li Vervolg lezen Opvallend dal juisl vernieuwende werken iets kinderlijks hebben Ted van Lieshout ook. In Stil Leven hiphopt hij op vermakelijke recht-voor- zijn-raap-wijze door de Westerse schilderkunst. Hij vergelijkt steeds twee werken en laat de verbanden zien. Ongemerkt pik je van alles op over heden en verleden, het verhaal achter de afbeel ding, de kunstenaar, de techniek, wat stijl is, en natuurlijk wat hij er zelf van vindt. Maar ook dat iedere kijker er zelf iets van mag vinden. Kunst voor kinderen zapt letterlijk door de kunstgeschiedenis. Het boek vergelijkt kunstwerken en stijlen en bekijkt hoe di verse schilders met hetzelfde onderwerp omgaan. Het legt met schema's en pijlen uit hoe een bepaald schilderij voortkomt uit een werk van een andere maker, waar we het moeten plaatsen in de tijd, en meer. Sommige werken en schilders uit Van Lieshouts selectie staan voor een groot deel ook in dit boek, maar met de schijnwerper op een ander aspect ervan. De gebroeders Limburg schilderden tus sen 1413 en 1416 De zeer rijke uren van de Hertog van Berry. Van Lieshout wijst op het perspectief, het kleureffect en het feit dat dit een van de vroegste werken is waarin God geen rol speelt (terwijl dat wel gebruikelijk was, toen). Kunst voor kinderen grijpt het aan om uit te leggen hoe schilders vroeger hun verfin hun eigen kleuren maakten. Nog een aanrader is En toen De Stijl dat illustrator Joost Swarte maakte over de kunstenaars van De Stijl, een stroming die begon als kunsttijdschrift. Swarte tekent in de stijl van De Stijl over elke kunstenaar - denk Piet Mondriaan, Ger- rit Rietveld - twee prachtige pagina's, waarop hij de kern van hun kunstenaar schap én hun bekendste werken laat zien. Kunst is niet alleen om naar te kijken, je kunt het zelf maken. Ook daar heb je boeken voor. In Echte kunst maak je zo en Echte kunst met je vingers kan iedereen zelf aan de slag met potlood, verf, schaar en papier om beroemde voorbeelden te imi teren. Met Tijd voor kunst van juf Marit maak je je eigen interpretatie van twintig beroemde kunstwerken die allemaal het begin inluidden van een nieuwe stijl. Op vallend is dat juist die vernieu wende werken iets kinderlijks hebben. Nóg een argu ment dus om kinderen bekend te maken met kunst: wie weet zit de nieuwe Karei Appel, Herman Brood of Pablo Picasso aan je keukentafel. 41 DEBUUTROMAN George Orwell verbleef tus sen 1922 en 1927 in Birma en deed daar de inspiratie op voor Birmaanse dagen. Roman met een prachtig exotisch decor. (AP, €21,50) POSTUUM Frans Kafka's onvol tooide Das Schloss (1926) voor het eerst in het Nederlands ver taald als Het kasteel. (Van Gennep, €27,50) Wonderwereld Paul van Loon verdiepte zich in Jeroen Bosch. tle groene weiden. Een wonderlijke roze fontein staat midden in een beekje. De planten die hier groeien zijn niet vijandig en stekelig. Op de een of andere manier ben ik in een totaal andere wereld beland. De duisternis en de demonen zijn hier verdwenen. Witte vogels vliegen in een grote zwerm door de lucht. Ik ga in het gras zitten en kijk om mij heen. Hoefgetrappel. Een lange stoet ruiters op fabeldieren trekt voorbij. Daar zweeft een doorzichtige bol, waarin een naakte man en vrouw zitten. Zij zien er gelukkig uit. Kon ik ook maar in zo n bol wegzweven, terug naar mijn werkelijkheid. •Leuk, hè!' Ik kijk verbaasd opzij. De Kopvoeters zijn er weer. Ze staan naast mij te grijnzen en rollen door het gras. •Leuk? Vrolijk? Blij?' Ik knik. Vredig. Paradijselijk.' Zeg. hoe zit dat nou? Weten jullie waar Jeroen Bosch is? zeg ik tegen Kop en Voetje. Ze kijken elkaar aan en beginnen kakelend te lachen. •Zoeken, zoeken, zoeken. Bijna, bijna, bijna. Misschien.' Ze tollen om hun as en zijn verdwenen. KUNSTDAG Uitgeverij Lemnis- caat heeft februari omgedoopt tot Kinderkunst- boekenmaand, met onder meer kunstworkshops in de boekhandel en de klas, lespro jecten op scholen en samenwerkin gen met musea. De grande finale is de Kinderkunstdag op 4 maart in de Centrale Biblio theek in Rotterdam. 11 TOPPERS 1. Jan-Paul Schutten, Marien en Oopjen maken zich mooi en Het meisje met de gouden jurk (7+, Rubinstein, €7,50 per stuk) 2. Joke van Leeuwen, Houtje en blauw tje (4+, Rubinstein, €7,50) 3. Paul van Loon, Op zoek naar Jeroen (8+, Leopold, €14) 4. Diverse auteurs, Het grote Rijksmuseum voorleesboek (8+, Rijksmuseum/ Rubinstein, €19,95) 5. Imme Dros Karei en Harrie Geelen, Appel uit de kapperszaak in de Dapperstraat (4+, Leopold/Gemeentemuseum Den Haag, €15) 6. Waarom zijn er zoveel blote mensen in de kunst? (8+, Lemniscaat, €14,95) 7. Ted van Lieshout, Stil Leven (12+, Gottmer, €14,95) 8. Kunst voor kinderen (12+, Lannoo, €19,95) 9. Joost Swarte, En Toen De Stijl (10+, Leopold/Gemeentemuseum Den Haag, €15) 10. Echte kunst maak je zo en Echte kunst met je vin gers (4+, Gottmer, €11,95 per stuk) 11 .Tijd voor kunst van juf Marit (6+, Clavis, €19,95) 201 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84