kroniek Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Van 'Ma' is een toneelstuk gemaakt en vanzelfsprekend bezocht Hugo de première. Een mij onbekende vrouw zegt meteen na de voorstel ling: „Ik vond het prachtig. Prachtig. Wat zou je moeder ervan hebben gevonden?" Stel dat dat mogelijk was, dat ma met haar gezonde brein uit pakweg 1973 had kunnen kijken naar de monoloog van Eric Corton in 2018? Ze zou zich haar lot erg hebben aan getrokken. In de war, net als haar eigen moeder na het herseninfarct, in de war, net als haar eigen vader na zijn 85ste. Ma had gezegd: ik wil niet dat het zo ver komt met mij. Maar artistiek, wat zou ma in dat opzicht hebben gevonden? Ik weet hoe schitterend zij U bent mijn moeder vond, dat begin jaren 80 werd opge voerd. Ze ging met pa twee keer kij ken naar Joop Admiraal, die in zijn eentje zijn demente moeder en zich zelf speelde. Ging ma een keer extra vanwege het thema? Of genoot zij van de excellerende acteur? Ma was een boekenwurm, maar zeker ook een theaterbeest. Met pa bezocht ze caba ret- en toneelvoorstellingen, soms een musical. Wat ma had gevonden van Mal Ik vrees dat ze Corton niet had kunnen wegen zoals ze dat ooit bij Admiraal deed. Ma komt veel te dicht bij ma. Iedereen kan wat vinden van deze solovoorstelling, iedereen behalve ma. Vergeetziekte Vooraf. Het wordt drukker. Een man bukt. Ik knik beleefd. Hij zegt: „Ken je me nog?" Gaan we weer. Ik ken hem. Zijn gezicht. Maar ik kan er even geen naam bij verzinnen. Ik heb dat vaker. Het maakt dat ik soms twijfel aan mijn hersenen. „Ik ben professor Van Swieten." „O ja. Jeetje, John, sorry." Ik heb vorig jaar een uur met hem in een radio-uitzending gezeten. O ironie, John van Swieten is van het Erasmus MC Alzheimercentrum. Uitgerekend iemand die al jaren uit gebreid onderzoek doet naar de ver geetziekte, die herken ik niet. Theaterbeest Mijn moeder sleurde mij ook weieens mee naar het Oude Luxor. Ik heb er de musical Cabaret gezien, herinner ik me. En De dader heeft het gedaan. En ik heb een toneelstuk met de mankende Ko van Dijk bezocht, welk weet ik niet meer. Theater hoort erbij, doceerde ma. Ik liet het mij aanleunen; mijn keuze - voetbal, voetbal en daarna voetbal - was al gemaakt. Niet dat mijn ouders con curreerden met elkaar. Ma heeft er nooit een punt van gemaakt dat ik geen theaterbeest ben geworden, ze was blij dat ik regelmatig een boek las. Meningen Radio-dj Frank van der Lende zie ik en schrijver Alex Boogers. Veel acteurs zijn komen kijken. Ik zie lokale politici, en landelijke. Minister Hugo de Jonge is er, oud-politicus Emile Roemer. „Wow, dat was mooi", zegt Lilian Marijnissen, fractievoorzitter van de SP na de première. „Hoe heb jij het ervaren?" Het voelde niet alsof ik naar mezelf keek, geloof ik. Ik ben het voor 75 pro cent. Toneelschrijver Mare Veerkamp heeft Ma knap bewerkt. Het stuk is even licht als zwaar, hij haalt het verhaal soms bij mij weg, veralge meniseert het. Terecht. Er lijden in Nederland 270.000 mensen aan de mentie en daar hangen honderd duizenden zuchtende en steunende mantelzorgers aan. En laten we de vaak overbelaste verzorgenden (bij de mensen thuis en in verpleeghuizen) niet vergeten. Dit stuk is voor mij erg persoonlijk natuurlijk, maar ik vind het heel belangrijk dat deze bewer king van Ma mijn moeder en mij is ontstegen, dat het stuk maatschappe lijke relevantie heeft gekregen. Dankbaar Toen me werd gevraagd om na afloop Eric Corton bloemen te geven had ik enige reserve, het was immers zijn avond. Maar ik was achteraf blij dat ik ze mocht geven. Eric speelde fantas tisch. Vijf sterren in het AD, vier in NRC. Ik ben trots op hem. Ik ben hem dankbaar voor het eerbetoon aan mijn moeder, die haar dierbaren met dementie vroeger zo goed heeft ver zorgd. Heel gek, ik dacht aan die uit spraak van Cruijff. 'Elk nadeel hep zijn voordeel'. Ma's ziekte dient ook een nut. Deze voorstelling wordt in 2018 geloof ik nog 130 keer opgevoerd. Er zijn al veel zalen uitverkocht. Dat betekent massale aandacht voor deze rotziekte. W De speellijst van Ma is te vinden op solostories.nl H Reageren? magazine @persgroep.nl Een onmogelijke vraag 301 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 94