Toppers Filmfestival Rotterdam naar Zeeland 24 ZE Twee exposities in Terneuzen met illustraties die op eigen benen staan In Terneuzen zijn twee tentoonstellingen te zien met kunst en illustratie als uitgangspunt. De Passerelle van het stadhuis in Terneu zen is het tijdelijke domein van Sofie Nachtegael en Vera Ketels. Van elk van hen is een werk of tien te zien. Nachtegael toont bijvoorbeeld drie tekeningen uit de dichtbundel 'Gedoe' van Frank Pollet. Steeds is een meisje de hoofdpersoon. Sterk gestileerd ge aquarelleerd, met hier en daar een subtiel lijntje ter ondersteuning. Nachtegael weet de stemmingen van haar personages raak te karak teriseren. In haar wenskaarten verwerkt zij mooie vondsten zoals een meisje dat bellen blaast in de vorm van hartjes. Ketels combi neert het werken met waterverf met op karton geschilderde en uit gesneden vormen. De afbeelding hierboven is een detail uit de pu blicatie 'Onderweg'Figuurtjes die zowel mens als dier kunnen zijn, staan alleen of met zijn tweeën op de topjes van vormen die iets weg hebben van takken. De figuurtjes zien elkaar wel, maar zitten vast op het plekje waar ze staan en kunnen elkaar niet berei ken. Wat mij betreft een mooie metafoor voor een tendens in onze 'samenleving'. Dat brengt me bij Jeroen Ker souw. Het meeste werk dat hij in KULT Expo toont, bestaat uit olie verfschilderijen, met titels als 'Twee pauwen' of'De eekhoorn'. Kersouw laat geen stukje van zijn beeldvlak onbenut. Hij wisselt knap transparante en dekkende partijen af. Zijn vormentaal is krachtig, met duidelijke contouren en heldere kleuren. Ik kom ogen tekort bij het aanschouwen van zijn interpretatie van de natuur, met vogels, paddenstoelen, bo men, bloemen en bosschages. Vaak verschijnt er tussen dat alles een eend met een hoedje. Hij lijkt mij een toeschouwersrol te ver vullen. Ik zie de dieren als meta foor voor mensen. Ik kom nog al eens een ijdeltuit tegen, een on derkruipsel of roddelende vogels. In 'The Gardeners' voert Kersouw wel mensen op. Ze staan elk in hun eigen tuintje, naast een stijf uitziende boom nogal boosaardig de ander in de gaten te houden. Een sterk beeld waarin Kersouw een verhaal vertelt over mensen die de natuur naar hun hand zetten Drie van hen hebben zelfs een wa pen in de hand, klaar om hun ei gen 'wolkje' met hand en tand te verdedigen. De eend met zijn hoedje is ook weer van de partij. Een sterk beeld waarin Kersouw een verhaal vertelt over mensen die de natuur naar hun hand zet ten en elkaar geen ruimte gunnen. Een metafoor voor de wereld waarin wij leven. Tot mijn verbazing toont 'Vrouw van Rinus', pseudoniem van een Terneuzense kunstenaar, geen tekeningen of schilderijen. Ik ken hem als iemand die scherp en raak, in een houterige stijl, de kneuterigheid van mensen ver beeldt. Nu is zijn tekenwerk be perkt tot twee ingelijste, weerga ven van babi pangang en nasi. Ze hangen in een 'echte' bushalte: 'Klein-Rusland', naar een ooit mo derne wijk van Zelzate. Om de bushalte heen liggen wat verdorde bladeren, op het dak een paar ver dwaalde graspollen. Het is een vervreemdend object. Ik realiseer me dat de tekeningen de plaats in hebben genomen van de dienstre geling. Doel en tijd van de reis worden dus bepaald door in de westerse cultuur geïntegreerd exotisch voedsel, dat in een min of meer platte vorm behapbaar wordt. Het geheel heeft iets treu rigs en is daarmee perfect in lijn met de rest van het oeuvre van 'Vrouw van Rinus'. De reeks films uit 'Rotterdam' begint morgen in Vlissingen met 'Marlina the Murderer in Four Acts'. Deze film gaat over de weduwe Marlina, die op reis gaat door het landschap van het Indonesische eiland Sumba op zoek naar gerechtigheid. De voorstelling begint om 16.15 uur. De andere films zijn: - 'The Florida Project': drama over het leven aan de zelfkant van de Amerikaanse samen leving. Met Willem Dafoe. Te zien: maan dag 5 februari om 20.00 uur in Terneuzen en dinsdag 6 februari om 14.00 en 19.30 uur in Vlissingen. - 'The Insult': film van Ziad Doueiri, die in 2013 de juryprijs van Film by the Sea won met 'The Attack'. Zijn nieuwe film gaat over een uit de hand lopende ruzie tussen een Libanese christen en een Palestijnse aanne mer. Te zien: zondag 11 februari om 16.15 uur in Vlissingen. - 'The Shape of Water': genomineerd voor dertien Oscars. Sprookje over de romanti sche verhouding tussen een doofstomme schoonmaakster en een watermonster. Te zien: maandag 12 februari om 20.00 uur in Terneuzen en dinsdag 13 februari om 14.00 en 19.30 uur in Vlissingen. - 'Hannah': Charlotte Rampling speelt een vrouw die er na jaren achterkomt dat haar man een groot geheim heeft. Te zien: zon dag 18 februari om 16.15 uur in Vlissingen. - 'I, Tonya': het waargebeurde verhaal van Olympisch kunstschaatsster Tonya Harding. Zij wordt aangevallen door een man die is ingehuurd door een concurrente. Te zien: maandag 19 februari om 20.00 uur in Ter neuzen en dinsdag 20 februari om 14.00 en 19.30 uur in Vlissingen. - 'Justqu'a la garde': Frans drama waarin ou ders vechten om de voogdij van hun zoon tje. Te zien: zondag 25 februari om 16.15 uur in Vlissingen. - 'Phantom Thread': nieuwe film van Paul Anderson, die zich afspeelt in de modewe reld. Genomineerd voor zes Oscars. Te zien: maandag 26 februari om 20.00 uur in Ter neuzen en dinsdag 27 februari om 14.00 en 19.30 uur in Vlissingen. Later volgen: 'Film stars don't die in Liverpool' (5/6 maart), 'The Rider' (20/21 maart), 'Lady Bird' (2/3 april). zaterdag 3 februari 2018 ZV Verhalen vol verbeelding Vera Ketels: detail uit 'On derweg'. Nico Out Jeroen Kersouw: 'The Gardeners'. fotosnicoout T/m 7/3. Sofie Nachtegael en Vera Ketels, Passerelle, Stadhuis, Terneuzen. Open tijdens kantoor uren. T/m 3/3. Vrouw van Rinus en Je roen Kersouw. KULT expo, Bella- mystraat 26a, Terneuzen. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur. Za. 10.00- 14.00 uur. Het Filmfestival Rotterdam loopt dit weekend af. De beste films zijn vanaf morgen te zien bij Film by the Sea, in de CineCity-bioscopen in Vlissingen en Ter neuzen. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60