II Vrijwillige vertalers hebben het te druk in Zeeland 17 jongeren weer meer leerbanen aan. Het percentage technische Scalda- studenten dat een leerwerktraject (BBL) volgt, is het afgelopen jaar gegroeid van 20 naar 23 procent. „Jongeren beseffen niet hoe mooi het vak is", zegt Johan Wat- tel, die al 48 jaar timmerman is. Hij is instructeur bij Bouwmensen, een samenwerkingsverband van bouwbedrijven om jongeren op te leiden. „Timmerman is het mooi ste beroep ter wereld. Je legt de ba sis voor mensen, want je biedt ze onderdak. Je creëert de wereJd, want alles dat je ziet staan, is ge bouwd. Het is moeilijk om jonge ren in korte tijd enthousiast te ma ken, want ze zijn vooral geïnteres seerd in leren, geld verdienen en in aanzien. Je moet een beeld wegne men dat niet bestaat: dat het vies werk is en dat de werkdruk hoog is bijvoorbeeld." Over de goede baan- kansen in de bouwsector rept Wat- tel nauwelijks tijdens de open dag van Scalda. „Ze moeten kiezen met hun hart." Lassen is gewoon heel gaaf Belangrijk dat er genoeg werk is Dat vindt ook unitmanager Ri chard van Eijkeren van Istimewa Elektro. „Wij hebben grote be hoefte aan leerlingen elektrotech niek, omdat er veel oudere mede werkers met pensioen gaan. Wie bij ons een BBL-traject volgt, kun nen we daarna meteen aannemen. Toch adviseer ik jongeren om een bewuste keuze te maken. Als je ze pusht, dan komen ze misschien in een rol terecht die ze helemaal niet ambiëren. Je moet dit werk wel leuk vinden." Ik wil graag met mijn handen werken Meest kansrijke beroepen Als je ze pusht, dan komen ze misschien in een rol terecht die ze niet ambiëren Het gaat goed met de amateurtol kendienst van Fatima Iri. Een beetje te goed eigenlijk. Het do zijn mensen dat ze om zich heen heeft verzameld sinds 2016, heeft naast werk, opleiding en gezins leven te weinig tijd om aan alle vertaalverzoeken te voldoen. „Eigenlijk is het dubbele aantal mensen nodig. En dan vooral met veelgevraagde talen, zoals Ara bisch. Met die taal heb ik regel matig te weinig mensen beschik baar." En dan draait de Arabisch Eigenlijk is het dubbele aantal mensen nodig. En vooral voor Arabisch en Turks sprekende coördinatrice zelf ook mee in de diensten. Let's Talk is een vrijwilligersor ganisatie, ontstaan in het kielzog van de Nederlandse taallessen van stichting Dunya. Iri, zelf een Vlissingse uit Turkije met een Jordaanse vader, had het idee om de moedertaien van de geslaagde cursisten te gebruiken om nieuw komers bij te staan. Bijvoorbeeld bij gesprekken op school, met de leerkracht, of bij de woning bouwcorporatie, of bij de ge meente. Er blijkt grote behoefte te zijn aan een taalsteun voor een goed begrip bij gesprekken met anderstaligen. Bijstandsverzoe- ken komen uit heel Zeeland. Stichting Inmiddels is Let's Talk Zeeland een stichting, met een bestuur van oud-gemeenteraadslid Alex Soplantila als voorzitter, Ab Osté als secretaris en Theo van Bok- kum als tijdelijk penningmeester. De laatste twee zijn verbonden aan het passend onderwijs in Zeeland. „Eigenlijk zoeken we We zoeken een penningmeester die een financiële achtergrond heeft een nieuwe penningmeester die een financiële achtergrond heeft. Theo wil voor nu wel penning meester zijn, maar geeft het liever in handen van iemand met meer verstand van zaken", zegt Fatima Iri. De vrijwilligers krijgen een reiskostenvergoeding en vrijwil- ligersvergoeding voor hun bij stand. Let's Talk vraagt dertig euro per gesprek. Met de huidige bezetting uit vijftien taalgebie den kan Iri als coördinator men sen op pad sturen die Arabisch, Dari, Engels, Frans, Hindi, Farsi, Italiaans, Pashto, Roemeens, In donesisch, Spaans, Turks en Urdu spreken. Ze zou graag nieuwe vertalers aantrekken die Pools, Berbers, Koerdisch, Afghaanse ta len en Tigrinya beheersen. maandag 5 februari 2018 Rens Provoost (15) uit Oostkapelle, zit in 4 vmbo op het Calvijn College „Ik wil de metaal in, het liefst als lasser. Ik vind het ge woon heel gaaf. In je eigen hokje, met je helm op. Je kunt rustig en gefocust werken. Dat vind ik chili. Ik zou er graag mijn geld mee willen verdienen. Ze zoeken veel lassers: ik hoop dat ik een leerbedrijf kan vinden." COUNTER, Timon Molenaar (14) uit Yerseke, zit in 3 vmbo op het Calvijn College „Houtbewerking vind ik interessant en leuk. Je kunt van alles zelf maken: op school heb ik al een stoel en een tafel met een dambord gemaakt. Ik wil later iets doen wat ik leuk vind, maar ik vind het ook belangrijk dat er genoeg werk in is. An ders heb je niks aan je opleiding." - Monteur infratechniek en beroepen in de wegenbouw - Machinebouwer - Servicemonteur, zoals elektricien en loodgieter - Richard van Eijkeren, Istimewa Joris Lampio (15) uit Vlissingen, zit in 3 vmbo op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren „Ik wil iets in de techniek, maar ik weet nog niet wat. Ik denk aan de metaal of aan de windenergie. Ik wil graag met mijn handen werken: achter een bureau zitten, is niets voor mij. Kiezen is moeilijk, vind ik. Daarom heb ik een breed vakkenpakket gekozen. - Timmerman, metselaar, - Vrachtwagen schilder, stukadoor - Kok en mede^ - Vrachtwagenchauffeur - Kok en medewerker in de keuken - Mbo-verpleegkundige Bron: Samenwerkingsorga nisatie Beroepsonderwijs (SBB) De vrijwilligers van het vertaal bureau Let's Talk Zeeland heb ben ervaren hoe moeilijk het is om in Nederland te komen en de taal te begrijpen. Nu ze die onder de knie hebben, helpen ze anderen. Claudia Sondervan Vlissingen - Fatima Iri, vertaalbureau Let's Talk Zeeland - Fatima Iri Voor meer informatie zie op: letstalk.zeeland@gmail en letstalkzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17