baluErman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! baldErman.nl 15 'Aandacht vragen voor Nederland lukt heel goed als je opvalt' Als vrouw ambassa deur zijn in een door mannen ge domineerd islami tisch land heeft ei genlijk vooral voordelen, vindt Susanna Terstal. Als eerste vrouwe lijke ambassadeur in het streng-isla- mitische Iran krijgt ze wel eens ja loerse reacties van mannelijke colle ga's. „Bij mij zitten Iraanse functio narissen niet direct in hun comfort- zone. Ze zijn beleefd tegen vrouwen, spelen geen spelletjes. Meestal passen ze zich aan mij aan." Al moet Terstal ook een aanpassing doen: ze moet in Iran een hoofddoek dragen. Ze is er al zo aan gewend dat ze ook nu, in Nederland voor de am bassadeursconferentie, er altijd een tje bij zich heeft. Ze pakt de lap blauwe stof die om haar schouders hangt op en drapeert die losjes over haar achterhoofd. „Kijk, zo doe ik dat." Ook in Iran draagt ze altijd felle kleuren - óók als ze naar de president gaat. Kwestie van onderscheiden. „Ik zie meteen wie er net in Iran is, dan kleden ze zich nog heel conservatief." In Oman zouden ze juist gek opkij ken als ambassadeur Laetitia van Asch een hoofddoek zou dragen. „Dan lachen ze me uit." Ja, vrouwen in het sultanaat dragen vaak een zwarte, lichaamsbedekkende abaja, maar dat wordt van expats en diplo maten niet verwacht. Van Asch houdt wel andere regels in acht: elle bogen en knieën bedekt. „Korte rok ken kunnen écht niet." Bahia Tahzib-Lie, ambassadeur in oliestaat Qatar, kan gewoon 'haar ei gen kleding aan'. „Maar je gaat niet in een blouse met inkijk naar een con servatieve markt." Om haar heen dragen de vrouwen een abaja en de mannen een witte 'jurk' met het be kende hoofddeksel met koord. Het is geen officieel beleid, maar feit is wel dat Nederland vaak en veel vrouwen naar landen in het Midden- Oosten stuurt. De drie ambassadeurs waren verbaasd over de mediastorm die opstak toen België eind vorig jaar een vrouw benoemde als ambassa deur in Saoedi-Arabië. Van Asch: „Wij hadden daar een vrouwelijke waarnemer toen onze ambassadeur daar afgelopen zomer op vakantie was. En wij", ze kijkt de tafel rond en ziet twee knikkende gezichten, „wil len daar ook best ambassadeur wor den." Tahzib-Lie: „We zouden wel meer aandacht kunnen geven aan het feit dat wij al veel vrouwen naar de regio sturen. Al is maar een derde van de Nederlandse ambassadeurs vrouw. Dat zou natuurlijk de helft moeten zijn." Lobby Terstal lobbyde om naar Teheran uit gezonden te worden. Ze studeerde in de Verenigde Staten toen in 1979 di plomaten werden gegijzeld op de Amerikaanse ambassade in de hoofd stad. Over de cultuur won ze advies in bij Tahzib-Lie, die in Iran werd ge boren als dochter van een Iraanse va der en Amerikaanse moeder. Tahzib- Lie was eerder vijfjaar de particulier secretaris van koningin Maxima. Van Asch, die als diplomaat al in Afghani stan, Irak, Tunesië en Turkije werkte, wilde alleen naar een land in het Midden-Oosten. De drie ambassadeurs voelen zich ook een rolmodel voor vrouwen in hun land. Tahzib-Lie: „We laten zien dat we belangrijk zijn." Al zijn er nog maar een handjevol vrouwelijke am bassadeurs: in Qatar vijf, in Iran vier en in Oman twee. De vrouwen vallen op. Terstal: „Aandacht vragen voor Nederland lukt heel goed als je op valt." Voor hen gaan deuren