ZEEUW 'Ik hang altijd de Zeeuwse vlag uit vanaf de brug' 13 Ik ben een echte beiders. Die stemden PvdA, de oud-gereformeerden SGP. Die twee smaken had je." En die twee kunnen het best met elkaar vin den. Het hoogtepunt van het jaar is de kermis in juli. Dorpsgenoten van heinde en verre keren terug voor vier dagen feest - behalve op zondag. Een beetje rekening hou den met elkaar doet wonderen voor de saamhorigheid. „Westkapelle is nog altijd West kapelle", vinden de dames van de Mutsenclub. En da's maar goed ook, zegt Alewijnse. „Ik krijg al de landziekte als ik op Zuid-Beve land ben. Heimwee. Dan zie ik het water niet, de vuurtoren niet." De vuurtoren, die zijn gerust stellende knipoog door de nacht zwaait, geeft een veilig gevoel. Net als dat avondlijke ritueel: een rondje over de dijk om de zee te zien voor je gaat slapen. Van Beek huizen: „Even dieken, dat hoort er bij." De avond is sowieso belangrijk. Overdag zijn er altijd toeristen. En mede dankzij hen blijft het dorp leefbaar, met veel winkels, restau rants, een museum, scholen. „Maar 's avonds", knipoogt Van Beekhuizen, „dan is het dorp weer van ons." Zeeuw ben. Ze zien dat ik trots ben als we vanaf de Noordzee de Westerschelde op varen. Er staat dan altijd wel iemand aan de kant te zwaaien. Ik hang ook al tijd de Zeeuwse vlag uit vanaf de brug. Die trots zie ik alleen bij mensen uit de noordelijke pro vincies terug. De mensen 'boven de rivieren' voelen zich Neder lander. Een Zeeuw voelt zich Zeeuw." „Als er tijdens het werk een pro bleem is en ik iemand aan de wal Zeeuws hoor spreken, ga ik er heen. Taal verbindt enorm. Door Zeeuws met elkaar te spreken krijg je het 'ons-kent-onsgevoel'. Je bent ineens geen vreemde meer voor elkaar. De Zeeuwse taal, de trots, maar ook gastvrij heid: altijd een fles champagne in huis hebben, want je weet nooit of er iets te vieren is. Dat vind ik typisch Zeeuws. Ik laat ook altijd graag zien waar ik woon. Ik ben trots op onze omgeving. Als we langs Walcheren varen, wijs ik altijd naar ons strandhok tussen Domburg en Westkapelle. En als ik weer aan boord ga, neem ik altijd bolussen mee voor de hele bemanning. Daar kij ken ze naar uit." „Mijn vriend en ik zijn allebei in Aagtekerke opgegroeid. We zijn hier blijven wonen, er was geen noodzaak om weg te gaan. Ik kom uit een boerengeslacht, maar toch trok het avontuur. Als ik over het strand liep, zag ik de schepen varen en vroeg me af: 'Waar gaan die naartoe?' Ik ging naar de Zeevaartschool in Vlis- singen. Sinds drie jaar ben ik ka pitein op een vrachtschip, een kustvaarder van 90 meter lang. Ons vaargebied is Europa. In mijn jeugd heb ik de vrijheid van de boerderij ervaren. Nu vaar ik voor de vrijheid, het avontuur en de romantiek, het zien van dolfij nen en jan-van-genten. Ik zou best ergens anders kunnen wo nen, maar waar je opgroeit, maakt je tot wie je bent. Ergens anders blijf ik die trotse Zeeuw, die Zeeuws spreekt." „Mijn colle ga's zeg gen dat ik een echte zaterdag 3 februari 2018 GO •4 Onder de rode daken van Westkapelle huizen veel soci aaldemocraten. FOTO'S ERNESTA VERBURG Zeem/ a De inwoners van Westka pelle zijn opvallend honkvast en houden de streektaal in ere. Onderzoek van ZB Plan bureau uit 2013 liet zien dat 59 procent van de inwoners altijd in het dorp heeft ge woond. Hetzelfde Planbu reau stelde ook vast dat 88 procent van de jongeren er Zeeuws spreekt. Dossier 100% Zeeuw pzc.nl/echtezeeuw Barbara Francke (41) reist de hele wereld rond, maar woont al haar hele leven in Aagtekerke. Barbara Francke. FOTO ERNESTA VERBURG. T-SHIRT BESCHIKBAAR GESTELD DOOR ZEEUWSE WINKEL Valeska Nastaly Wat vind je typisch Zeeuws? Aagtekerke Waarom ben jij een echte Zeeuw? Hoe gedraagt een Zeeuw zich volgens jou? Kee de Witte (links) breit maandelijks met de Mutsenclub. Jan van Beekhuizen in een van de noodwoningen in het Polderhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49