M 'Tijdig in gesprek gaan met je oudere werknemers' w \MM Coca-Cola plaatst meest geklikte vacature Spaardrift is bekoeld E 21 Het aantal ouderen op de werkvloer loopt snel op. In 2003 was 22 procent van de 60- plussers dagelijks in touw voor een baas, drie jaar geleden was dat al opgelopen tot 51 procent, en het percentage gaat alleen maar omhoog. Van de groep van 55 tot 60 werkt van daag de dag driekwart nog, in 2003 was dat iets meer dan de helft. Het Nidi, het instituut dat onderzoek doet naar bevolkingsvraagstukken, heeft ontdekt dat werkgevers de afgelopen ja ren negatiever zijn geworden over ou dere werknemers. Ruim de helft van de werkgevers denkt inmiddels dat ouderen minder productief zijn en acht op de tien werkgevers verwacht dat de arbeidskos ten zullen stijgen nu ze meer ouderen in dienst moeten houden. „Werkgevers hebben een somber beeld over oudere werknemers", geeft NIDI-onderzoeker Jaap Oude Smulders ronduit toe. Deels is dat beeld het gevolg van vastgeroeste vooroordelen, maar deels klopt het ook. Alleen is de vraag of je dat de oudere werknemer kunt ver wijten. Tot enkele jaren geleden was er hele maal geen ouderenbeleid in de meeste bedrijven. Dat was ook niet nodig, want bijna niemand werkte door tot zijn pen sioen. Inmiddels stopt 60 procent van de werknemers pas na hun 65ste met wer ken. Dat was in 2000 slechts 14 procent. Zorgen Bij werkgevers drong het besef dat ze langer aan hun oudere personeel 'vastza ten' pas in 2012 ten volle door. „Toen werd besloten de pensioenleeftijd in stappen te verhogen", verklaart Oude Smulders. „Dat gaf duidelijkheid." Die duidelijkheid kwam voor de 'slachtoffers' - de werknemers die in 2012 50-plus waren - veel te laat: zij heb ben nooit de kans gekregen zich om te scholen of ander, lichter werk te doen. Zeker in fysiek zware beroepen tellen de jaren. Dat die oudere werknemers minder productief zijn, is logisch. En daarmee hebben de werkgevers een punt als ze zeggen zich zorgen te maken over de arbeidsproductiviteit en arbeidskos ten van oudere werknemers. Maar kla gen heeft geen zin, daarmee gaat het pro bleem niet over. Aan de opmars van de oudere werknemer valt niet te ontko men. Onderzoeker Oude Smulders zegt de laatste jaren 'echt een omslag in het den ken van werkgevers' te zien. „Ze begin nen te beseffen dat ze aan het werk moe ten om hun oudere werknemer fit te houden." Opvallend is wel dat er vooral maatre gelen worden genomen om werknemers te ontzien, zoals extra vrije dagen en bij voorbeeld flexibele werktijden. „Die maatregelen zijn belangrijk, ze kunnen ouderen helpen. Maar het maakt ze ook duurder", zegt Oude Smulders. En dat kan - zeker als een oudere zijn baan ver liest - nadelig uitpakken voor de toch al Een andere functie, tegen een ander salaris, kan een oplossing zijn niet sterke positie van ouderen op de arbeidsmarkt. Langzaam Oude Smulders wil desondanks geen somber beeld schetsen. „Wat je ziet, is dat er veel aandacht is voor scholing. Werk gevers hebben echt vooruitgang geboekt op dat terrein. Er is bij werkgevers ook veel meer besef over veiligheid op het werk en een gezonde levensstijl van het personeel. Bij de helft van de werkgevers wordt inmiddels aandacht besteed aan de loopbaan van een werknemer. Het gaat de goede kant op met het ouderenbeleid, maar het is wel een langzaam proces." ROTTERDAM De meest bekeken vacature op Linkedln Nederland - met 26.000 clicks - was die van 'Team Assistent' bij Coca-Cola. De