossen van de schoten zou een ruzie vooraf zijn gegaan. De vier verdachten waren die be wuste vrijdagavond in de auto van de moeder van de 21-jarige uit Bres kens naar Oostburg gereden. On derweg zou de Groedenaar het vuurwapen hebben opgehaald. Zo'n 25 mensen waren in het café getuige van het neerschieten van Kassan. Nadat het viertal zich uit de voeten had gemaakt brachten om standers het zwaargewonde slacht offer naar buiten. Hulp mocht echter niet baten en de Oostburger be zweek voor het café aan zijn ver wondingen. De drie meerderjarige verdachten werden daags na de moord aange- Wat de aanleiding was voor het doden van de Oostburger is niet duidelijk houden. De jongen uit Groede werd op zondag aangehouden in Etten- Leur. Er werd nog een 21-jarige Bres- siaander opgepakt, maar de zaak te gen deze vijfde verdachte werd later geseponeerd. Wat precies de aanleiding is ge weest voor het doden van de jonge Oostburger is tijdens de tussentijdse zittingen van de rechtbank in au gustus en november niet duidelijk geworden. Fotograaf Leonard Walpot, voor malig inwoner van Tholen, heeft de zilveren camera gewonnen in de categorie 'politiek, serie'. Dat is zaterdagavond bekendge maakt. De zilveren camera is de meest prestigieuze Nederlandse prijs voor fotografie. Walpot is freelance-fotograaf en volgde voor zijn serie CDA-lijst- trekker Sybrand Buma in de peri ode voor de verkiezingen van 2017. Diens politiek medewerker Bart Elsman speelt de hoofdrol in de fo toreeks. „Het laat zien dat er achter al die lijsttrekkers mensen staan die altijd bij hen zijn", legde Walpot eerder uit. De nu in Utrecht wonende Tho- lenaar liet na zijn overwinning we ten trots en dankbaar te zijn. Hij be dankte onder meer Buma en Els- man. Normaal gesproken legt hij vooral huwelijken vast op de gevoe lige plaat. Via een studiegenoot kwam hij in contact met het CDA, waarvan hij als het ware de huisfo tograaf werd. Walpot was leerling op het Calvijn College in Goes. Daarna verkaste hij naar Utrecht om Nederlands te studeren. Een storing in één van de fabrieken van Dow Chemical in Terneuzen veroorzaakte gistermiddag een harde knal en een zwarte rookwolk. Omwonenden en voorbijgangers reageerden geschrokken via sociale media. „Het veiligheidssysteem heeft na de storing het productieproces stil gelegd", liet woordvoerder Erik van Oosten van Dow weten. „Het pro duct dat op dat moment nog in het systeem zat, moest verbrand wor den en werd met grote druk uitge stoten. Daarmee wordt voorkomen dat er schadelijke stoffen in het mi lieu komen. Die snelle verbranding heeft de knal en de rookwolk ver oorzaakt." De fabriek lag na het incident de hele dag stil. Dow onderzoekt de oorzaak van de storing en heeft het incident gemeld bij de milieu dienst. Bij het incident zijn geen personen betrokken geweest en er is geen gevaar geweest voor de om geving. Van Oosten: „We vinden dit een hele vervelende situatie, maar we zijn blij dat het veilig heidssysteem zijn werk goed ge daan heeft." maandag 5 februari 2018 Reageer op pzc.nl Zaterdag: Ik heb zin in schaatsweer 810 reacties YERSEKE Een inwoner van Yerseke belde dit weekend de poli tie toen er een vreemde auto voor de deur stond. De inwoner zag twee mensen in de auto rom melen en belde de politie. 'Maar het bleek om de nieuwe auto van de buren te gaan', twittert wijkagent Silvan Vael. De politie is allerminst boos over de loze melding. 'Dit is beter dan niet bellen'. STAVENISSE In een woning aan de Prins Bernhardstraat in Stavenisse is gistermid dag brand ontstaan. Kort voor vijf uur werden de hulpdiensten opgeroe pen. Net na zeven uur werd pas het sein 'brand meester' gegeven. Het vuur zat onder de dak pannen en de brandweer sloopte daarom het dak om bij de brandhaard te kunnen. Bij de brand kwam aanvankelijk veel rook vrij. ZIERIKZEE Op initiatief van Omroep Zeeland worden zaterdag 10 februari drie verschil lende wandelingen ge houden in het spoor van de Watersnoodramp: rond het Watersnoodmu seum inclusief museum- bezoek, in Zierikzee en in Dreischor. Alle (gratis) wandelingen worden ver zorgd door de VVV. Aan melden is verplicht via www.omroepzeeland.nl/ watersnoodramp. Het aan tal plaatsen is beperkt. Een medewerker van Na tuurmonumenten (BOA) is gistermiddag rond een uur mishandeld door twee mannen in de Zeepedui- nen bij Burgh-Haamstede. De twee verdachten had den drie loslopende hon den bij zich en liepen bui ten de paden. De BOA sprak hen daarop aan en wilde ze verbaliseren. De mannen wilden zich niet legitimeren. Toen de BOA struikelde, sprong een van de verdachten op hem, nam hem in de houd greep en greep hem bij de keel. De BOA heeft aan gifte gedaan. Hij raakte niet gewond. Wat later kon een van de verdach ten worden aanhouden. Vier verdachten staan vandaag en morgen in Middelburg te recht voor de moord op Sirwan Kassan in Oostburg. Theo Giele Middelburg Rob Paardekam Tholen Cornelleke Blok Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2