'Ik ben voor alles wat hij wel doet' /v DE LAATSTE TWEE JAAR GAAT HET ALLEEN OVER ZIJN ZIEKTE Die mm mij René (52), de man van Mira (47), kan steeds minder door de ziekte van Parkinson. Zijn fijne motoriek is verstoord, wat soms voor lachwekkende situaties zorgt. ls er iemand aanbelt, al is het voor kinderpostzegels, wordt René overvallen door de stress. Het is een reactie van zijn lichaam waar hij geen in vloed op heeft. Hij raakt in paniek, kan het gesprek niet aangaan en daarna niet rustig meer zitten. Een klein deel van de parkinsonpatiënten heeft dit, en voor mij als partner is het heel beangstigend om te zien. René liep al jaren bij de huisarts met vage klachten als stijve spieren en een hangende mondhoek. Toen uiteindelijk de diagnose parkinson werd gesteld, kon ik alleen maar huilen. Daar zaten we dan, met thuis drie jonge kinderen. Ik was overdonderd en dat ben ik eigenlijk nog steeds, want Renés situatie verergerde rap. Hij krijgt medicatie en pakt zijn leven weer op, dacht ik, niet beter wetend dan dat je best oud kunt worden met par kinson. Maar bij mijn man zag ik een keihard neergaande lijn; hij had zoveel klachten, was extreem moe en lag vooral op de bank. Ik heb een baan van drie dagen per week, daarnaast ben ik fulltime mantel zorgen René kan zijn eigen boterham smeren en als de kinderen uit school komen, lukt het hem nog net om wat te drinken voor ze in te schenken. De rest komt op mijn dak en daar voelt hij zich dan weer schuldig over. Omdat ik wil dat ze hun vader voor vol blijven aanzien, betrek ik hem zoveel mogelijk bij de kinderen. 'Vraag maar aan papa', zeg ik, als ze automatisch om mij roepen. René is dan wel ziek, maar hij doet wat mij be treft nog gewoon mee. We staan allebei anders in het ziekte proces. Waar ik vooral focus op de dingen die goed gaan, heeft René de neiging zich met zijn ziekte te identificeren. 'Ik ben wéér heel moe', zegt hij dan. 'Zie je wel, er is helemaal geen verbetering'. Ik vind dat hij op zo'n moment te slachtofferig doet, dat hij zich moet richten op de lichtpuntjes die zijn nieuwe dieet en voedingssupplementen hem bieden. Hij is het vertrouwen in zijn lichaam kwijt, en misschien juich ik ook wel te vroeg bij elk minimale teken van vooruitgang. Ik mis René als partner. De laatste twee jaar gaat het alleen nog over zijn ziekte. De man die houdt van gezelligheid en grappen maken, die mij stabiliteit gaf en op wie ik altijd kon leunen - ik wéét dat hij er nog is, maar de parkinson overschaduwt alles. Soms word ik er wanhopig van. Heel soms is het oude gevoel er weer even, als we samen lachen om LuckyTV of aan de keukentafel zitten. Als we het even niet over zijn ziekte hebben, elkaar in de ogen kijken en zijn mentale ruis stilvalt. 'Hé, daar ben je weer', zeg ik dan. Het zijn al tijd korte momenten, maar het is belang rijk dat we die brug blijven slaan. Al zitten we elk op ons eigen eiland, met ons eigen verwerkingsproces, we willen niet van elkaar wegdrijven. Zelf helder blijven en blij zijn met de krachten die ik in mezelf ontdek; dat is mijn manier om met de situatie om te gaan. En een grapje maken als René loopt te stuntelen met aankleden of tijdens het tuinieren voorover met zijn neus in de buxus valt. Zijn fijne motoriek ligt op z'n gat, dus dat zorgt soms voor lachwek kende situaties. En ik ben hem ook ge woon dankbaar voor de dingen die hij wél doet. Laatst kwam ik thuis en had hij het eten al klaar. De aardappels schil len had hem uitgeput, maar hij had het toch maar mooi gedaan." <1 dank baar Tekst PAM VAN DER VEEN 'A ES Ook geïnterviewd worden over die van jou? magazine@persgroep.nl De echte naam van de geïnterviewde is bekend bij de redactie. WG magazine 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 81