Pand Londensekaai hersteld in oude glorie JËM_ v EN 19 ZEEUWSE TREKPAARDEN BOSONDERHOUD Het is zeker niet het enige pand aan de Londensekaai met een rijke geschiedenis, maar wel een van de weinige waar geen naam (meer) op de gevel prijkte. Tot gisteren. Sinds 2010 huist GalerieGerritse in het gebouw. Eigenaresse Ellen Gerritse woonde er nog geen week of er viel al een brief op de mat. „Met de oorspronkelijke naam van het huis, mocht ik er ooit over den ken de naam terug te plaatsen." De voormalig Middelburgse wethouder Ed de Graaf herdoopte het in 1585 gebouwde huis. Geen toeval, want De Graaf schreef het boek 'D' Guld Waerrelt', over hui zennamen in Middelburg. Hij was het dan ook die Gerritse op de hoogte bracht van de oorspronke lijke naam van haar huis, De Virgi nis. Volgens hem is het pand ver noemd naar Koningin Elizabeth I van Engeland, die ook wel de vir- gin queen werd genoemd. Maar dat is niet de enige betekenis van de naam. „De eerste Engelse kolo nie in Noord-Amerika werd ge sticht in het huidige Virginia. Er werden tabaksplantages aangelegd en het gebied werd ook wel Virgi- nië genoemd." Waarschijnlijk kwam die tabak ook in Middel burg terecht. „Ik vermoed dat er in dit gebouw een tabakshandelaar gevestigd zat." Nieuwe pui Ook de nieuwe pui van de galerie kwam uitgebreid aan bod bij de herdoop. Deze bestond voorheen uit een grote glazen etalage, maar werd - net als de naam - in ere her steld met de oorspronkelijke drie ramen. Als uitgangspunt daarvoor werd een foto van het pand uit 1921 gebruikt, de oudste foto die er te vinden was. Ellen Gerritse zeifis erg blij dat De Virginis in de oude glorie is hersteld. De pui terugbrengen in originele staat was voor haar met name een praktische stap. „Als we later de trap niet meer op kunnen komen, gaan we beneden wonen." Ze zal de etalage, waarin ze kunst tentoonstelde, wel gaan missen. „Ik vond die ruime etalage erg fijn. Je kon er ook grote spullen in kwijt, zoals een fiets of een stoel", lacht ze. „Het wordt uitvin den hoe ik het werk daar nu het beste in kan presenteren." VEERE VLissiNCE STEMMEN BIJ VOLMACHT A. MACHTIGING DOOR SCHRIFTELIJKE AANVRAAG B. MACHTIGING DOOR OVERDRACHT VAN DE STEMPAS OF KIEZERSPAS STEMMEN IN EEN STEMBUREAU NAAR KEUZE A. SCHRIFTELIJKE AANVRAAG B. MONDELINGE AANVRAAG maandag 5 februari 2018 WA Voormalig wethouder Ed de Graaf herdoopte GalerieGerritse in De Virginis. foto ruben oreel Het pand aan Londensekaai 19 in Middelburg is gisteren her doopt. De pui is in ere hersteld en de gevel is voorzien van de oorspronkelijke naam. Marieke Kesteloo Middelburg M GEMEENTE De burgemeesters van Middelburg, Veere en Vlissingen maken bekend dat het bij de verkiezing van de ieden van de gemeenteraad en het raadgevend referendum over de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten 2017 (Wiv 2017) op woensdag 21 maart 2018 een kiezer is toegestaan bij volmacht te mogen stemmen. Daarbij gelden de volgende bepalingen: 1. Bij de afdeling Publiekszaken/Dienstverlening van de gemeenten of via de gemeentelijke websites is kosteloos een formulier verkrijgbaar voor het verzoekschrift om bij volmacht te mogen stemmen. Bij de gemeenteraads verkiezing moet de gemachtigde in dezelfde gemeente wonen, bij het referendum kan de gemachtigde in heel Nederland wonen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk 16 maart 2018 door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij/zij op 5 februari 2018 als kiezer is geregistreerd. 3. Het verzoek kan niet worden ingediend door de kiezer aan wie al een kiezerspas is verstrekt. 4. Degene die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden voor die verkiezing, moet op 5 februari 2018 als kiezer zijn geregistreerd. 5. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de gemachtigde een volmachtbewijs. De volmachtstem dient tegelijk met de eigen stem te worden uitgebracht. 