1 O \^m 'Het belangrijkste is: houd plezier in het werk' DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 ING DSM Arcelor Mittal PENSIOEN LANGER DOORWERKEN Door vergrijzing en de hogere pensioenleeftijd komen er meer ouderen op de werkvloer. Werkgevers zijn er niet enthousiast over, ze vinden ouderen maar traag en duur. Hoe doorbreken ze deze vicieuze cirkel? Sinds ik die fijne serie Het ge heime dagboek van Hendrik Groen heb gezien durf ik me af te vragen hoe de laatste jaren van mijn leven eruit zullen zien. Als ze een beetje op die in die serie lijken, is het best goed te doen. Tenmin ste, als je in het vriendenclubje van Hendrik Groen zit. De vrienden club van Hendrik heet Omanido (oud maar niet dood) en bestaat uit types die hun hoofd niet snel laten hangen. Ze maken er gewoon het beste van, zelfs met afgezet been of aanstaande dementie. De andere bejaarden in de tv serie steken daar schril bij af. Ze klagen en zijn luste loos en negatief. Zou het in het echt ook zo zijn? Zou je met een beetje een opge wekte persoonlijkheid ook die laat ste jaren gelukkig kunnen zijn? Zelfs als je fysiek en geestelijk afta kelt? Ik hoop het. In de echte wereld is dat helaas niet zo, blijkt uit nieuw onderzoek van een groep Duitse wetenschap pers. Het maakt nauwelijks uit of je een notoire zwartkijker bent of een vrolijke dromer. Zodra je aan de laatste jaren van je leven begint, gaat je geluk keihard onderuit. De onderzoekers keken naar 630 men sen in de laatste tien jaar van hun leven. De boosdoener is je gezond heid. Als het echte zware aftakelen begint, helpt positief denken geen ene moer meer. Maar niet getreurd. We hoeven in Nederland niet door te werken Gezonde en zieke levensjaren tot we te ziek zijn en niet meer kunnen. Na de aow-leeftijd is het genieten geblazen. Toch? Nou nee. Althans, in steeds min dere mate. We moeten wél langer doorwerken, maar blijven niet lan ger gezond. We hebben nog wel wat jaren pensioen voordat we af takelen, maar dat worden er steeds minder. Terwijl dat volgens het on derzoek nou juist de jaren zijn waarvan we het moeten hebben qua geluk. Het zijn de jaren waarin we kunnen genieten van het leven, zoals het Omanido-clubje van Hendrik Groen, maar dat worden er dus steeds minder. Zodrajeaande laatste jaren van je leven begint, gaatje geluk hard onderuit De grafiek hiernaast laat zien hoe veel sneller de levensverwachting oploopt dan de gezonde levens verwachting. Aangezien de pensi oengerechtigde leeftijd gekoppeld is aan onze levensverwachting, loopt die dus harder op dan onze gezonde levensverwachting. Met als gevolg dat een vrouw geboren in 1981 bijna drie jaar korter in rela tief goede gezondheid van haar pensioen kan genieten dan een vrouw die nu geboren wordt. Voor mannen is dit iets meer dan twee jaar. Het is een schrikbarend en oneerlijk verschil. En je hoort er nooit iemand over. Waarom koppelen we de aow niet aan de gezonde levensver wachting? Dus dat we doorwerken totdat er nog pak 'm beet tien pen sioenjaren in relatief goede ge zondheid over zijn. Het CBS legt op dit moment de hand aan betere cij fers over wanneer iemand 'relatief gezond' is, dus het zou moeten kunnen. En als de medische tech nologie een beetje zijn best doet, dan blijven we steeds langer ge zond. Dan wordt langer doorwer ken geen probleem. Niet voor de mensen en niet voor de schatkist. Jongeren stappen vakerover, ouderen blijven langer @sandraphlippen Gezond oud Levens jaren met goede gezond heid... ...en met beper kingen (fysiek, ziekte, etc.) +2,9 1981 2016 1981 2016 Mannen Vrouwen Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 3 februari 2018 Ook de grootste stijger in de AEX eindigde maar net in de plus. De grootbank behoorde tot het zeer bescheiden clubje stijgers. Het chemiecon cern eindigde de beursweek in mineur. De staalgigant kreeg flink om de oren in de AEX. E o GO ABW. Bas Coppelmans. foto koen verheijden Voor Coppelmans Tuincentra in Val- kenswaard is oude renbeleid vanzelf sprekend. „De be langrijkste vraag die wij ons stellen, is: hoe zorg je ervoor dat ie dereen plezier in het werk houdt," zegt di recteur Bas Coppel mans. Zijn tuincen trum is onderdeel van een familiebedrijf met acht vestigingen in de regio Zuidoost- Brabant. Coppelmans heeft een 70-plusser in dienst voor één dag per week. „Die haalt planten op bij de vei ling. Hij wilde niet meer om drie uur 's nachts opstaan en hij hoeft zelf niet meer de karren vol te laden op de veiling. Dat is fysiek zwaar werk." Dankzij die kleine aanpassingen kan de 70-plusser prima functioneren. Bij Coppelmans heeft altijd een mix van jon gere en oudere me dewerkers gewerkt. „Jongeren stappen vaker over naar een andere baan. Oude ren blijven langer. Dat is belangrijk voor de stabiliteit." De vraag hoe oude ren gezond en vitaal hun pensioen kunnen halen, is belangrijk voor Coppelmans. „Bij een tuincentrum heb je niet veel kan toorbanen, het is fy siek werk. Je moet zware veilingkarren trekken, tillen en sjouwen. In de prak tijk zie je de jongeren wat meer aan de kar ren trekken, terwijl de oudere werknemer bijvoorbeeld beter de klant kan adviseren. Die oudere heeft meer kennis en erva ring." Voor de fulltime 55- plussers bij Coppel mans worden geen uitzonderingen ge maakt. „Ze krijgen geen extra vrije dagen en ze moeten ook gewoon op zon dag werken. Anders krijg je zo'n sfeer waarin je privileges gaat uitdelen. Dat wil len we niet." Ouderenbeleid hoeft helemaal niet inge wikkeld te zijn. „Wat kun je nog en wat wil je nog? Dat is de be langrijke vraag. En je moet als werkgever inspelen op de wen sen van je medewer kers. Zo houden ze plezier in hun werk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20