harder vechten voor een zetel gemeenteraad enorm verzwakken lZTichteva» 3 zouden helemaa'" mee moeten doen Gemeenteraden dreigen te versplinteren door het almaar toenemende aantal partijen. In Terneuzen zijn dat er op 21 maart zelfs veertien. „Als elke partij twee zetels krijgt, schiet het niet op." tijen hun kandidatenlijsten inleve ren. Het ziet ernaar uit dat in Zee land 119 partijen zich gaan melden, terwijl er 281 zetels te verdelen zijn. De 119 partijen zijn goed voor 114 lijsten. PvdA en Groenlinks vormen één lijst in zowel Veere als Tholen. SGP en Christenunie heb ben de krachten gebundeld in Bor- sele, Goes en Veere. Vier jaar geleden ging het nog om 108 lijsten, in 2010 om 98 en in 2006 om 94. In zeven van de der tien gemeenten groeit het aantal deelnemers. In Terneuzen zelfs van elf naar veertien. Politieke par tijen moeten steeds harder vech ten voor een plek in de Zeeuwse gemeenteraden. Vergeleken met 2014 zijn er vijf tien nieuwkomers. Dat zijn vooral de landelijke partijen: D66 (nieuw in Hulst, Kapelle en Noord-Beve land), GroenLinks (Hulst, Sluis en Tholen), SP (Terneuzen), PVV (Terneuzen en Tholen) en soPlus (Terneuzen en Vlissingen). Nieuwe lokale partijen zijn HulstPlus, Nieuw Goes en Vlis- sings Belang, terwijl Sociaal Ter neuzen er tussentijds is bijgeko men. Daarmee komt het aantal lo kale partijen dat meedoet op 27, één meer dan vier jaar geleden. Wim Hirdes (Lokale Partij Vlis singen), nestor van de Vlissingse raad, heeft sinds de jaren negentig het aantal partijen zien groeien. Daarmee wordt de spoeling almaar dunner. „Er zijn te veel partijen, maar je kunt het niet verande ren. De bevolking heeft in elk geval meer keuze. Maar als elke partij twee zetels krijgt, schiet het na tuurlijk niet op." Wethouders Hirdes (78) merkt vooral dat het lastiger wordt om een meerder heidscollege te vormen. „De drie, vier grootste partijen mogen een wethouder leveren. Maar als dat niet voldoende is om een coalitie te krijgen, heb je een moeilijke si tuatie. Je kunt niet met zes wet houders gaan werken." Dat landelijke partijen in steeds meer gemeenten voet aan de grond proberen te krijgen, vindt Hirdes een slechte ontwikkeling. „Landelijke partijen zouden hele maal niet meer mee moeten doen Landet.jkepar^n Wim Hirdes, raadsli Vlissingen op gemeenteniveau. Dat is een beetje achterhaald. De mensen willen gewoon hun eigen lokale partij hebben." Op deschop „Ik denk dat die gemeenteraads verkiezingen een keer op de schop moeten, zodat het een beetje be ter wordt geregeld", zegt Wim Hirdes. Hij pleit voor een hogere kies drempel, waardoor partijen meer stemmen moeten halen om in de raad te kunnen ko men. „Daardoor hou je alleen de wat grotere partijen over. Daar zit toch meer kennis in dan in een eenmansfractie." thema of met kandidaten die be kend zijn in de lokale gemeen schap." Hoogleraar Boogers beziet de trend met gemengde gevoelens. „Op zich is het altijd een goede ontwikke ling dat nieuwe geluiden een kans krijgen. Maar het wor den er wel heel veel. Het ge vaar is dat het tot een A'die partijen wi|,en enorme verzwakking van de ge meenteraad leidt, omdat die frac ties veel drukker met elkaar zijn dan met de gemeente. Al die par tijen willen zich ten opzichte van elkaar profile ren en over elk punt een poli tieke discussie hebben. Het vertegen woordigen van de inwo ners schiet er dan wel een beetje bij in. Ze zijn dan vooral bezig met het el kaar het leven zuur te maken." Een gemeenteraad moet juist de grote lijnen uitzetten en het college van burgemeester en wet houders controleren. „Dat wordt lastiger als je met veel fracties zit die elkaar soms naar het leven staan", zegt Boogers. „Dan wordt de gemeenteraad als geheel wei nig invloedrijk en heeft het col lege in feite vrij spel. Dat is niet goed voor de lokale democratie." Het wordt ook ingewikkelder om colleges te vormen. „Soms heb je vijf partijen nodig voor een meerderheid. Het zal me niet ver bazen als we na de verkiezingen in een aantal gemeenten minder heidscolleges krijgen. Op zich hoeft het geen ramp te zijn als je met wisselende meerderheden probeert te regeren." Boogers is geen voorstander van een hogere kiesdrempel, waar door partijen meer stemmen moeten vergaren om een zetel te bemachtigen. „We moeten met deze versnippering zien om te gaan en proberen te voorkomen dat het leidt tot een enorme ver zwakking van de gemeenteraad." zaterdag 3 februari 2018 De lokale politiek SniiPPe Marcel Boogers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39