Rijk en regio oefenen kernramp Borssele Word ook krantenbezorger! Zeeuwse politiek steunt pulskorvisserij 8 Debat over nieuw Omgevingsplan Zeeland kan een voorbeeld nemen aan Friesland. De hele provincie staat daar achter Leeuwarden Culturele Hoofdstad van Europa. De oefening staat niet op zichzelf, maar maakt onderdeel uit van een reeks. Behalve op 7 februari wordt ook op 16 en 18 april geoefend. Er De oefening heeft de naam 'Shining Spring'. Van de oefening is niets te zien zijn tal van partijen bij betrokken: de ministeries van Infrastructuur en Waterstaat, Justitie en Veilig heid, de Veiligheidsregio's Zee land en Midden-West-Brabant en de Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming. Ook verscheidene Belgische diensten doen mee. De oefening heeft de naam 'Shi ning Spring'. Burgemeesters, mi nisters, hulpdiensten, communi catieadviseurs en deskundigen gaan tijdens de oefeningen aan het werk met de vernieuwde na tionale en regionale plannen. Van de oefening is niets te zien. Er zijn geen brandweer of meet- wagens die af en aan rijden. Het is een oefening waar gekeken wordt hoe men snel en zorgvuldig maat regelen en besluiten neemt en dit met elkaar afstemt. Het gaat om een oefening met een fictief nu cleair scenario. Wat voor situatie wordt gesimuleerd wordt uiter aard vooraf niet bekendgemaakt. Het doel van de oefening is de vernieuwde plannen, procedures en mogelijke maatregelen te oefe nen die er zijn om de veiligheid en vitale voorzieningen te waarbor gen. De partijen willen met de er varingen die ze opdoen beter voorbereid zijn op kernrampen. Maar ze kunnen die kennis ook gebruiken bij incidenten en ram pen met grote (chemische) bedrij ven. De laatste grote gezamenlijke oefening met regio en rijksover heid werd gehouden in oktober 2011. Diensten zijn op basis van nationale en internationale richt lijnen verplicht regelmatig te oe fenen. Eens in de gemiddeld ze ven jaar is er een grote oefening. Ik heb een autowijk en geniet van de opkomende zon, een onweersbui of y regenboog. Soms zeg ik v hardop tegen mezelf: wat schitterend! Ik ben een echt ochtendmens en de goede bij- verdienste is mooi fïtyk meegenomen." Gratis de krant lezen Minimum leeftijd 15 jaar (afhankelijk van wijkgrootte) Een wijk bij jou in de buurt Prima verdienste Gemiddeld 1 tot 1,5 uur per dag (ma t/m za) Op dezelfde manier als in Fries land zou heel Zeeland zich moeten scharen achter de ambitie om een stedelijk klimaat te ontwikkelen dat inwoners van buiten de pro vincie trekt. Dat betoog hield Sta tenlid Anton van Haperen (PvdA) gisterochtend bij het debat over een nieuw Omgevingsplan. Hij verwees naar de recente discussie over steden en dorpen in Zeeland. Die is niet alleen een rode draad in het Omgevingsplan, maar werd ook aangewakkerd door de vorige week door ZB Planbureau gepre senteerde studie 'Staat van Zee land', waarover veel commotie is ontstaan. In Friesland lieten koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxima samen met twee kinderen bij de opening van Leeuwarden Culturele Hoofdstad alle klokken in de provincie luiden. Alle Friese gemeenten hebben zich immers ingespannen voor het evenement en ze profiteren er ook allemaal van. Van Haperen zei 'een beetje jaloers' te zijn op deze Friese 'een dracht en wervende symboliek'. Die staat in schril contrast met 'het gemiezemuis over de vraag of Mid delburg het wel met Vlissingen kan doen of omgekeerd'. Hij riep de Staten op tot één wervende am bitie: 'Zeeland, een stad in Zee'. Het werk ligt hier voor het opra- Waar het aan ontbreekt, is een verbinding tussen de verschillende elementen en een geestvan samenwerking pen, betoogde hij, maar Zeeland komt handen te kort. „Daardoor dreigt Zeeland ook minder aan trekkelijk te worden voor bedrij ven. Daar moet toch wat aan ge daan