Container vol leesplezier naar Nieuw Aurora II Discussie over aantal mensen dat omkwam bij Ramp blijft 4 Bij de Ramp van 1953 kwamen 1.836 mensen om het leven, zo wordt steevast verteld. De namenlijst telt echter 40 slachtoffers minder. Hoe kan dat? Deze krant publiceerde donderdag alle namen van degenen die in de eerste februarinacht van 1953 om kwamen. Een indrukwekkend over zicht. Wie alle slachtoffers telde, kwam tot 1.796,40 minder dan het aantal dat in de geschiedenisboeken is gekomen. Het verschil bestaat al sinds 1953, zegt Jan Heinen van het Waters noodmuseum, die de afgelopen ja ren de slachtofferlijst intensief tegen het licht heeft gehouden. „We base ren ons op het boekje van het Rode Kruis dat eind dat jaar verscheen. Daarin kwam men uit op 1.795 slachtoffers." Dat was lager dan op basis van eer dere lijsten van het Rode Kruis was bepaald. „Mensen bleken bijvoor beeld in eerste instantie dubbel te zijn vermeld", zegt Heinen. „Vrou wen waren soms onder zowel hun meisjesnaam als die van hun echt genoot opgenomen." Het CBS kwam in 1954 echter met het cijfer van 1.835. Waarop het sta tistiekbureau dat precies baseerde, is nooit opgehelderd. Vermoedelijk zijn ook mensen meegerekend die later zijn overleden. Hun namen zijn niet bekendgemaakt. In 2002 is het slachtofferaantal met één verhoogd, toen bleek dat ook een baby was ver dronken. Het Watersnoodmuseum draagt consequent het slachtofferaantal van 1.835+1 uit. „Juist vanwege dat baby'tje dat nog niet was geregis treerd bij de burgerlijke stand", zegt directeur Siemco Louwerse. „Dat verhaal maakt vooral bij scholieren en kinderen heel veel indruk." Op de namenwand in het mu seum prijken echter 1.796 namen. „Je zult altijd discussie houden over de aantallen", zegt Louwerse. „Je hebt gevallen waarbij je kunt afVragen of iemand echt door het water is over leden of bijvoorbeeld al ziek was. Dat zal nooit 100 procent dui delijk worden." De discussie over het exacte aantal is eigenlijk niet relevant „We moeten voorzichtig zijn om daar nu een discussie over te voeren. Het kan ook heel pijnlijk zijn voor nabestaanden om te bepalen: was dat nou wel een rampslachtoffer of niet? De discussie over het werke lijke, exacte aantal is eigenlijk ook niet relevant voor degenen die hun familieleden of anderen hebben ver loren." De namenlijst in het museum is vorig jaar wel vervangen, naar aan leiding van onderzoek door Heinen. Hij heeft de lijst van het Rode Kruis vergeleken met de overlijdensaktes. Dat leidde tot bijna 200 correcties. „Het gaat vooral om voornamen die niet goed waren gespeld", zegt Hei nen. „Verder bleken enkele geboor tedata niet te kloppen. Ook heb ik fa milieleden op de lijst bij elkaar ge zet." Verder zijn drie slachtoffers van de lijst gehaald, maar ook drie toege voegd, waardoor het totaalaantal niet veranderde. De cijfers zijn weer indrukwek kend. Achtduizend jeugdboeken van de bieb in Vlissingen en Oost- Souburg. Tweehonderd dozen met speelgoed van de bieb uit Oost- Souburg. Honderd paar voetbal schoenen die voetballer Jaap Esser van Kloetinge heeft ingezameld via zijn netwerk. En dan gaat er nog schoolmeubilair mee van scho len uit Goes, van Walcheren en uit de buurt van Leiden. Sportclubs als Zeelandia Middelburg en Kloetinge hebben shirts gegeven. Het Talent in Middelburg, het Samenspel in Wolphaartsdijk en de Moolhoek uit Kapelle hebben kinderkleding in gezameld. „Ik had wel snel door dat het heel snel zou kunnen gaan. We hebben gewoon veel spullen hier die zijn afgeschreven