open. Af- Dat mannen je ineens naar voren trekken voor drie zoenen. Daar moest ik aan wennen spraken maken is een makkie. „De mannen zijn ook gewoon nieuwsgie rig", lacht Tahzib-Lie. Terstal vult aan: „Als de ene man met je heeft ge sproken, wil een andere niet achter blijven." Ook bij bijeenkomsten wil len de overheidsfunctionarissen 'al tijd' met de vrouwen spreken. In Iran mogen mannen die bij de overheid werken geen vrouwen de hand schudden. Terstal geeft daarom niemand een hand. Ze legt haar hand op haar hart. „En dan zeg ik 'salaam'. Het contact is er niet minder om, hoor." Tahzib-Lie maakt het 'heel soms' mee dat ze geen hand krijgt. „Maar het gaat er mij om wat ik uit zo'n ontmoeting voor ons land haal." Wat ze alle drie meemaken: naar mate het contact hechter wordt, ver dwijnen de achternamen en komen de zoenen. Terstal: „Dat mannen je ineens naar voren trekken om je drie zoenen te geven. Daar moest ik wel aan wennen." Niet alleen de mannen zijn makke lijker benaderbaar voor de vrouwe lijke ambassadeurs: in de moslimlan den kunnen ze ook makkelijk contact leggen met vrouwen. Alle drie mer ken ze dat de rol van vrouwen groeit: Iran heeft twee vrouwelijke vicepre- miers, op universiteiten zijn vrouwen in de meerderheid en Tahzib-Lie deed recent zaken met een vrouwe lijke CEO. „Op de fiets - op haar ver zoek - ladies only. Dat is bijzonder. Een man had dat niet kunnen doen." Stadion Al zit Tahzib-Lie net zo makkelijk in het voetbalstadion, nu Wesley Sneij- der in Qatar speelt. In een grote stoel omringd door allemaal mannen. „Dan mag ik in het midden zitten." Ook in Oman wordt aan 'voetbaldi- plomatie' gedaan - daar is Pim Ver beek trainer van het nationale team. Van Asch wordt dan uitgenodigd voor wedstrijden. „Dan zit ik tussen de voetbalmannen in jurken." Terstal droomt er van de Oranjevrouwen naar Iran te halen. „Het Iraanse vrou wenvoetbalelftal is óók heel goed." 5 dagen Moezel en Rijn all-inclusive 8 dagen Boedapest en omgeving 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 10 dagen De Ardèche, een ware natuurbelevenis 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik w zaterdag 3 februari 2018 GO Vrouwen als ambassadeur naar islamitische landen: bewuste zet Nederland stuurt vaak en veel vrouwen naar landen in het Mid den-Oosten; daarmee geeft ons land een signaal af aan moslimlan den. Drie ambassadeurs vertellen over hun ervaringen. „We laten zien dat we belangrijk zijn." Hanneke Keultjes Den Haag Drie Nederlandse ambassadeurs in het Midden-Oosten. Leati tia van Asch (I), Su sanna Terstal (m) en Bahia Tahzib-Lie (r). FOTO FRANKJANSEN M Van boven naar be neden: Laetitia van Asch bij de sultan van Oman, Susanna Ter stal bij de Iraanse pre sident en Bahia Tah zib-Lie bij het aanbie den van de geloofs brieven in Qatar. —Susanna Terstal v.a. slechts Vertrekdata: 16,28 april 14, 26 mei 11, 23 juni etc. Vertrekdata: 16,30 april 14 mei/II juni2 juli etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 16,30 april 14, 28 mei 11,25 juni 9 juli etc. 8 dagen De Engelse Rivièra Vertrekdata: 5,19 mei 2,16, 30 juni 14, 28 juli etc. Vertrekdata: 23 april 21 mei 18 juni 16 juli etc. Var Voor €499 jiw voordeel Vertrekdatum: 9 april. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 hoal/i nrrarv boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15