worden? En we hebben het in ons. Zeeland is een prachtige pro vincie om te wonen, het heeft een rijke geschiedenis en ook cultureel komen we met onze festivals heel aardig voor de dag. Waar het aan ontbreekt, is een verbinding tus sen de verschillende elementen en een geest van samenwerking om een wervende ambitie neer te zet ten: Zeeland, een stad in Zee." Dat kwam hem op een bestraf fende interruptie van Ria Rijksen (Christenunie) te staan, die bena drukte dat de slogan toch is 'land in zee'. Ze vroeg zich af of Van Hape ren niet het platteland vergeet. „Nee, natuurlijk niet", stelde Van Haperen. „Ook daar ligt een op gave, maar wel een andere met een andere doelgroep. In de Zeeuwse dorpen gaat het om herstructure ring ten behoeve van de leefbaar heid. De meeste dorpen hebben huizen genoeg, maar deze zijn vaak niet beschikbaar, bijvoor beeld zomerwoningen, of zijn als oude woning ongeschikt voor ou deren of jongeren." Net als het dagelijks provincie bestuur vindt de PvdA dat de na tuurlijke groei in dorpen moet kunnen worden opgevangen, maar dat nieuwbouwwijken vooral bij de steden moeten komen, om Zee land aantrekkelijker te maken voor mensen uit andere delen van het land. SGP en WD vonden dat de am bitie om de stad in Zeeland te ver sterken niet ten koste mag gaan van het platteland. Om die twee in balans te brengen, kwamen ze - ge steund door CDA, Zeeland Lokaal en PvdA - met een amendement dat een beperkte uitbreiding van kleine woonkernen mogelijk moet blijven. Die aanpassing kreeg brede steun van de Staten. De motie is een reactie op het be sluit van het Europees Parlement vorige maand, om de pulskorvis serij te verbieden. Zeeuwse vissers zijn de laatste jaren aangemoedigd om te investeren in de pulskorvis serij. Daarbij worden door elektri sche schokjes vissen van de bodem opgeschrikt en zo zwemmen ze de netten in. De bodem wordt daar door minder beroerd en de sche- Voor een deel van de Zeeuwse visserijsector is dit een zware klap pen gebruiken veel minder brand stof dan wanneer ze netten met zware kettingen over de bodem slepen. Het besluit van het Euro pees Parlement gaat voorbij aan de duurzaamheidswinst die de puls korvisserij oplevert, betoogde Mark Faasse (Zeeland Lokaal), die de motie indiende. „Voor een deel van de Zeeuwse visserijsector is dit een zware klap." De gemeenteraad in Tholen sprak donderdagavond eveneens zijn steun uit aan de pulskorvisse rij. De lastige positie van de vissers moet onder aandacht gebracht worden van het Rijk en de Euro pese Commissie, vonden indie ners Christenunie en SGP. Ze vonden steun bij ABT en CDA, te- wijl SP, WD en PvdA tegenstem den. „Dit valt onder ondernemers risico", vond Theo Korevaar (SP). SGP-raadslid Henk Geluk ver baasde zich over de geluiden van de tegenstanders. „Pulskorvisserij is zó duurzaam. Zij innoveren. Dat moeten we steunen." TrollW (leVolkoki-.ini Het Parool Meer info en aanmelden: Krantenbezorgen.nl zaterdag 3 februari 2018 PG Hoewel de buitenwereld er niets van zal zien, wordt woensdag 7 februari een grote nucleaire oefening gehouden. Verschillende instanties oefe nen wat ze moeten doen als er een ongeval gebeurt bij de kerncentrale Borssele. Jeffrey Kutterink Borssele Willem krantenbezorger Zeeland kan leren van Friesland Ernst Jan Rozendaal Middelburg Statenlid Anton van Ha peren van de PvdA. - Anton van Haperen De Zeeuwse politiek geeft de pulskorvissers een steuntje in de rug. Met brede steun - al leen GroenLinks stemde tegen - werd gisteren in Provinciale Staten een motie aangeno men, waarin het dagelijks pro vinciebestuur wordt gevraagd de positie van de pulskorvisse rij blijvend in Brussel onder de aandacht te brengen. Ernst Jan Rozendaal en Michiel Bouwman Middelburg - Mark Faasse, Statenlid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44