VROEGER KEKEN WE STUDIO SPORT EN LEUNDE HIJ TEGEN ME AAN Column Egbert Jan woont al anderhalfjaar alleen. Herstel: woonde, want sinds kort heeft hij ongevraagd gezelschap van een oude bekende. l-erwijl ik de trap in m'n huis oploop, verschijnen voor mijn ogen twee enorme voeten die aan behoorlijk behaarde on derbenen vastzitten. Nu woon ik sinds anderhalfjaar alleen, dus hier wringt iets. Schrik vermengt zich met paniek, tegelijkertijd daagt het. Langzaam glijdt m'n blik omhoog. Onderbroek van Björn Borg, mannelijke persoon, gespierd bovenlijf met matig borsthaar, baardige kaak, geamuseerde maar ook besmuikte blik. „Hé pap." „Jongen." „Ik kom weer bij je wonen." Hij heet Yann, spreek uit 'Jan'. De eerste zes weken van zijn leven gold hij als een makkelijk kind. Hij sliep dag en nacht door, het engeltje. Daarna pakte hij de zaken stevig aan. Laat ik het zo zeggen, hij houdt al z'n leven lang van grenzen verleggen. Liggen daar lucifers? En daar een jasje van mama? Eens kijken of dat lekker fikt. Is de meester op school on rechtvaardig? Dan scheld ik hem uit voor boerenlul. Extreem was ons kind in alles, ook in de gevoelens die hij opriep: van wanhoop tot diepe ouderliefde. In 2011 was zijn moeder van plan het huis te verlaten. Ik wist dat al een paar maanden, hij -16 jaar - hoorde het van haar twee weken voordat ze ging. Het kwam totaal onverwacht. De avond er voor had ik haar gevraagd hoe ze dacht dat hij het zou opvatten. „Hij begrijpt het wel", zei ze. „Ik leg het uit." Het was een verstikkend warme juni dag. In mijn werkkamer in de nok van ons grote huis bleef de hitte hangen. Ik hoorde hem de trap opkomen: hij wist het nu, zijn emotie steeg als een warme wolk met hem mee. Met een gesmoord 'papapapapapapap' viel hij in mijn armen. Hij schreeuwde iets, een scheldwoord voor een vrouw. Zijn romp schokte. „Ik blijf bij jou-hou." Nu zitten we op de bank in de huiskamer. Op mijn verzoek heeft hij kleren aange trokken. Hij moet zijn antikraakwoning in Utrecht uit en ja, hij wil een grote reis maken dus dan kan hij tot zijn vertrek beter in het ouderlijk huis verblijven, toch? Vroeger keken we vaak naar Studio Sport en dan leunde hij tegen me aan. In de puberteit werd dat minder; nu doet hij het weer, met zijn 22 jaar. „Ik ga een heleboel voor je doen in huis. Die deur van de schuur, die ga ik schuren. En verven. Ik zal me gedragen. Ik wil je niet in de weg zitten. Ik weet dat het niet ideaal is." Hij slaat een arm om me heen. Je kind wil je altijd bij je hebben. Maar ja... 41 Hé pap Egbert Jan Riethof vervangt tijdelijk Monica Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71