C9 Baudet weigert het debat Veere sluit zich aan bij Vitale Revolutie Automatisch Bedrijven schreeuwen om vakmensen. Dat bleek zaterdag tijdens de open dag van mbo- school Scalda. 2.548 mensen op één dag in Watersnoodmuseum 16 ZE MBO OPEN DAG SCALDA Commentaar Thierry Baudet, partijleider en Tweede Kamerlid van Forum voor Democratie heeft aangifte gedaan tegen minister Kajsa Ollongren (D66, Binnenlandse Zaken) wegens smaad en laster. De opmerkelijke stap kwam nadat de minister Baudet in een lezing betichtte van het betrekken van ras in het politieke debat. De FvD-voorman weigerde af stand te nemen van zijn Amsterdamse partijgenoot Yermas Ramautarsing die in 2016 zei dat er een verband bestaat tus sen ras en IQ. Door meteen naar de rechtbank te stappen, weigert Baudet te doen wat hij hoort te doen als politicus. Namelijk het debat aangaan in de Tweede Kamer. Minister Ollongren nodigde hem daartoe ook meteen uit, nadat zij hoorde van de aan gifte. In de Tweede Kamer kan inhoudelijk en stevig gedis cussieerd worden over de vraag of Baudet ras in het politieke debat betrekt. De Tweede Kamer is dé plek om argumenten uit te wisselen. De vrijheid van meningsuiting is een groot goed in Nederland. In de zaak om de 'minder, minder Marokkanen' uitspraak van PVV-leider Geert Wilders concludeerde de rechtbank Den Haag dat er in een democratie ruimte moet zijn voor opvat tingen die mensen als choquerend, kwetsend of verontrus tend opvatten, maar dat je niet mag aanzetten tot discrimina tie en/of haat. Het Europees Hof concludeerde eerder dat een volksvertegenwoordiger een uiterst ruime uitingsvrijheid heeft. De uitspraken van Ollongren vallen hier onder. De Tweede Kamer is dé plek om argumenten uit te wisselen De gemiddelde Veerenaar heeft nét wat procentpuntjes minder overge wicht dan de gemiddelde Zeeuw, volgens de Zeelandscan van de GGD Zeeland. Maar de vetrolletjes zijn wijdverspreid genoeg voor de gemeente om zich aan te sluiten bij de Vitale Revolutie, een project van GGD Zeeland, bedrijven, zorgver leners en scholen. De gemeente Veere gaat dit jaar op campagne voor gezonde voe ding, liefst met streekproducten. De officiële aftrap is vrijdag 27 fe bruari, met een kook-evenement met een professionele chefkok op een basisschool. De campagne moet ouders, ou deren en kinderen bewust maken van het effect van voeding op de mogelijkheid te doen wat je wilt doen. In Veere heeft volgens de Zeelandscan ruim negentien pro cent van de kinderen onder de tien jaar last van overgewicht. Bij der tienjarigen is dat babyvet bij één op de acht kinderen nog te overvloe dig. Bij de beroepsbevolking, tussen 19 en 65 jaar, kampt 46 procent met te veel kilo's. Vanaf 65 jaar is dat zelfs de helft van de mensen. Bij de Vitale Revolutie horen ook projecten als Laat ze niet verzuipen, Bij de beroeps bevolking kampt 46 procent met teveel kilo's de campagne om jongeren van al cohol af te houden en Sam de Wa terman dat water drinken promoot bij schoolkinderen. ALMANAK We hebben een weekje opge past op het hondje van een vriendin in haar zeer luxe ap partement op de boulevard in Vlissingen. Alles gaat daar auto matisch en zo ook het licht van het toilet, via een beweging sen sor, als je het kleinste kamertje binnen treedt. Manlief verdwijnt naar het toi let en komt na een poos terug en zegt: „Het licht ging ineens uit en daar zat ik dan in het don ker zonder lichtknop. Waar schijnlijk zat ik heel erg stil. Ik ben maar wat gaan zwaaien met mijn armen en toen floepte het licht weer aan!" Man ontkomt aan achtervolging Brand mogelijk aangestoken Twee mannen met drugs opgepakt TERNEUZEN Ruzie leidt tot steekpartij Verschillende werkgevers probe ren aankomende technici zaterdag ochtend warm te maken voor een baan in de metaaltechniek, elektro- en installatietechniek of de bouw sector. In het Technum van Scalda in Vlissingen laten