Meer sectoren profiteren van groei 13 OP DE WERKVLOER Het aantal bedrijfsfaillissementen is het afgelopen jaar spectaculair gedaald. In 2017 gingen 3.290 ondernemingen over de kop, een kwart minder dan in 2016. Werkende vrouwen, dat is lastig. Kijk maar mee in Zweden. Daar hebben ze sinds de jaren 70 redelijke kinderop vang, vrouwen zijn er al even aan de slag. Maar toch blijft het aantal vrouwelijke ondernemers hangen rond de 30 procent. Dit haal ik uit een vorig jaar gepubliceerd onderzoek van Zweedse wetenschappers. Die zochten uit waarom over heidsfinanciering voor ondernemers minder bij vrouwen terechtkwam. Terwijl gelijke behandeling glashelder in de criteria stond. De onderzoekers keken mee met de subsi dieverdelers. Mannen werden beoordeeld als 'jong en veelbelovend'. Bij vrouwen hing 'jong' juist aan 'onervaren'. Mannen waren 'agressief, maar competent'. Vrouwen 'enthousiast, maar zwak'. Mannen met luxe wagens leken succes vol en financieel solide. Vrouwen met duur vervoer waren big spenders. Zelfs in deze over- heidsomgeving, waar gelijke behandeling in de criteria stond, ging het bij aanvragen van vrouwen over die 'schatjes'. Geld geven aan vrouwelijke onder nemers was 'goed voor de gelijkheids statistieken'. Grapje, natuurlijk. De meeste subsidie ging naar de beste ondernemers: man nen. Dergelijk onderzoek staat niet op zichzelf en laat zien hoe lastig werken kan zijn voor vrouwen. In deze man-vrouwdiscussie hoor ik vaak het biologie-argument. Jongens zijn nu eenmaal meer van dit en meisjes meer van dat. Ik gaf eens een gastles over wetenschap en vroeg de klas of alleen jongens astronaut kunnen wor den. Zeker weten, dachten veel jongens. En veel meisjes ook. Toch zit er volgens mij geen gen in meisjes dat selecteert op 'ik kan niet in een baan om de aarde werken'. Bovendien is er te veel onderzoek dat niet natuur, maar cultuur aanwijst als de grote verschilmaker in de klas en op de werkvloer. Het gevolg is verspilling van talent en productiviteit. Onrechtvaardig voor werknemers én aandeelhouders. Vrouwen riskeren een slechte beoordeling als ze opkomen voor gelijkheid, weten we uit Amerikaans onderzoek. Blanke managende mannen kunnen dat veilig doen. We komen nu bij een oplossing, want er zijn best veel blanke managende mannen. Waar wachten die op? Elke hoge manager - en elke ondernemings raad - kan vandaag een plan maken voor vrou wen en dus voor beter werkgeverschap, betere talentbenutting en betere bedrijfsresultaten. Presenteer het gedreven aan je eigen topmana- gende mannen. Komt goed. Want als man ben je niet 'visionair, maar zonder kennis van de markt', maar 'indrukwekkend competent'. Mannen waren 'jong en veelbelovend', vrouwen 'jong en onervaren' Boeing lonkt naar Embraer LUCHTVAART 'Bod op Alitalia op 4 maart' VS schikt met Fiat Chrysler Ook voor dit jaar ziet het er goed uit, meldt ABN Amro in een stu die. Alleen een hoge rente en een 'harde' brexit - wanneer Groot- Brittannië de EU verlaat zonder handelsakkoord - kunnen nog roet in het eten gooien. Dat het aantal faillissementen daalt, is op zich geen verrassing. „Er is een sterk verband tussen economische groei en het aantal faillissementen. Hoe meer groei, hoe minder faillissementen", zegt Madeline Buijs, econoom bij ABN Amro. En de economische groei was uitbundig het afgelopen jaar. Dat is hij welbeschouwd al een paar jaar. Profiteren Het afgelopen jaar gingen vooral minder bedrijven over de kop in de detailhandel, de zakelijke dienstverlening en de horeca. „Dat komt omdat deze sectoren pas later profiteerden van de econo mische groei", aldus Buijs. „An dere sectoren, zoals de industrie, profiteren al langer van het econo misch herstel. Daar daalde het aantal faillissementen eerder." Als de faillissementscijfers van 2017 worden afgezet tegen die van 2013, dan zijn de getallen nog in drukwekkender: vorig jaar gingen 61 procent minder bedrijven op de fles dan in 2013. Ook voor komend jaar wordt een stevige economische groei verwacht. Toch denkt Buijs niet dat er in alle sectoren nieuwe records worden gebroken. In de agrarische en voedingsmiddelen sector wordt een stabilisatie ver wacht. Deels is die te verklaren doordat het aantal faillissementen al historisch laag is. „Dat geldt met name voor de agrarische sector", zegt Buijs. „Wat hier ook mee speelt, is het grote aantal een manszaken in deze sector. Die gaan meestal niet failliet, maar worden opgeheven en tellen dus niet mee bij de faillissements cijfers." Voor de grootste sectoren in de economie - de zakelijke dienst verlening, ofwel notarissen, verze keringsagenten en makelaar, de detailhandel en de industrie - ziet Buijs nog wel 'recordperspectief. Daar blijft het aantal bedrijven dat het niet redt flink dalen. Ook voor de bouw en transportsector zijn de vooruitzichten gunstig. Brexit Maar voor nieuwe records moet alles wel blijven meezitten. Een stijgende rente en de brexit kun nen voor ellende zorgen. „Een ho gere rente betekent hogere kosten voor bedrijven en dat kan voor een aantal bedrijven net te veel zijn." Overigens verwacht ABN Amro niet dat de rente dit jaar veel gaat stijgen. Een harde brexit, waarbij er flinke handelsbelemmeringen komen, treft in eerste instantie de transportsector. „Met name de kustvaart. Er is veel scheepvaart verkeer tussen Engeland en Ne derland en die sector zal het direct merken", verwacht Buijs. maandag 5 februari 2018 GO Werken kan heel lastig zijn voor vrouwen. Vrouwen - Bart van Eldert VLIEGTUIGEN Vliegtuigfabri kant Boeing wil een samenwer kingsverband met branche genoot Embraer rond de bouw van verkeers vliegtuigen. 'A Air France-KLM wil samen met easyJet en Delta Air Lines na de Italiaanse verkiezingen op 4 maart een overnamebod doen op het failliete Alitalia. Dat meldt de krant Corriere della Sera. x SJOEMELEN Justitie in de VS wil schikken met autobouwer Fiat Chrysler in het sjoemel- schandaal. Het bedrijf krijgt een boete en moet 104.000 auto's terugroepen. o Forse daling van aantal faillissementen Peet Vogels Amsterdam In 2017 gingen 61 procent minder bedrijven failliet dan in 2013. De horeca profiteert later van de economische groei dan de industrie, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13