Nederlandse onderzoekers gaan meer samenwerken tegen kanker Zo van de straat geplukt door president Macron Sexy vrouw weg: is dat broodroof? EUWS 11 Kanker treft een op de drie Neder landers. Ieder uur sterven er vijf mensen aan de gevolgen van de ziekte. Er is al veel verbeterd in de behandeling, maar er zijn nog heel wat hiaten in de kennis. „We weten best veel, maar be grijpen nog niet altijd hoe het werkt", zegt Ton Rijnders, alge meen directeur van het Oncode In- stitute„Kanker is een verzameling van ziektes met overeenkomsten en verschillen. Waarom werkt een be handeling bij sommige patiënten wel en bij anderen niet? Daar weten we nog te weinig van." Oncode, een virtueel instituut, bundelt de expertise van 43 onder zoeksleiders en hun teams van ne gen Nederlandse instituten, zoals het Amsterdamse Antoni van Leeu wenhoek, het Prinses Maxima Cen trum in Utrecht en het Erasmus MC in Rotterdam. Ze richten zich niet alleen op onderzoek, maar zet ten zich ook in om de bevindingen sneller in de praktijk toe te passen bij patiënten. „De resultaten moe ten door anderen worden opgepakt om tot oplossingen voor patiënten te komen", zegt Rijnders. „Die stap gaan we versnellen." Al tijdens lopende onderzoeken buigen deskundigen zich over de vraag hoe de resultaten vertaald kunnen worden naar nieuwe be handelmethoden. „Ze kijken welke private partijen ze daarvoor kun nen interesseren. We hebben de artsen hard nodig, maar ook bio- techbedrijven en farmaceuten." Gerichter Volgens Rijnders levert de samen werking voordelen op voor zowel de patiënt als de maatschappij. Ze kan de zorg voor kankerpatiënten verbeteren en levens redden. Pa tiënten kunnen gerichter behan deld worden. Dat bespaart kosten. Rijnders: „Dure behandelingen kunnen we uitsluitend gebruiken voor patiënten die daar echt iets aan hebben. Ondertussen gaan we op zoek naar nieuwe therapieën voor patiënten voor wie nog niet veel be handelingen beschikbaar zijn. Het zou fantastisch zijn als we beter weten welke behandeling voor welke patiënt effectief is." Het Oncode Institute wil ook graag versoepeling van de regels. Als blijkt dat een geneesmiddel voor een andere ziekte ook kan werken bij kankerpatiënten, is toestem ming nodig om dat bij deze groep te testen en toe te passen. „We willen de voorschrijfpraktijk veranderen als onderzoekers uitvinden dat een geneesmiddel ook op een andere manier gebruikt kan worden", zegt Rijnders. „Om dat algemeen geac cepteerd te krijgen, moeten we in gesprek met andere partijen." KWF Kankerbestrijding en drie ministeries investeren de komende vijfjaar in totaal 120 miljoen euro. „Alleen door de krachten te bunde len, kunnen we kanker te slim af zijn", zegt Koos Boering, interim directeur van KWF Kankerbestrij ding. Emmanuel Macron was afgelopen week op bezoek in Tunesië en werd vergezeld door een vrouw die hij spontaan op straat had uitgenodigd. Toen Emmanuel Macron donder dag 25 januari op werkbezoek was in de Auvergne, in Midden- Frankrijk, bezocht hij bedrijven en sprak met boeren. Maar de meest opzienbarende ontmoe ting was 's avonds. In het donker. „Rond half 12 's avonds stond ik ineens recht voor de president", vertelt Maha Issaoui (30). Macron stopte en begon - omgeven door veilig heidsmensen, ambtenaren en ca merateams - een gesprek. „Ik gaf hem een hand", herin nert Issaoui zich. „Heel vreemd, ineens stonden al die camera's op mij gericht." Ze vertelde over haar leven en werk. Ze zei dat ze uit Tunesië kwam. „Daar ga ik volgende week naar toe", zei Ma cron. „Wilt u mee?" Issaoui was verbijsterd. „Graag", zei ze. „Achteraf dacht ik: hij meent het niet. Hij vergeet me meteen. Maar ik kreeg een envelop in de bus met de officiële uitnodiging. In Parijs werd ik voorgesteld aan de hele officiële delegatie van Ma cron. Niemand kende me natuur lijk. Daarna vertrokken we naar Tunesië." Ze moet er zelf om la chen. „Het was een bizar gevoel." Maha Issaoui is in een paar da gen uitgegroeid tot een nationale bekendheid in Frankrijk. De beel den dat ze rond middernacht de president tegen het lijf liep, wer den op alle tv-zenders uitgezon den. Issaoui - kind van een vrachtwagenchauffeur en een huisvrouw - kwam in 2011 als studente vanuit