-jfc 24 ZE DOCU BOEREN IN DE DOP Koen, Jeanine, Sven en Daan willen niets liever dan boer worden. Documentairemaakster Janet van den Brand portretteerde hen. Op 19 februari gaat Ceres in première. 'III 'Vandaag heb ik nog een uitlaat gemaakt' 'Het bedrijf is al twee generaties in de familie' 'Het is leuk om op de trekker te rijden' 'Mensen uit de stad weten er niet veel van' zv Janet van den Brand (28), geboren in Oostvoorne, is gefascineerd door de oogstseizoenen. „Dat vind ik zo mooi. Daar wilde ik een documen taire over maken. Ik heb gekozen voor Zeeland, omdat mijn oma er vandaan komt. En omdat ik geïnspi reerd werd door de wijdsheid." Ze kwam via via in contact met de vier kinderen die de hoofdrol spelen in haar documentaire. Alle vier zijn ze de oudste in het gezin en alle vier weten ze honderd procent zeker dat ze boer willen worden. Ze treden daarmee in de voetsporen van hun ouders, grootouders en overgroot ouders. „Ze weten niet anders. Ze rijden op de trekker, gaan mee de stal in. Ik vind het erg mooi dat zoiets nog bestaat: een boerenbe drijf dat van generatie op generatie doorgaat. Dat kan natuurlijk ook be klemmend zijn, maar daar hebben deze kinderen nog geen last van. Het is prachtig te zien hoe de kinde ren leren van hun vader en opa. Ze lopen dagelijks op het land waar hun voorvaderen ook al liepen." Ceres, genoemd naar de Ro meinse godin van de landbouw en het graan, is een portret van het al ledaagse leven van de vier kinderen. „Ze zijn een miniversie van hun ou ders: ze zijn al op heel jonge leeftijd Als je de kinderen goed leert kennen, dan is het filmen leuker en makkelijker bezig met hun toekomstige beroep. Tegelijkertijd zijn ze ook gewoon kind. Ceres gaat ook heel erg over de oogstcyclus, dieren verzorgen en slachten, leven en dood: er zitten universele thema's in." Van den Brand, die in Brussel woont, is zo'n tweeënhalf jaar met de documentaire bezig geweest. Ze volgde de kinderen zo'n anderhalf jaar. In die tijd heeft ze een hechte band met ze opgebouwd. „We heb ben in totaal 66 dagen gefilmd. Het was heel intensief. Ik beleefde dage lijkse dingetjes mee, maar ging bij voorbeeld ook mee naar de judoles. Als je de kinderen goed leert ken nen, dan is het filmen leuker en makkelijker." Ceres heeft subsidie ontvangen van het Vlaamse ministerie van Cultuur. De documentaire gaat op 29 februari in wereldpremière tij dens het Internationaal Filmfestival van Berlijn. Daarbij zijn drie van de vier kinderen aanwezig. Ceres maakt tijdens het festival kans op een Kristallen Beer. Koen Brouwer (14) uit Kerkwerve Jeanine de Bree (12) uit Zonnemaire Sven Boonman (14) uit Wemeldinge Daan Rentmeester (14) uit Wolphaartsdijk maandag 5 februari 2018 Vier Zeeuwse kinderen spelen hoofdrol in documentaire Ceres Cornelleke Blok Vlissingen - Janet van den Brand „Ik weet honderd procent zeker dat ik boer wil worden. Ik ben hierin geboren, ik help mijn vader vaak en ik wil graag het bedrijf overnemen. Ik vind het leuk om met dieren te werken, en om in de polder te leven. Je bent je eigen baas als je boer bent. Je kunt zelf bepalen wat je doet en wat je maakt. Ik vind het leuk om aan de trekker te knutselen. Vandaag heb ik nog een uitlaat gemaakt. Het was hartstikke leuk om mee te werken aan de documentaire. Ik heb hem al acht keer gezien." „Ik vind het heel leuk om met de schapen bezig te zijn: ik help met voeren, met het af rasteren van de wei en soms met geboortes. Vorig jaar had ik een eigen lammetje, dat ik elke dag de fles mocht geven, omdat het geen moeder meer had. Mekkie heette ze: ze kwam al naar me toe als ik de fles aan het maken was. Ik vind het leuk dat Janet een documentaire gemaakt heeft. Zo kunnen andere mensen zien hoe het eraan toe gaat op een boerderij. Sommige mensen uit de stad weten daar niet veel van." „Trekkker rijden, dat is natuurlijk het mooiste. Maar ik houd er ook van om buiten te zijn, en om alles te zien groeien. Mijn vader heeft, samen met zijn broer en neef, een fruit teelt- en landbouwbedrijf. Het bedrijf is al twee generaties in de familie. Ik zou het later heel graag willen overnemen. Ik vond het in het begin spannend om gefilmd te worden, maar we hebben vooral veel lol gehad. Ik denk dat mensen door de documentaire een beter beeld krijgen van hoe het is op de boerderij." STILLSUITDEDOCUMENTAIRE/TIMOTHYWENNEKES „Ik loop hele dagen met mijn vader mee om alles te leren. We hebben een akker bouwbedrijf met aardappelen, uien, suikerbieten, suikermaïs en tarwe. Ik vind het leuk om op de trekker te rijden en om de oogstcyclus te zien, van plantjes tot de oogst. Ik vond het wel interessant dat ik werd gevraagd voor de documentaire. Het is mooi om alle seizoenen op een rijtje te zien. Als ik ouder ben, ga ik hem denk ik nog wel eens terugkijken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24