zo wereldkampioen? 'Ik ben de druk wel gewend' 29 2018 VAN DER POEL Rijksuniversiteit van Groningen. „Dat hij wielrenner is geworden, is te danken aan zijn familie maar is niet genetisch bepaald. Dat komt door de omgeving waar hij is opgegroeid. Daardoor is hij waarschijnlijk geen gewichtheffer geworden." Maar erfe lijkheid speelt wel degelijk een rol. Haisma: „Want ook genetisch gezien is hij een goede sporter. Zijn uithou dingsvermogen, maar ook een karak tereigenschap als doorzettingsver mogen, is toch zeker voor de helft ge netisch bepaald." Adrie van der Poel en Corinne Pou- lidor ontmoetten elkaar in het najaar van 1987 op het Caribische eiland Martinique. Nu, 3t jaar later, zijn ze naar Valkenburg afgereisd omdat al lebei hun zonen - ook de twee jaar oudere David - aan de start staan. Adrie rijdt de camper en verzorgt de fietsen, Corinne maakt de pasta en laat de honden uit. „Ach, wij vinden het gewoon, maar dat is het natuur lijk niet", zegt vader Adrie over zijn zonen. „Of de klasse van Mathieu ge netisch is te verklaren, weet ik ook niet. Ik ben geen dokter." Al kent Adrie over de uiterlijke overeenkom sten weinig twijfel. „David is Pouli- dor en Mathieu is Van der Poel." Gelijkenissen Er zijn veel gelijkenissen met zijn va der en opa en het talent van Mathieu van der Poel is deels aangeboren, maar hij is bovenal zichzelf, zegt Da vid. „Mathieu is een veelvraat en dat heeft hij van zichzelf. Vanaf het begin is hij gewend om heel veel te win nen." Vooral omdat Van der Poel zijn li chaam kan pijnigen, zoals maar wei nigen dat kunnen. Dat heeft hij van zijn vader, denkt Mathieu zelf. „Pa kon dat ook, heb ik me laten wijsma ken." Dat is maar ten dele waar, zegt Adrie. „Ik kon veel en lang trainen, maar Mathieu traint echt harder. Deels kun je zijn talent invullen via allerlei lijnen, maar er is ook een stuk eigen persoonlijkheid. Niemand weet waar dat vandaan komt. Hoe ver kun je gaan? Hoe diep wil je gaan? Hoe kun je afzien? Soms vraag ik me af of Mathieu wel een pijngrens heeft." Als Mathieu van der Poel morgen middag om drie uur aan de start ver- WK VELDRIJDEN Programma schijnt in Valkenburg, doet het er ook niet meer toe wie zijn vader en moeder zijn en hoeveel zijn opa heeft gewonnen. Dan moet hij afrekenen met Wout Van Aert, zijn grote rivaal uit België en huidig en tweevoudig wereldkampioen. En die Van Aert heeft helemaal geen beroemde wie- Ieropa en zijn vader Henk heeft ook nooit de Ronde van Vlaanderen ge wonnen. Van Aert: „Mijn vader is voetballer geweest. Op provinciaal, recreatief niveau. Toen hij zijn twee knieën liet opereren is hij aan het fietsen gegaan. Zo ben ik ook in con tact gekomen met de fiets. Maar nee, ik kom helemaal niet uit een koersfa- milie." —z* zaterdag 3 februari 2018 GO Mathieu van der Poel heeft zijn talent niet van de minsten. Opa Raymond Pouli- dor en vader Adrie boekten al grote suc cessen. Morgen gaat de 23-jarige Van der Poel op voor zijn tweede wereldtitel in het veldrijden. ILLUSTRATIE RONALD VISSER, FOTO'S AFRCOR VOS VALKENBURG Vandaag 11.00 uur junioren (m) 13.00 uur beloften (onder 23 jaar, v) 15.00 uur elite (v) Morgen 13.00 uur beloften (onder 23 jaar, m) 15.00 uur elite (m) Op televisie Vandaag NP01vanaf 15.00 uur Morgen NPQ1vanaf 15.00 uur VALKENBURG Bij de domi nantie van Mathieu van der Poel dit seizoen in de cross past alleen de regenboogtrui morgen in Valkenburg. Maar wie Van der Poel zo ontspan nen de persmiddag door ziet surfen, ziet geen man die ge bukt gaat onder die immense druk. „Vanaf het moment dat ik ben gaan fietsen bij de junioren, word ik altijd en overal als favoriet gezien. Ik ben dit wel gewend." Zelf zegt hij dat zijn seizoen niet valt of staat met winst morgen. Al lijkt zich nu alles toe te spitsen op dat ene uur, het uur van het WK. In 2015 werd Van der Poel wereld kampioen in Tabor, daarna moest hij de titel twee keer aan zijn Belgische rivaal Wout Van Aert laten. Ontroostbaar was hij vorig jaar in het Luxemburgse Bieles, toen vier lekke banden zijn droom dwarsboomden. „Ik ben toen niet op waarde geklopt", vindt Van der Poel nog altijd. „Ik heb daar geen trauma aan overgehouden, maar het was een grote ontgoocheling." Lang reed hij op revanchege- voelens. Maar, zegt hij: „Dat verlies ga ik niet goedmaken door hier te winnen. Het enige wat ik daarna kon doen, was zo veel mogelijk winnen. Dat heb ik gedaan. Maar ik had die 26 wedstrijden dit seizoen ook kunnen winnen met een WK-trui aan." Op het parkoers in Valkenburg ligt pech als in Bieles minder op de loer, denkt Van der Poel. Zelf zocht hij bij de verkenning gisteren de limiet op en ging hij een aantal keren onderuit. „Maar vallen is negen van de tien keer geen pech. Het parkoers is lastig, enorm glad en tech nisch. Maar het is een eerlijk parkoers, de beste gaat hier winnen." G New-"-** '*v 1 Mathieu van der Poel gis teren tijdens de training. Over het WK zegt hij: „Een eerlijk parkoers, de beste gaat winnen." foto belga Raymond Poulidor Mathieu van der Poel Gisèle Bardet Marinus van der Poel Antoinette Koole Diana van der Poel Isabelle Poulidor Jacques van der Poel i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29