'Ik vind het logisch dat sommigen de drugs in gaan' luisterde. Die cardiologen in Leiden hebben zijn leven gered." 13.15 uur We zijn in Zaandijk, op het politiebureau, waar een cliënt vastzit voor een moord, 25 jaar geleden gepleegd. Hij krijgt voor het politieverhoor maar één instructie van Kuijpers: 'Mond dicht totdat ik zeg dat-ie open mag'. Na één vraag van de agenten lijkt zijn cliënt de wijze raad al vergeten. De vra gen zijn onschuldig, maar de man geeft uitgebreid antwoord. Pas na een paar schoppen onder tafel van Kuijpers zwijgt hij. Anderhalf uur later, buiten: „Dat geloof je toch niet? Voor je het weet blijft hij doorpraten, ook op belangrijke punten. Dan leg je uit dat iemand kan vrijkomen als hij naar me luistert. En dan begint-ie na één vraag al te zingen." 15.30 uur De Porsche Cayenne S zoeft weer over de snelweg. We hebben het over Moszko- wicz. „Bram was de Coca-Cola van de advocatuur, man. En nu is alles weg. Zijn grootste fout was misschien wel dat hij zijn cliënten dingen beloofde die hij niet kon waarmaken. Je kunt geen vrijspraak beloven, bijvoorbeeld, dat bestaat niet. En je moet niet heel veel geld vragen en dan de stagiaire naar een belangrijke zitting sturen. Dan komen er klachten, dan komen er onderzoeken en dan komen er blijkbaar dingen naar boven die niet kloppen. Ik mag Bram graag, echt, maar hij kreeg op tv een keer de vraag: bent u te groot voor Nederland? En toen zei hij: 'Ik hoor het u zeggen'. Toen dacht ik: doe nor maal. Al je zo gaat doen, dan lusten ze je rauw. Bram vloog te dicht bij de zon. Vleugels verbrand." „Zo groot in aanzien als hij en Spong, die categorie is er niet meer. Maar als ik er een paar moet noemen van de nieuwe generatie: Stijn Franken is heel goed. Sander Janssen is ook een handige vent. En verder... ik, als ik het zo om me heen beluister. Kijk, je hebt twee soorten advocaten: heel goed op zitting zijn, en juridisch alles weten. Dat zijn twee verschillende din gen. Stijn is in dat juridische de aller beste. Maar tegenwoordig komt het vooral aan op het bewijsrecht, de over tuiging en getuigen ondervragen. Daar mee kun je zaken winnen. En dat is mijn pakkie-an. Ik ben geen professor, niet van de punten en komma's, maar ik kan in een rechtszaal laten zien wat er óók gebeurd kan zijn." „En toen heb ik hem een mailtje ge stuurd, inderdaad. Ik vond het geen halszaak, hoor. Maar ik vond het wel gek. Ik zat daarnaar te kijken en zag wie daar zaten en ik dacht: nou, kokosnoot, vol gens mij had je mij ook wel kunnen bellen." „Ook een goeie, natuurlijk. Maar hij heeft een, eh... een andere stijl dan ik. Zoals hij de zaak Wilders deed: urenlange plei dooien, terwijl het eigenlijk zo'n kleine zaak is. Dat had ik anders gedaan. Kijk, die rechters waren natuurlijk al niet blij dat Wilders in hun rechtbank zat met die grote mond. En dan ging hij ook nog honderd getuigen oproepen. Dan jaag je de rechters tegen je in het harnas." „Wilders? Nee. Je moet wel een béétje achter een zaak kunnen staan. Voor mijn gevoel is Wilders gewoon een fascist. Als die aan de macht komt, dan word ik pas bang. Pas zei een van die lokale knapen van hem, in Utrecht: ik heb liever dat die moskee afbrandt. Dan ben je volgens mij een vette fascist. Als iemand met zulke figuren in zee gaat, weet je genoeg. Wil ders is aartsgevaarlijk voor Nederland. Ik vind het doodeng dat zo iemand in de Kamer zit, dat hij is gekozen. Ik kan er ook niet aan wennen. En zo iemand staat zó ver van mij af, die zou ik niet willen bijstaan. Nooit." „Natuurlijk, Arabische jongens komen vaak met justitie in aanraking. Ik ken ze, ik zie wat ze doen. Maar ik zie óók wat eraan voorafgaat. Die jongens hebben ou ders die vaak geen Nederlands spreken, en zelf komen ze nergens aan de bak, want Nederlanders willen geen mensen met Arabische namen in dienst. Nou, dan gaan sommigen de drugs in, of overvallen plegen. Dat vind ik een logisch gevolg. Het praat helemaal niks goed, maar het is wel het gevolg van de waanzinnig slechte reputatie van Marok kanen." „Dat is een cirkel die we met z'n allen in stand houden. Jij beseft niet hoeveel meer kansen je hebt gekregen omdat je een Hollandse naam hebt, joh. Er zitten zoveel slimme jongens bij, die voor je door het vuur gaan als je ze de kans geeft. Er zijn er bij die het wel gered hebben, respect, maar de meesten krijgen die kan sen gewoon niet. Echt, soms geloof ik m'n ogen niet. Dan moet ik naar een verdachte toe die een liquidatie heeft gepleegd, kom ik het bureau binnen en zit er zo'n beeldschoon snoetje, 20,21 jaar... En die wordt dus ver dacht van een liquidatie! Dan denk ik: jongen, wat is er gebeurd? Waarom stu deer jij niet? Wat doen we in dit land Wie is de nieuwe Moszkowicz? Toen journalist Coen Verbraak een tv-serie maakte over topadvocaten, zat u daar niet bij. U noemde Geert-Jan Knoops niet in het rijtje. Had u die zaak graag willen doen? U kent de schaduwkant van de multi culturele samenleving als geen ander. Bestaat die reputatie niet doordat zoveel Marokkanen in de cel zitten? WG magazine 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77