de bedrijven zich van hun beste kant zien. „De groei van ons bedrijf wordt beperkt, omdat we te weinig nieuwe medewerkers kunnen vin den", zegt René Mourits, bedrijfs leidervan metaalbedrijf TLC in 's - Gravenpolder. „Daarom zijn we op de open dag van Scalda: we willen jongeren werven, en opleiden. Het is moeilijk: er is veel vraag naar me dewerkers." Staalbedrijf Burgmetaal uit Wa terlandkerkje belooft jongeren die beginnen met een werkleertraject (BBL) zelfs een bonus. „En dan heb ik het over meer dan honderd euro", zegt Jeroen Vermeulen, ma nager process planning en sales. „We willen graag investeren in de jeugd. We hoeven de machines nog niet stil te leggen, omdat we te wei nig mensen hebben, maar we kun nen zeker twee of drie nieuwe krachten gebruiken." Mbo'ers hebben volop baankan- sen: uit een arbeidsmarktonder zoek van de Samenwerkingsorga nisatie Beroepsonderwijs bleek af gelopen week dat 93 procent van de opleidingen grote kans op stage plaatsen en banen bieden. In Zee land is er volop behoefte aan onder meer timmerlieden, lassers, me taalbewerkers, elektro- en installa tiemonteurs, schilders en koks. Nu de vraag naar vakmensen blijft groeien, bieden bedrijven Het Watersnoodmuseum in Ou werkerk heeft zaterdag een record aantal bezoekers over de vloer ge had. Maar liefst 2.548 mensen be zochten het museum. Op donderdag en vrijdag bezoch ten in totaal al 1.551 mensen het museum. Dat brengt het bezoe kersaantal tijdens de driedaagse herdenking van de Watersnood ramp, die 65 jaar geleden plaats vond, op 4.099. Gigantisch, erkent directeur Siemco Louwerse van het Waters noodmuseum. Hij denkt dat de enorme publiciteit die er - ook lan delijk - voor de herdenking is ge weest een rol speelt. „Maar ook het watervraagstuk blijft spelen." Op een beetje topdag in de zomer worden tussen de 1.000 en 1.200 mensen aan de deur geteld. Op de jaarlijkse open dag komen door gaans tussen de 1.600 en 1.800 men sen af. Tijdens de open dag werd de ex positie '65 schenkingen - Elke schenking heeft een eigen verhaal' geopend. Daarnaast ging het mu ziekstuk Forces of the Sea in pre mière. De Zonnemairse Harmonie vereniging Nut Uitspanning liet dit stuk speciaal componeren door Leon Vliex om de Ramp te herden ken. maandag 5 februari 2018 Claudia Sondervan Domburg Tip? redactie@pzc.nl PHILIPPINE Een bestuurder is zater dag ontsnapt tijdens een achtervolging door de politie. Agenten zagen de zwarte Volvo rond 14.15 uur over de Middenweg in Hoek racen met snel heden tot wel 170 kilome ter per uur. De nummer plaat bleek vals. In Philippine werd de be stuurder bijna klemgere den, maar hij wist alsnog weg te rijden. Via Boek- houte is hij de grens over gereden. GOES In een benedenwoning aan de J.D. van Melle- straat in Goes heeft za terdag rond 19.40 uur een korte, felle brand ge woed. De brandweer had het vuur snel onder con trole. De politie hield re kening met brandstich ting. Net na half negen werd het sein 'brand meester' gegeven. De Veiligheidsregio Zeeland wist te melden dat er geen mensen of dieren in het pand aanwezig waren. TERNEUZEN De politie heeft zaterdag avond twee mannen aan gehouden, omdat ze drugs op zak hadden. Het ging om een 27-ja- rige man uit Rotterdam en een 58-jarige man uit Hoek. Agenten troffen een zakje drugs aan in de auto waarin de twee mannen reden bij een routinecontrole op de Bastionstraat in Terneu- zen. Het tweetal werd aangehouden en vastge zet voor verder verhoor. Een 17-jarige Terneuze- naar is in de nacht van vrijdag op zaterdag met een mes gestoken tij dens een ruzie op de Herengracht in Terneu- zen. De jongen werd naar een ziekenhuis ge bracht voor behande ling. Een 18-jarige Ter- neuzenaar werd aange houden en vastgezet voor verhoor. Leerbaan in metaal: nu mét bonus Cornelleke Blok Vlissingen Esme Soesman Ouwerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16