Waar wordt Holleeder van verdacht? 9 De tovenaars inhetLeidse ziekenhuis zijn echt Holleeders geweest. Hij was bijna dood Het OM verdenkt Holleeder van betrokkenheid bij zes liquidaties. Mede-Heinekenont- voerder Cor van Hout was jarenlang de 'bloed- gabber' van Holleeder. Zijn zus Sonja trouwde met Cor en kreeg twee kinderen. Rond 1996 kregen Holleeder en Van Hout ruzie. Op 24 januari 2003 werd Van Hout geliquideerd. Ook boten- handelaar Robert ter Haak werd ge raakt en stierflater. Over Van Houts dood zou Holleeder tegen Sonja heb ben gezegd: 'Eindelijk is het gelukt.' De 'bankier van de on derwereld' werd Willem Endstra genoemd. Medio 2002 begon Holleeder de vastgoedhandelaar af te persen. Endstra zag geen andere uit weg dan met de politie te praten. Op 17 mei 2004 werd hij voor zijn kantoor doodgeschoten. Johnny Mieremet werd na een zakelijk geschil met Willem Endstra in 2002 een eerste keer be schoten. Hij vertrok naar Thailand, maar kwam daar in novem ber 2005 toch aan de beurt. drugswinsten witwaste, werd geliquideerd op zijn verjaardag. Zijn dochter wachtte hem die 2 november 2005 op, toen hij op zijn oprit onder vuur werd genomen. werd op 20 april 2006 in zijn café De Hallen dood geschoten. De handlan ger van Heinekenont- voerder Cor van Hout verklaarde bij de politie over Holleeder. Holleeder begint het proces op flinke achterstand. Twee kroon getuigen uit het Passageproces linken Holleeder aan de moorden op Hout man en Van der Bijl. Het Hof achtte die verklaringen betrouwbaar. Zij zijn de andere troefkaart van het Openbaar Ministerie. Advocate Astrid Holleeder schreef in haar best- sellerboek Judas hoe Sonja en zij jaren in de tang zaten bij Willem. Na de moord op Cor van Hout wilden ze een einde maken aan de 'bloeddorst' van hun broer. In 2013 stapten ze naar justitie. Holleeder zal er nu alles aan doen zijn zussen als leugenaars weg te zetten. den geven bijvoorbeeld voorrang bij het telefoneren. Het is niet dat hij daarom vraagt, het gebeurt automa tisch. Dat risico bestaat ook bij het personeel. Hij is een joviale man. Mensen neigen te vergeten welke ri sico's er aan hem kleven. Net als in de buitenwereld heeft hij niet veel nodig om invloed uit te oefenen." Zwarte kap Vanwege alle risico's zit Holleeder opnieuw in het strenge regime van de EBI. Luchten, recreëren of spor ten mag hij in groepjes van maxi maal vier gedetineerden. Gevange nen ondergaan vaker dan normaal een 'visitatie', zoals de lichamelijke controle heet. Wanneer een gevan gene op transport gaat - vaak ge boeid en met een zwarte kap over het hoofd - gaat de hele inrichting op slot. Geen bezoeker mag er in of uit totdat de beveiligde auto is ver trokken. In dat nauwe keurslijf wordt Hol leeder dit jaar minimaal 65 keer naar de extra beveiligde rechtbank in Amsterdam - alias de Bunker gebracht. Holleeder kan niet anders dan in een onder grondse cel zonder dag licht wachten op de start van de zitting. Als het aan justi tie ligt, slijt Hol leeder de rest van zijn leven ach ter de tralies. Voor hem is het erop of eronder. zaterdag 3 februari 2018 GO Eén verdachte, zes dodelijke slacht offers, 60 zittingsdagen en een 1.000 ordners tellend dossier. De strafzaak rond Willem Holleeder is nu al een megaproces. Drie vragen en antwoorden om de zaak te kun nen volgen. Waarvan wordt Holleeder verdacht? Kees Houtman, die Thomas van der Bijl 2 Hoe staat het met het bewijs? 3 Wat is de rol van Holleeders zussen? —Jan Hein Kuijpers (advocaat) Heinekenontvoerders Cor van Hout (I) en Willem Holleeder in 1985. FOTO ANP Willem Holleeder zit vast in de strengste gevangenis van Nederland, de EBI in Vught. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9