1. De kiezer kan een andere kiezer die in dezelfde gemeente als kiezer is geregistreerd, machtigen om voor hem/haar te stemmen. Dit gebeurt door de stempas of kiezerspas te voorzien van de benodigde handtekeningen en deze aan die kiezer over te dragen. 2. Tevens moet de kiezer bij overdracht van de stempas een kopie van een identiteitsbewijs aan de gemachtigde meegeven dat geldig is tot 22 maart 2013 of later. 3. De aldus gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn/haar eigen stem, in de gemeente waar hij/zij staat ingeschreven, uitbrengen. Een kiezer mag niet meer dan twee volmachten aannemen per verkiezing. Een volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of zelf aan de stemming deel te nemen. Tevens maken zij bekend dat het bij bovengenoemd raadgevend referendum op woensdag 21 maart 2018 een kiezer is toegestaan zijn/haar stem uit te brengen in een stembureau naar keuze in Nederland. Daarbij gelden de volgende bepalingen: 1. Bij de afdeling Publiekszaken/Dienstverlening van de gemeenten of via de gemeentelijke websites is kosteloos een formulier verkrijgbaar voor het verzoekschrift om in een stembureau naar keuze aan de stemming te mogen deelnemen. 2. Het verzoekschrift en de stempas (indien al verstrekt), moet uiterlijk 16 maart 2018 door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij/zij op 5 februari 2018 als kiezer voor die verkiezing is geregistreerd. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd, wanneer het de verzoeker is toegestaan om bij volmacht aan de stemming te mogen deelnemen. 4. Bij inwilliging van het verzoek wordt een kiezerspas verstrekt. 1. De kiezer dient hiertoe, na ontvangst van de stempas, uiterlijk op dinsdag 20 maart 2018,12.00 uur de stempas over te leggen bij afdeling Publiekszaken/Dienstverlening van zijn/haar woonplaats waar hij/zij op 5 februari 2018 als kiezer is geregistreerd. 2. Het verzoek wordt niet ingewilligd, wanneer het de verzoeker is toegestaan om bij volmacht aan de stemming te mogen deelnemen. 3. Bij inwilliging van het verzoek wordt een kiezerspas verstrekt. Nadere inlichtingen worden verstrekt door afdeling Publiekszaken Dienstverlening van uw gemeente. 5 februari 2018, De burgemeesters voornoemd, mr. H.M. Bergmann drs. R.J. van der Zwaag drs. A.R.B. van den Tillaar a In Bos Eikenoord in Oostka- pelle vond zaterdag milieu vriendelijk bosonderhoud plaats. Zeeuwse trekpaarden sleepten boomstammen het bos uit. Waar er vorig jaar spe ciaal trekpaarden uit Duitsland overkwamen voor de demon stratie, waren er deze zaterdag 'echte' Zeeuwse trekpaarden aan het werk: Fientje uit Bigge- kerke, en Elton en Rita uit Tho- len. De modder trotserend ver sleepten de paarden de houten kolossen; bomen die sowieso geruimd moesten worden. Een milieuvriendelijke manier van bosonderhoud, volgens Piet Hannewijk, secretaris van Stichting Het Werkend Trek paard Zeeland. „Het is veel mi lieuvriendelijker dan gebruik te maken van machines. Paarden stoten geen C02 uit. Machines kunnen in dit soort gebieden vaak niet komen of veroorza ken schade." Als het ligt aan medeorganisa tor van het evenement, José de Buck, wordt er in de toekomst vaker gebruikgemaakt van trek paarden bij natuuronderhoud. Hij pleit voor wetgeving. „In Duitsland zijn er bijvoorbeeld verschillende bondstaten waar geen machines in het bos ge bruikt mogen worden en waar gebruik van trekpaarden ver plicht is." En dat kan hier ook, zegt hij. Daarom wil hij het werk van de paarden onder de aan dacht van de Nederlandse re gering brengen, ook met een demonstratie. „De paarden kunnen echt concurreren met machines. Ze zijn bliksems han dig." Fientje, Elton en Rita trokken veel bekijks. Joost Minderhoud uit Aagtekerke nam een kijkje, samen met zijn kleinkinderen. „Het is iets typisch Zeeuws, leuk om te zien. Ook mooi om er met de kleintjes naar te kij ken; het is echt cultuur." FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19