Lokale wethouder heeft last van boze burgers Handdruk verraadt dat man uit Volendam komt oor makers van kranten, nieuwsbrieven, digitale tijdschriften en blogs zijn ze reuze handig: de zogenoemde stockfotobureaus, die beschikken over digitale archieven met foto's over de meest uiteenlopende onderwer pen. Ook in Nederland maken veel periodieken en websites gebruik van de fotocollecties van bureaus als iStockphoto, Dreamstime en Shutterstock. Zoek je een foto bij een productie over hoofdpijn, wilskracht, depo sitorekeningen, cassettebandj es, neusapen, bosbranden, de Tuvalu- eilanden, hartzeer, bikramyoga, constipatie, Mexicaanse tafellakens, doofheid of een Citroën DS: de stockfotobureaus helpen je voor een klein bedrag uit de brand. In de collectie vind je niet zozeer foto's van actuele gebeurtenissen of beroemde personen, maar des te meer van objecten, locaties en in scène gezette taferelen die een thema of gemoedstoestand ver beelden. Een beeldbank als Shutter stock beschikt over ruim 182 miljoen afbeeldingen, videoclips en geluidsopnamen. Noem een thema, en je vindt er een foto bij. Stockfotobureaus kopen zowel werk van professionele illustratoren en fotografen als van amateurs. Werk van huis-tuin-en-keuken- fotografen wordt veelal pas toe gelaten na een strenge selectie. Het Amerikaanse multimedia bedrijf Buzzfeed is onlangs de archieven van de beeldbanken ingedoken. Dat graaf- en spitwerk leidde tot een lijst van de vijftig meest cryptische, onnavolgbare, bizarre en (ogenschijnlijk) nut teloze foto's. Op het lijstje staan enkele schijtlollige kulfoto's - wat te denken van een man met een ananashoofd of een vrouw die een spiegelei en een berg meel probeert op te snuiven door een rietje - maar ook enkele intrige rende exemplaren. We hebben cabaretiers Peter Pannekoek en Jan Jaap van der Wal, teamcaptains bij de tv-hit Dit was het nieuws, gevraagd een aantal foto's van de lijst te selecteren. Omdat we uit de bijgeleverde infor matie niet bepaald wijzer worden wat de context is of de bedoeling van de betreffende foto's, leveren Pannekoek en Van der Wal een pakkend bijschrift, precies zoals ze dat ook doen in Dit was het nieuws. <1 Dit was het nieuws, elke zondag om 21.15 uur op NP01. 341 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 98