en die we kunnen doorgeven", stelt Van Kampen vast. Overigens gaat niet alles zomaar op transport. „Wat versleten of kapot is, gooien we weg. Da's bijna bele digend om dat te geven." Toch is hij verbaasd dat na de eer ste zending in augustus half fe bruari al de tweede container op weg gaat. De jeugdboeken worden verdeeld over tien basisscholen rond Nieuw Aurora; alle andere schoolmaterialen gaan naar de twee basisscholen in het dorp zelf. De kleding, sport- en voetbalschoe nen worden verdeeld over de dor pen en de voetbalclub Jong Aurora. Nu het zo snel gaat met de spul len komt ook de volgende fase van het project sneller in beeld. Vanaf het begin had Stichting Kinderen van Nieuw Aurora het plan om ter plaatse mensen betaald aan het werk te zetten om dingen te maken die de scholen en het dorp nodig hebben. Met betaald werk wordt ook de economie gestimuleerd. De volgende fase is dus geld inza melen. Van Kampen: „De scholen zijn nu dolblij dat ze duizenden boeken krijgen. Maar ze hebben wel gezegd: 'Dan hebben we ook kasten nodig, want anders moeten we ze op de grond leggen.' Ik vind het mooi dat ze dat nu zelf durven vra gen. Als we geld krijgen, kunnen we een timmerman kasten laten maken." Bovendien heeft het dorp maar vijf dagen per maand elektriciteit en dan maar vijf uur per dag in de avonduren, vertelt Van Kampen. „Hier hebben de scholen niets aan. De openbare basisschool heeft van de Surinaamse internetprovider Telesur tien computers gehad. Die staan nu niets te doen. Een installa tie met zonnepanelen kost 10.000 We gaan ook geld inzamelen, zodat we een timmerman kasten kunnen laten maken voor de duizenden boeken die we nu sturen euro. De scholen Het Talent, het Sa menspel, de Moolhoek en het Honk gaan hier geld voor inzamelen." Als deze actie slaagt, dan gaat een iet-student van de HZ mee om een goed werkend computerlokaal aan te leggen. En als de computers het doen, kunnen de kinderen digitaal contact leggen met scholen in Zee land, schetst Van Kampen het ver dere perspectief. Geld is ook belangrijk om steun te kunnen krijgen van stichting Wilde Ganzen. Die wil het project financieel ondersteunen en legt de helft bij van het geld dat de stich ting inzamelt. Intussen zijn de kinderen (en ou ders) van Nieuw Aurora dolblij met alle spullen en hulp. „En dat er aan hen wordt gedacht", voegt Van Kampen toe. Spullen blijven dan ook welkom, benadrukt hij. „Ze komen langzaam uit hun schulp en gaan meer de dialoog met ons aan. Bovendien denk ik aan dorpen in de buurt. Want in de jun gle van Suriname zijn meer dorpen die onze hulp goed kunnen gebrui ken." zaterdag 3 februari 2018 PC 1.836slachtoffers of minder? Rolf Bosboom Ouwerkerk - Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum De tweede container wordt nu volgeladen, maar Pim van Kam pen zou moeiteloos nog drie of vier van die stalen dozen kunnen laten vullen met hulpgoederen voor scholen in Suriname. Zee land heeft het door hem opge zette project Kinderen van Nieuw Aurora ruimhartig omarmd. Maurits Sep Goes - Pim van Kampen, voorzitter Stichting Kinderen van Nieuw Aurora. De klaslokalen in Nieuw Aurora zijn al ingericht met tafels en stoelen van Zeeuwse scholen die in augustus met de eerste container zijn geleverd in Suriname. FOTO PIM VAN KAMPEN Vrijwilligers van Stichting Kinderen van Nieuw Aurora laden bij Edudelta in Goes de tweede container vol met onder meer boeken, voetbalschoenen, kleren en speel goed. FOTO MEOHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40