Tunesië naar Frankrijk. In haar vaderland lag ze onder vuur: ze had onder meer foto's op Facebook geplaatst van de Arabische Lente die er speelde. „Ik ben hier in Frankrijk met niks begonnen. Als studente had ik allemaal bijbaantjes, in restau rants en als huishoudster. Inmid dels heb ik de dubbele nationali teit, ben ik getrouwd, én heb ik een goede baan." Ze is verbonden aan onderzoeksinstituut Pascal van de Universiteit Clermont Au vergne. „We ontwikkelen daar nieuwe technieken voor echogra fieën bij zwangere vrouwen." Afgelopen week zat ze dus echt in het presidentiële vliegtuig, met Macron. „Ik vertelde hem over mijn werk. Ik doe ook mee aan een programma van L'Oréal en Unesco om meisjes te stimuleren de wetenschap in te gaan. Ik denk dat de president dat interessant vond om te horen. Ik heb het ge voel dat hij me zag als een succes voorbeeld van een geslaagde im migrant." De Franse president - met wie ze twee dagen optrok - was vol gens haar 'heel gewoon'. „Je merkt wel dat hij intelligent is en ambitieus. Wat ook interessant was: hij heeft veel jonge mensen om zich heen." Issaoui kreeg een serieuze taak tijdens de reis. „Ik zat in het delegatiedeel dat ging over samenwerking in het hoger en wetenschappelijk onderwijs. Ik heb daar veel mensen over kunnen spreken. Er is nu ook een project voor gestart, om die sa menwerking tussen Frankrijk en Tunesië verder te stimuleren." Als ze terugdenkt aan haar reis met de president is ze nog steeds verbaasd. „Zo zie je maar, niks is onmogelijk in het leven, alles kan! Maar je moet wel aanpakken en vertrouwen hebben in jezelf." Ze klinkt bijna als Macron zelf. „Ha- haha, is dat zo? Misschien lijken we wel op elkaar!" In een week tijd werd het einde ingeluid van de walk-on girls bij darten (meisjes die schaars ge kleed met de darters oplopen) en de pitspoezen bij de Formule 1. Engelse walk-on girls waren woe dend. Zij verdienen eerlijk en zon der dwang hun geld, wat doen zij fout? Aan de andere kant juichen feministen en sportliefhebbers om de beslissing. Mischa Dekker, onderzoeker van seksuele intimidatie aan de UvA, volgt de discussie met belangstelling. Het valt hem vooral op dat de kritiek van feministen als elitair wordt gezien. De Britse feministe Sally Howard, die in een ont- bijtprogramma het seksisme van dartmeisjes besprak, zou vrouwen die veel voldoe ning en plezier uit hun werk halen, hun werk afpakken. Er is sprake van een klas senstrijd, vinden sommige commen tatoren. „Het is ingewikkeld om je als feminist te ver houden tot vrouwen die zeggen dat ze het prima vinden om in een geobjecti veerde rol te zitten", zegt Dekker. „Bij seksuele intimi datie hoor je vaak hetzelfde. Meisjes die zeggen het niet erg te vinden als mannen aanhoudend flirten of ze na fluiten." Volgens sommige feminis ten lijden deze meisjes aan een 'vals bewustzijn': ze zien niet dat ze worden gedomineerd, door dat ze de mannelijke manier van kijken overnemen. „Op hun beurt zeggen walk-on girls, pitspoezen, rondemissen en ringmeisjes: je neemt mijn manier van kijken niet serieus." Publicist Linda Duits noemt de missen een vorm van marketing. „Net als promotieteams of knappe mensen achter de bar, mannen én vrouwen. Het uiterste beroep daarin is modellenwerk." Dat is niet per definitie slecht, vindt ze, en je moet je afVragen in hoeverre je dat wilt en kunt bestrijden. „Het oog wil ook wat." maandag 5 februari 2018 Bijna 600 onderzoekers bunde len de krachten in de strijd tegen kanker. Ze werken nauw samen in het nieuwe Oncode In- stitute, dat vandaag wordt ge lanceerd. Het doel is een betere, snellere en betaalbare behande ling van de ziekte. Tonny van der Mee Amsterdam Zo'n 600 onderzoekers gaan nauw samenwerken in virtueel in stituut Oncode. Het gaat om 43 onderzoeksleiders en hun teams van negen instituten. Frank Renout Parijs Maha Issaoui kwam presi dent Macron tegen op straat, en voor ze het wist, ging ze met hem mee naar Tunesië. De schaars geklede vrouwen bij darten, Formule 1 en wielrennen liggen onder vuur. Is dit de vol gende overwinning in de MeToo- discussie of broodroof voor vrouwen die hun uiterlijk handig inzetten? Lorianne van Gelder Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11