II 4 FOUTE OUDERS TERUGKEER Arme, arme kinderen. We moeten ze zo snel mogelijk helpen. Kinderen van NSB'ers, ooit onderdeel van de meest impopulaire groep in ons land, wagen zich aan een impopulaire boodschap. Ze pleiten er voor Nederlandse jihadkinderen uit het ingestorte kalifaat te helpen. „Het zijn slachtoffers en Nederland laat ze verrekken." Die kinderen zijn slachtoffer van de keuzes van hun ouders, net als wij voel. Deze kinderen zijn eerder links dan rechts geworden. Ik ben be schuldigd van antisemitisme, maar dat staat zó ver van mijn bed." Kampen Toch hebben veel NSB-kinderen last gehad van de politieke keuzes van hun ouders. Sommigen kwamen na de oorlog terecht in kampen en te huizen, waar het ze aan eten, hy giëne en vooral liefde ontbrak. Van der Heijden: „Wat er met deze kin deren gebeurde, klopte niet. Juri disch niet, moreel niet en politiek niet. Sommigen zijn in kindertehui zen gestopt, omdat hun ouders wer den gearresteerd. Lang niet altijd konden ze bij familie terecht, omdat die de kinderen van klootzakken niet wilden hebben." Diele-Staal: „We hebben de indoctrinatie door hulp en begeleiding kwijt moeten raken, maar de tehuizen van na de oorlog, waren meer heropvoedingshuizen. Men liet de kinderen goed weten dat ze 'fout' waren." Gezinnen werden uit elkaar gerukt, kinderen voor het leven getekend, gepest en buitengesloten. Diele- Staal: „Ik begeleid nog steeds men sen die last hebben van een trauma omdat ze als 'fout' werden gezien. Natuurlijk moeten we ook onze ei gen veiligheid in de gaten houden, maar deze kinderen aan hun lot overlaten is verschrikkelijk." Als historicus kan Van der Heijden zich niet voorstellen dat de geschie denis zacht zal oordelen over de Ne derlandse onverschilligheid ten op zichte van jihadkinderen. „Ik denk dat er sprake is van actuele domheid. Het niet helpen van deze kinderen voelt niet zuiver. Ik geloof ook niet dat dit juridisch kan. Blijkbaar zitten mensen vast in hun angst en dom heid. Uiteindelijk willen deze kinde ren hetzelfde als alle kinderen. Ze willen er bij horen." dienst AIVD waarschuwt er voor dat jonge (Europese) kinderen er soms executies oefenen op poppen. Ook hebben jongens executies uitgevoerd in IS-propagandafilmpjes. Van der Heijden: „Als ze eenmaal hier zijn, is de volgende stap ze te heropvoeden, zoals ook bij NSB kin deren is gebeurd. Van de angst dat het zou gaan om potentiële fascisten, die het gedachtegoed met de paple pel is ingegoten, is niets gebleken. In tegendeel, deze kinderen hebben vaak alles gedaan om de keuze van hun ouders goed te maken. Ze zetten zich er tegen af, maakten er ruzie over met hun ouders, zeker als pu bers. Er was fel verzet en schuldge- breng ze naar Nederland. Maar mi nister van Justitie Grapperhaus vindt dat voor de kinderen hetzelfde geldt als hun ouders. Ze moeten allemaal vanuit Syrië zélf een consulaat berei ken in Turkije of Irak. Als dat lukt, worden ze op het vliegtuig naar Ne derland gezet. Dat is tot nu toe maar enkele moeders met kinderen gelukt. Er zouden nog zo'n too Nederlandse kinderen in Syrië en Irak zijn. Helpen Diele-Staal, 7 jaar toen de Tweede Wereldoorlog eindigde: „Die kinde ren zijn slachtoffer van de keuzes van hun ouders, net zoals wij dat waren. Laten we als samenleving niet nog een keer dezelfde fouten maken." Van der Heijden kan het amper ge loven. Arme, arme kinderen. We kunnen niet dezelfde fouten blijven maken. Als Nederlandse politieke partijen dit laten gebeuren, treden ze onze grondwet met voeten. We moe ten deze kinderen zo snel mogelijk helpen." Ook als we bang zijn, net zoals we dat in 1945 waren, dat de kinderen het gedachtegoed van hun ouders aanhangen, vindt hij. Waren de NSB- kinderen toen lid geweest van de Jeugdstorm of de Hitlerjugend, nu hebben de kinderen op IS-scholen leren tellen met kogels en bommen, zijn ze ideologisch geïndoctrineerd en hebben enkele jongens ouder dan 9 mogelijk al meegedaan aan mili taire trainingskampen. Inlichtingen- uil fascistenjong. Dat werd in de ja ren 60 gesneerd naar Chris van der Heijden, journa list, historicus én kind van een NSB'er. Hij was 8 en had geen idee wat er mee werd bedoeld. „We kregen het stempel 'fout', dat liet iedereen je weten en daar zijn we door getraumatiseerd", zegt Jeanne Diele-Staal, kind van een NSB-vader en secretaris van de werkgroep Her kenning voor kinderen van 'foute ouders'. Nu komen Van der Heijden en Diele-Staal op voor een andere groep kinderen die ook te lijden hebben onder de keuzes van hun ouders. Het zijn de dochters en zonen van Ne derlandse jihadisten, die nu onder erbarmelijke omstandigheden ver blijven in het ingestorte kalifaat van terreurorganisatie IS. „We kunnen ze de rug niet toeke ren. De jongens die de wapens heb ben opgepakt, dat zijn onze vijanden. Hun kinderen zijn dat niet. Dit zijn Nederlanders in nood, die geholpen moeten worden", zegt Van der Heij den. „Deze kinderen zijn slachtoffers en Nederland laat ze verrekken", vindt Diele-Staal. Familieleden in Nederland vrezen dat de jihadkinderen zullen sterven als Nederland ze niet te hulp schiet. Hier waren het basisschoolscholie ren, gingen ze naar sportclubs. In Sy rië wordt naar ze gekeken als het kroost van uitschot, zitten ze (door gaans met alleen hun moeder) ge vangen in kampen. Ook de aller kleinsten, de baby's die recent in Sy rië werden geboren, als zoontjes en dochtertjes van Nederlandse ouders. Hun familieleden deden onlangs een dramatische oproep aan de over heid in deze krant: help die kinderen, zaterdag 3 februari 2018 GO kinderen: maak niet dezelfde fout met kalifaatkinderen —Chris van der Heijden, NSB-kind T IS laat in een propa- gandavideo zien hoe kinderen worden klaargestoomd voor de jihad. Onder: kin deren in een kamp in Syrië, foto getty images Jeanne Diele-Staal, NSB-kind Cyril Rosman Carla van de Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4