Geen vestiging van agrarische hogeschool in Bergen op Zoom ZEELAND 25 De HAS Hogeschool zou neerstrijken in Bergen op Zoom dat daarmee erg in zijn nopjes was. Zeeland was juist bezorgd dat het een negatief effect zou hebben op de provincie. Dat is nu niet meer nodig, want het bleek allemaal een zeepbel. Het was een dag van euforie. We schrijven 15 september 2017. Een trotse burgemeester Frank Petter van Bergen op Zoom en Godfried Hijl van HAS Hogeschool Den Bosch jubelen dat de hbo-school voor food en agro-innovation neer strijkt in de Markiezenstad. Einde lijk gelukt! Bergen op Zoom haalt hbo-onderwijs binnen. Zelfs de Bredase burgemeester Paul Depla is in zijn functie van voorzitter van de Regio West-Bra bant naar het Bergse stadhuis ge reisd om het feest mee te vieren. Depla's aanwezigheid onder streept het belang van de bekend making. Het is niet niks dat een toonaangevende hbo-instelling in Brabant (3.800 studenten) laat we ten dat ze dertig procent van haar ac tiviteiten naar Bergen op Zoom wil brengen. In vijf tot acht jaar moet de Bergse HAS uitgroeien tot een opleidings- en onderzoeksinstituut voor hon derden studenten en tientallen me dewerkers, schetst Hijl het aanlok kelijke perspectief. Politiek Bergen op Zoom is dan ook lyrisch: er ligt een nieuwe onderwijs- en studen tenstad in het verschiet. Niet dus. Deze week werd duidelijk dat de hooggespannen verwachtingen voorlopig niet bewaarheid worden. Godfried Hijl zei tegen BN DeStem dat het nooit de bedoeling is geweest van HAS om een volwaardige vesti ging te openen in Bergen op Zoom. De ruis die vervolgens ontstond, bracht Dick Pouwels als hoogste baas van HAS donderdagavond naar Bergen op Zoom. In een gesprek achter gesloten deuren met de ge meenteraad prikte hij de zeepbel hoogstpersoonlijk door. Andere hogescholen vonden het onverteerbaar dat de HAS zonder overleg de boer op ging met een nieuwe locatie Zeker, derde- en vierdejaars HAS- studenten gaan, in samenwerking met bedrijven zoals Cosun, aan de slag met innovatieve afstudeerpro jecten in de regio Bergen op Zoom. Maar aantallen noemde Pouwels niet. Een locatie of gebouw even min. Wel is duidelijk dat die derde en vierdejaars (voornamelijk) uit de Bergse contreien komen en hier dus al wonen. Kortom, Bergen op Zoom hoeft zich voorlopig niet druk te ma ken over een tekort aan studenten huisvesting. De aangekondigde ge sprekken hierover met wooncorpo- ratie Stadlander kunnen direct op een laag pitje. Niets aan de hand, willen Bergen op Zoom en HAS iedereen doen ge loven. Dit 'delicate proces' kost nu eenmaal tijd. Maar juist de gemeente en HAS zelf hebben de gevoeligheden in hbo-land schromelijk onderschat. Goed ingelichte bronnen zeggen dat de opgetogen bekendmaking in september 2017 tot grote spannin gen leidden tussen HAS, Avans Ho geschool in Breda en Hogeschool Zeeland. Die vonden het onverteer baar dat HAS Hogeschool -zonder afstemming met de collega-scho len- de boer op ging met een nieuwe vestiging of locatie in Bergen op Zoom. Zeeland Ook de provincie Zeeland gaf al heel snel een duidelijk signaal af: een HAS in Bergen op Zoom trekt studenten weg uit Zeeland, terwijl ze daarjuist alle zeilen bijzetten om economie en leefbaarheid te ver sterken. Niet doen dus. HAS Hogeschool werd in het de fensief gedrongen. Bovendien be gon de Zeeuwse lobby voor verster king van het 'groene onderwijs' warm te draaien. Zeeland kan rekenen op zeker 25 miljoen euro uit Den Haag om het vestigingsklimaat een ferme slinger te geven. Onderwijs is daarbij een speerpunt. Die provincie heeft dus wat te bieden. Betrouwbare bronnen mel den zelfs dat er een deal in de maak is om HAS Hogeschool in Middel burg te laten landen, in directe na bijheid van Hogeschool Zeeland. Dan heeft Bergen op Zoom het na kijken. Ondertussen timmert Avans Ho geschool stevig aan de weg in Roo sendaal. Per 1 september moeten zo'n 350 studenten neerstrijken in het voormalige belastingkantoor. Dat aantal stijgt in de jaren daarop door tot ongeveer 1500 leerlingen. Het hbo-perspectief dat Bergen op Zoom hoopte te krijgen, wordt dus in Roosendaal gerealiseerd. In verwoede pogingen om HAS (blijvend) aan Bergen op Zoom te binden, zou de gemeente het leeg gekomen Suikerbieteninstituut aan de Van Konijnenburgweg op het oog hebben. Dat laboratoriumpand staat te koop bij Cosun. Maar met alle onzekerheid over wat de stad nu wel of niet mag verwachten van HAS Hogeschool, is het zeer de vraag of de politiek geld op tafel wil leggen voor een gedateerd pand met beperkte gebruiksmogelijkheden. De feeststemming van septem ber 2017 is volledig verstomd. Wat rest, is een flinke kater.Wat rest, is een flinke kater. zaterdag 3 februari 2018 2V HAS prikt Bergse zeepbel door .Perm"?5 Vierdejaarsstudenten van HAS Hogeschool presenteerden afgelopen week innovatieve foodconcepten in Den Bosch, foto marcel otterspeer/pix4profs Franka van der Rijt Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61