8 MEGAPROCES WILLEM HOLLEEDER Bij Willem Holleeder verloopt niets normaal, ook niet achter de schermen. Een inkijkje in Holleeders bizarre wereld in detentie, die hem bijna het leven kostte. Maandag gaat zijn proces verder. hij in het Scheveningse penitentiair ziekenhuis revalideerde, was men beducht voor een aanval met een ra ketwerper. Daarom werden er vier containers met zand voor Hollee ders celraam geplaatst. De sfeer in de gevangenis veran dert als een criminele persoonlijk heid als Holleeder binnenkomt, zeggen bewaarders. „Ik vind het al tijd prettig als er een zware crimi neel in de groep zit", zegt een van hen. „Dat zorgt voor een natuurlijk gezag. Als jongere gedetineerden lo pen te kloten, dan is één blik van zo iemand voldoende." Molenkamp beaamt: „Gepokt en gemazelde ge detineerden zijn gebaat bij rust in de tent. Ze weten dat als zij moeilijk doen, bewaarders dat ook doen." Het gevaar bij de komst van ie mand als Holleeder is dat hij een bijzondere behandeling krijgt, zegt Molenkamp. „Medegedetineer- van tevoren wakker te worden, dus zette hij om drie uur 's nachts de wekker. Dat hield hij niet vol. Die regeling is toen aangepast." Het was tijdens een van die Kol bakzittingen dat Holleeder zich plotseling onwel voelde. In het peni tentiair ziekenhuis in Scheveningen werd duidelijk dat Holleeder naar de intensive care van een ziekenhuis moest. Per helikopter werd hij naar het Haagse Bronovo Ziekenhuis gevlogen, maar ook daar kon hij niet terecht, omdat Maxima daar zou gaan bevallen van haar derde kind. Zo viel de keuze op het LUMC in Leiden. Volgens goed ingevoerde justitiële bronnen stond de gemeente Leiden niet te juichen om Holleeder binnen de stadsgrenzen toe te laten. „Het heeft allemaal dusdanig lang ge duurd, dat Holleeder veel later in het LUMC kwam dan wenselijk was. Het was echt kantje boord." Dat laatste kan Jan Hein Kuijpers beves tigen. „De tovenaars in Leiden zijn echt zijn redding geweest. Hij was bijna dood, hij had bijna geen hart slag meer." De Leidse burgemeester Henri Lenferink bestrijdt dat geprobeerd is de komst van Holleeder te blokkeren. „Het was lastig om dat het LUMC een open ge meenschap is, waar heel veel mensen werken, studeren of op bezoek komen. Zo'n omgeving is moeilijk te beveiligen. Maar er was geen alternatief. Daarom is met veel politie-inzet en technische midde len gewerkt om dit tot een goed einde te brengen." Overdreven Voor ieders veiligheid lag Holleeder in een aparte gang van het zieken huis. Op het naambordje van zijn kamer stond niet Holleeder, maar de fictieve naam Van der Steen. Op weg naar zijn kamer waren er 'wel acht beveiligingsringen', zegt Kuij pers, variërend van een politiepost voor de ingang tot 'mannen met kijkgaatjes in hun krant' in de cen trale hal. „Ik vond het allemaal een tikkeltje overdreven. Ik sluit niet uit dat het Openbaar Ministerie dat ook een beetje doet voor de beeldvor ming, om een monster te creëren." Justitie was niet alleen bang voor ontsnappingsgevaar. Ook met een aanslag op Holleeder werd rekening ge houden. Toen oen Willem Hol leeder na zijn hart operatie in 2007 voor het eerst zijn ogen opende, zag hij mannen met bivakmutsen en automatische wapens. Het waren leden van het politieteam dat hem beveiligde, maar Holleeder schrok zich 'de tering', zegt zijn toenmalige advocaat Jan Hein Kuijpers. „Hij dacht dat ze hem kwamen vermoor den." Op verzoek van Kuijpers na men de zwaarbewapende politie mannen voortaan niet meer plaats in zijn kamer, maar in de hal van het Leidse ziekenhuis LUMC. Zijn hartproblemen kreeg Hollee der tijdens het Kolbakproces, waar in hij zich moest verantwoorden voor het afpersen van vastgoedman nen als Willem Endstra. In die peri ode zat hij, net als nu, gedetineerd in de Extra Beveiligde Inrichting in Vught. Als hij naar de rechtbank werd gebracht, was dat onder zware bewaking. Vaak cirkelde er een heli kopter boven de weg om te contro leren of het transport niet in een hinderlaag reed. Opbreken Die ritten braken Holleeder op, weet voormalig gevangenisdirec teur Bart Molenkamp nog. „Het bleek dat Holleeder extreem vroeg zijn cel uit moest, omdat onderweg nog andere gedetineer den werden opgehaald. Daar naast had hij de gewoonte om ruim zaterdag 3 februari 2018 GO Bizar leven achter Koen Voskuil Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8