9 13 Wiebes: „We helpen elkaar allemaal. Zeg nou zelf, het ziet er toch niet on gezellig uit van buitenaf?" Er staat nu een ploeg die getalsmatig in zowel Tweede als Eerste Kamer de kleinst mogelijke meerderheid heeft. Dat was de VVD een lief ding waard. Kamers Na zeven jaar eindeloos onderhande len vanuit minderheidsposities wilde de WD-top een meerderheidskabi net in beide kamers. Dat is er nu. In de politieke praktijk is de basis zelfs iets steviger. Coalitiepartijen tellen er sowieso de driekoppige SGP bij op, wat in de Tweede Kamer leidt tot 79 zetels en 40 zetels in de Eerste Kamer door de tweemansfractie daar. Mits het natuurlijk niet gaat om voor de SGP gevoelige onderwerpen. Mocht bij de SGP geen steun zijn te vinden, dan wordt die gezocht bij de andere partijen. Het is opvallend dat de be windslieden uit het derde kabinet veelvuldig door de wandelgangen struinen om met zoveel mogelijk fracties de lijnen open te houden. Zo liggen er meer bedreigingen op de loer voor de zelfbewuste liberaal/christelijke coalitie. Dat de economie draait als een tierelier en het geld tegen de plinten klotst, heeft ook een andere kant. „Ik zeg bij voortduring 'nee' tegen de collega's", bekent Wopke Hoekstra, de nieuwe minister van Financiën. „Soms is het lastiger in tijden van overvloed te doen wat nodig is. Het is mijn rol er voor te waken dat er een idee ontstaat dat de bomen tot in de hemel groeien. Ik leg uit wat de logica is. Dat we hebben gekozen voor extra uitga ven, maar ook om op langere termijn een degelijke begroting te houden." De lastige gesprekken van Hoekstra met zijn collega's gaan niet ten koste van de sfeer. „De sfeer die in de Trê- veszaal heerst, waar we vergaderen, is enorm positief van doen en aan de slag gaan!" Maar wat is het nu voor soort kabinet? Rutte: „Er zit een goed team in de Trêveszaal, we zijn ge woon aan het werk." En ook andere collega's benadrukken het niet-bij- zondere karakter: „Het is een kabinet dat gewoon dingen doet met de voe ten op de grond", zegt Defensiemi nister Ank Bijleveld. Onderwijsmi nister Arie Slob van de Christenunie roemt eveneens de 'goede chemie en mix van bewindslieden'. Voor de teambuilding zijn alle acht staatssecretarissen elke vrijdag wel kom bij de lunch van de minister raad. „Het werkt echt goed als je op vrijdag met een bordje pasta onder ling dingen kunt regelen zonder ambtelijk traject", zegt Stientje van Veldhoven, D66-staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Rutte zei kort na de bordesscène dat de partijleiders van de coalitie be wust hebben gekozen voor bewinds personen 'met een ego dat tegen een stootje kan'. Relatief veel bewinds personen hebben ervaring in het lo kale bestuur, waar bonte coalities meer gemeengoed zijn dan aan het Binnenhof. Ideologische scherpslij perij in de Trêveszaal lijkt te ontbre ken. „Er zitten veel mensen in die de neiging hebben om heel praktisch naar zaken te kijken", zegt Ingrid van Engelshoven, D66-minister van On derwijs, die tot en met vorig jaar nog in het gemeentebestuur van Den Haag zat. Van Engelshoven noemt het de 'wethoudersblik'. CDA-vice- premier De Jonge, overgekomen van het Rotterdamse stadhuis, ziet dat ook zo: „We zijn met opgerolde mou wen heel goed uit de startblokken gekomen. Het is gewoon een hands on-kabinet." En daar is eigenlijk niks mis mee, vindt Eric Wiebes: „Qua partijen zijn we heel verschillend. Binnen de Ne derlandse traditie vind ik dat eerlijk gezegd wel weer normaal. Ja! Maar normaal is ook leuk!" zaterdag 3 februari 2018 GO De coalitie re kent de driekop pige SGP tot haar gelederen, wat in het parlement neerkomt op 79 zetels en in de Eerste Kamer op 40 zetels door de tweemansfractie daar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13