m i 5 2 Harrie (ïeelen Illustreert in Appel stijl: woest en kleurrijk Ik ga staan wanneer hij me dal toestaat r«n «Ier Lrtk u "O at et was dé celebrity-scheiding van 2015: Marten en Oopjen Coppit, een echtpaar dat door Rembrandt himself was ver eeuwigd op twee grote doe ken, werden verkocht door hun eigenaar. Het moest wat opbrengen: 160 miljoen. Frankrijk en Nederland besloten de kos ten te delen en zo kwam Oopjen in Parijs terecht, en Marten in Amsterdam. Over wie gaat het eigenlijk? Niet alleen na hun dood, ook daarvoor leidden Mar ten en Oopjen een bewogen leven. Ze waren rijk genoeg om hun portret te laten schilderen door een - toen al - be roemd kunstenaar. Kinderboekenauteur Jan-Paul Schutten bedacht er een verhaal bij: Marten en Oopjen maken zich mooi. Uitgeverij Rubinstein verzorgt het Gou den Boekje, dat in maart verschijnt, samen met het Rijksmuseum - en niet voor het eerst. In Het meisje met de gouden jurk kruipt Schutten in de huid van het kleine kind dat te zien is op De Nacht wacht. Voor diezelfde serie schreef Joke van Leeuwen een verhaal dat zich af speelt in het Stedelijk Museum: Houtje en blauwtje. Twee abstracte figuurtjes, van de schilderijen 'geplukt', beleven daarin een nachtelijk avontuur. Uitgevers die samenwerken met musea om kunst aantrekkelijk te maken voor kinderen, uit te leggen en een kinderin valshoek te bedenken bij de grote ten toonstellingen waar ze door hun ouders mee naartoe worden gesleurd: de afgelo pen jaren gebeurde het vaak. En er ver schijnen veel van zulke boeken, ook zonder samenwerking. Voor jonge kinderen wordt een verhaal verzonnen bij het 'plaatje', waarbij soms wel, soms niet dieper wordt ingegaan op het kunstaspect van dat plaatje of de maker. Paul van Loon, bekend van De Griezelbus en Dolfje Weerwoljje, verdwaalt met zonnebril en al in De Andere Werke lijkheid van Jeroen Bosch. Hij beschrijft in Op zoek naar Jeroen wat hij en de lezer zien: de absurde, monsterlijke helle figuurtjes en gruwelijkheden waar deze schilder om bekendstaat. Ook in Het grote Rijksmuseum voor leesboek bedenken gerenom meerde kinderboeken schrijvers verhalen bij pronkstukken uit het Rijks. Ze wijzen op details, waardoor je net even wat langer naar zo'n afbeel ding blijft kijken. Een paar van die voorleesverhalen maakt het nog interessanter door ook feiten te geven over de kunstenaar, zijn stijl, het werk en hoe dat is gemaakt. Wat er nou zo bijzonder aan is. In Ik wou dat ik Jan Steen was van Fred Diks gaat een klas op museumbezoek en krijgt aan de hand van Het vrolijke huisgezin (1668) uitgelegd wie Frans Hals is (hij staat zelf ook op het schilderij) en dat hij vaak stichtelijke spreuken in zijn schilderijen verwerkte, in dit geval 'zo de ouden zingen, piepen de jongen'. Vandaar dat die kleuters al aan de wijn zijn. En ze leren waar de uitdruk king 'een huishouden van Jan Steen' van daan komt. Imme Dros vertelt in Karei Appel uit de kapperszaak in de Dapperstraat hoe de kleine Karei toch geen kapper werd. Harrie Geelen illustreerde het in Appel stijl: kleurrijk en woest, met grove pen seelstreken en knip- en plakwerk. Het boek duidt 'het mooie', het bijzondere, van schilderijen die in 1946 door velen als mislukt werden beschouwd. Ook leuk is Waarom zijn er zoveel blote mensen in de kunstBehalve deze komen meer 'kinder'vragen aan bod, zoals: Waarom ligt er allemaal fruit? Zijn er ook lelijke standbeelden? Hangt dit niet on dersteboven? En in Selfie! maak je kennis met alle vormen van zelfportret: van eeuwenoude verfhandafdrukken in grotten via Rembrandt tot de aap die zichzelf fotografeerde met een smart- phone. Duiden doet schrijver/dichter magazine 19 JUNKIEVERDRIET Nu werkt ze in de verslavingszorg, vanaf haar 17de was Esther Benard zelf aan de drugs. (Elikser, €17,50) INGESNEEUWD Romandebuut van Klaas ten Holt dat zich afspeelt in een hotel vol ex centrieke gasten. (Podium, €21,50) REKBAAR Ronald Lagendijk gaf Rubbertijd in eigen beheer uit, over de Indische jaren van zijn ouders. (Rocka Projects, €22,50) EERSTE ZIN Koningsval, Victoria Aveyard ,'r; ;n^-n»* sleund door zwart Kleur m kleuren die de kijker foestrrJia bloltle5- D'e woren los en 9 "w z>in eigen weg fe goan d* kijker leest. 'k vertel sp bezoek in Kat owlier Abstract Swarte komt in dit boek over De Stijl kunstenaars tot de kern. Karei Appel^,^ Gedicht Hij werd geen kap per maar kunste naar: Imme Dros schetst het leven van Karei Appel. Harrie Geelen maakte de illustra ties op z'n Appels. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83