frisdrankfabriek heeft er naar eigen zeggen een 'knettergoede' kandidaat aan overgehouden. Naast Coca-Cola stonden func ties bij Nike (zelfs twee keer), Maandag, Seabury Group, Pro- Rail, Rituals, Facebook, Netflix en ErasmusTalent in de top tien. Volgens recruiter Floor Nobels is goed te verklaren waarom juist deze vacatures vaak worden aangeklikt. „Je ziet dat het veel grote merken zijn. Bij deze bedrijven weet je met een waar het over gaat. Het zijn marketingmachines waarvan je dagelijks advertenties langs ziet komen. Mensen hebben een warm gevoel bij die merken." Daarnaast, zegt Nobels, zijn de functies vrij generiek, zoals de projectcoördinator bij ProRail, de socialmediamanager bij Ri tuals en de In-company Trainer bij Maandag. „Er zijn veel me nen die denken: 'dit kan ik ook' of'dit lijkt me leuk'." En dus werd de top tien in totaal zo'n 200.000 keer aangeklikt. „Het zijn goede banen bij bedrijven die goed voor hun mensen zor gen. Ze gaan al lang mee." AMSTERDAM Nederlandse huishoudens hebben vorig jaar 300 miljoen euro bijgestort op hun spaarrekeningen. In 2016, bedroeg de netto-inleg nog 2 miljard euro, meldt De Neder- landsche Bank (DNB). Huishoudens hadden eind vorig jaar 339 miljard euro aan spaar geld op de bank staan. Dat is 2,3 miljard euro meer dan een jaar eerder. De toename komt vooral door de bijgeschreven rente. Het overgrote deel van het spaar geld, 289 miljard euro, staat op vrij opneembare spaarrekenin gen. De rest staat voor langere tijd vast, ook op rekeningen ten behoeve van bijvoorbeeld de af lossing van een hypotheek of de oudedagsvoorziening. De spaardrift is in Nederland flink bekoeld. Dat komt mede doordat het beschikbaar inko men is gedaald. Ook de lage rente speelt een rol. zaterdag 3 februari 2018 GO Bazen zien ouderen te snel als een last Peet Vogels A Cor van Vilsteren. foto wilbert bijzitter Ouderenbeleid is een actueel thema voor Cor van Vilsteren, di recteur van machine fabriek MCM in Mar knesse. Met 75 werknemers, waarvan 55 in vaste dienst, heeft het be drijf er volop mee te maken. „Ouderen beleid is een combina tie van opleiden, ont zien en tijdig in ge sprek gaan met oude ren om te bekijken wat ze willen." Zij geven bijvoorbeeld aan te vrezen het niet vol te houden tot hun 67ste. „Dan kijken we naar korter werken. Van vijf naar vier dagen en later naar drie. Als ze daarvoor hun seniorendagen gebruiken, blijkt dat ze maar weinig loon inle veren. Zo houden ze het toch vol. Een ander zegt juist: laat mij volop werken." Tijdig het gesprek aangaan en maatwerk leveren zijn belangrijke onderdelen van het ouderenbeleid. „We hadden hier twee werknemers die al op hun 16de begonnen waren. Die hebben we met een goede rege ling laten vertrekken." De directeur herkent de kritiek dat oudere werknemers duur en minder productief zijn. „Je ziet vooral dat het voor ouderen moeilijk is alle technologische ontwikkelingen bij te benen." Ander werk kan een oplossing zijn. „Een andere functie tegen een ander sala ris, dat zou bespreek baar moeten zijn." In de praktijk willen ou dere medewerkers er nog niet aan, merkt Van Vilsteren. „Demo- tie is nog steeds een vies woord, dat moet echt veranderen." procent van de werk nemers stopte in 2000 na zijn 65ste met werken. H 75 procent van de werk nemers stopt nu na zijn 65ste met werken. procent van de groep van 55 tot 60 jaar werkt tegenwoordig nog A Frisdrankproducent Coca- Cola is populair.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21