De liefde die alles goed moet maken Terug naar de zee Lees mee met de boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies JULIAX BARNES Dat de grondtoon onder zijn hele bestaan bepaalt? Het is een melancholiek uitgangspunt, wat fatalis tisch ook, maar het past bij Julian Barnes, de ge lauwerde Britse schrijver van vele romans en essays. Het enige verhaal (Atlas Contact, €19,95) her neemt een thema dat Barnes al eerder aansneed: het besef dat je geliefde een verleden heeft en dat je daar niet bij kunt. In Voor ze me kende (uit 1982) raakt een brave min naar ziekelijk jaloers op zijn voorgangers, een obsessie die alleen maar kan uitdraaien op een drama. Paul, de hoofdpersoon van Het enige verhaal, is bij aanvang nog maar 19 jaar - al 19, zegt hij zelf- en wordt verliefd op een getrouwde huisvrouw van 48. Deze Susan is getekend door verlies in oorlogstijd en haar huwe lijk met een alcoholist. Samen zullen ze alles goedmaken; dat is de illusie die Paul verliest: niet de liefde maar de ge schiedenis wint en Paul wordt op zijn beurt gete kend door dit 'enige ver haal'. Barnes is in de loop der jaren soberder gaan schrijven, minder kluch tig - al zijn de ironische humor en de beschaafde rebellie niet verdwenen. Een boek bomvol wijs heid. het warme Amsterdamse gezin tegen dat haar een lange tijd opving. Ze laat zich overhalen tijdelijk hun tuinhuis te betrek ken. Ter plekke dringt het verleden zich op: haar ex en de herinnerin gen aan haar overleden moeder. Nynke wordt 'landziek'. Het is knap hoe Nina Polak de tegen strijdige behoeften van Nynke - omarmd worden en naar zee terug vluchten - subtiel begrijpelijk maakt. Een kunstmuseum saai? Het wordt leuker als je er iets van begrijpt. Gelukkig zijn daar allerlei boeken voor. Een greep uit het aanbod. lezen Ruud Roodhorst: Brood van Elvis Peeters - Prachtig verwoord verhaal over een jonge vluchteling, verteld vanuit de jonge jongen. Deed me denken aan Oberski's Kinderjaren. Ellen den Hollander: Het verdriet van Wilhelmina van Tomas Ross - ik ben benieuwd hoe Ross feiten en fictie vermengt. idetwe VEHMAAL Het enige verhaal Roman Heeft ieder mens maar één verhaal dat er in zijn leven werkelijk toe doet? Esther Wils Gebrek is een groot woord Roman «••/y Net als in haar debuut schrijft Nina Polak in haar tweede, ontroerende roman Ge brek is een groot woord (Prometheus, €20) over relaties die overlopen van liefde en tederheid. Middelpunt is de 30-jarige Nynke Nauta. Na jaren lang rond de wereld zei len, komt ze in Cannes Fenna Riethof ft Ik wil liever schilderen, pa en moe, ik ga naar de kunstacademie toe.' De schrik bij kapper Jan Appel is groot. 'Geen sprake van, je verdient geen droog brood. Karei, wees wijier, toe luister naar raad en word toch kapper in de Dapperstraat. Maar koppig blijft Karei bij lijn besluit. Honger of armoe maakt hem mets uit. Jaha, kunst is wél leuk Tekst ANNET DE GROOT 181 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82