De tradities van het Wiener Ball of tangomuziek en in de kelder draait een dj tot in de vroege uurtjes. Het bal heeft verschillende locaties gekend, onder meer de stadsgehoorzaal in Leiden en het Kurhaus in Scheveningen, maar Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk is sinds vijftien jaar het vaste decor. Na vijftig edities geniet het Wiener Ball enige bekendheid in Nederland, en er leven inmiddels ook wat hardnekkige vooroordelen. Om maar meteen het grootste te noemen: het Wiener Ball zou een feestje voor de adel zijn. Of tenmin ste voor de 'gegoede burgerij'. De organi satie spreekt dat tegen. Van Pernis: „Dat is een misverstand. Adel mag komen, laat dat duidelijk zijn. Maar voor de rest is het een brede mix. Onder hen zijn zakenlui, diplomaten, mensen van defensie of marine en gewone feestgangers: een bonte verzameling mensen die een klas siek bal wel kunnen waarderen. De gas ten hebben er vaak van gehoord via een broer of zus, een vriend of via de studen tenvereniging. Er zijn altijd een paar adel borsten van de Koninklijke Marine aanwezig en mensen uit het zakenleven. De gemene deler is dat iedereen van een mooi dansfeest houdt." Danslessen Een kaartje is duurder dan de gemiddelde entree voor een discotheek: tickets kosten 75 euro. De debuterende dames betalen 225 euro en de heren 200 euro. Daar krij gen ze wel negen danslessen en een deel van de kosten voor hun kleding voor terug. Het hele pakket - inclusief de aan schaf of de huur van een jurk of rokkos tuum, een eventuele kapper, visagist, overnachting en reiskosten - loopt al gauw in de honderden euro's. Voor de debu tanten gelden afgemeten kle dingvoorschrif ten. Zo dienen de dames een spier witte, lange bal japon te dragen. Gebroken wit, vaalwit of anders zins afwijkende kleuren zijn niet toegestaan. Daaronder mogen alleen witte schoenen. Van de organisa tie krijgen de dames witte handschoenen - tot over de elle boog - en een diadeem. De heren wor den geacht in rokkostuum te verschijnen, met daarbij ook een paar witte hand schoenen dat ze van de organisa tie krijgen. Op de avond van het bal krijgen ze een klein bieder meierboeket, dat ze ceremonieel aan hun dans partner kunnen overhandigen. De debutanten dansen een Weense wals, een klassieke polonaise en een quadrille, een stijldansvorm waarbij vier duo's met elkaar in een kwartet dansen. Voor de laatste voorbereidende lessen vliegt de Oostenrijkse dansleraar Heinz Heidenreich in. Heidenreich danste ooit in het Weens Staats- operaballet en vliegt sindsdien de wereld over om voor Wiener Balls de ope- ningsdans met debutanten in te studeren. Dat moet gründlich und pünktlich, want de formatie- dansen moeten er perfect uitzien. Hij zet met de debutanten de puntjes op de i. 241 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88