'Nieuwbouw is beste optie voor onze huurders' Hoogbouw aan kade was bekend Veel belangstelling voor beurs over kanker in ziekenhuis 7 Tijdens Wereldkankerdag wordt morgen stilgestaan bij deze ernstige ziekte. In het ziekenhuis van Terneuzen gebeurde dit gisteren al, tijdens een speciale informatiemarkt. zv In 1990 lag het aantal gecon stateerde tumoren onder de Zeeuwse bevolking rond de 1.400. In 2016 is dit aantal ge stegen tot meer dan 2.600 per jaar. Zeeland is niet bepaald een uitzondering op de regel. In heel Nederland stijgt het aantal kan kerpatiënten in ijltempo. Alle re den dus voor Zorgsaam Terneuzen om een informatiemarkt voor deze groeiende groep te organise ren. Jessica van Gaever, oncologie- verpleegkundige bij Zorgsaam, is een van de organisatoren van het evenement. „Als ziekenhuis vin den we het belangrijk om stil te staan bij dit onderwerp. Het is de eerste keer dat we deze informa tiemarkt houden. Van iedere afde ling die met kanker te maken heeft, is een verpleegkundige be trokken bij de organisatie. We hebben allerlei soorten bedrijfjes en stichtingen uitgenodigd, die iets met kanker te maken hebben. Allemaal uit de regio Zeeuws- Vlaanderen. Daar zit natuurlijk een borstkankervereniging bij, maar bijvoorbeeld ook een haar- zaak en een kledingspecialist. Je leven verandert in zo veel opzich ten als je kanker hebt. We hopen met deze beurs alle aspecten van de ziekte te coveren. Dus niet al leen het medische, maar ook het psychosociale gedeelte." Voetreflexmassage Een van de standhouders is Ma- rion Ramond, die zich met haar bedrijfje Jing Well Reflex, bezig houdt met voetreflexologie. „Ik begeleid regelmatig kankerpatiën ten tijdens hun behandel traject. Dat doe ik door het geven van voetreflexmassages. Door deze massages kan ik helpen het ener gieniveau van patiënten op peil te houden. Ontzettend dankbaar werk om te doen. Ik heb net nog iemand behandeld tijdens een nierdialyse. Mijn tak van sport is erg onderbelicht. Dat komt onder Ik kom op deze markt niet alleen patiënten tegen, maar ook mantelzorgers meer omdat veel verzekeraars de behandelingen niet standaard ver goeden." Over belangstelling voor de beurs heeft de organisatie overi gens niks te klagen. Jessica van Gaever kijkt dan ook tevreden rond. „We hebben al behoorlijk wat aanloop gehad. Je denkt mis schien dat er vooral vrouwen op afkomen, maar dat valt nog mee. Je ziet veel stelletjes rondlopen. Ook mensen die zelf geen kanker heb ben kom je hier tegen, zoals man telzorgers. Iedere kankerpatiënt, die vandaag in het ziekenhuis ligt of een afspraak heeft, krijgt van ons een goodiebag en in sommige gevallen een verwenmassage. Het is hartverwarmend om te zien dat we van alle kanten geholpen wor den. Ook onder het personeel was de animo groot om mee te helpen met de organisatie." Wethouder Frank van Hulle antwoordde dit donderdag avond aan raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Terneuzen). D'Hooghe uitte kritiek op het plan voor de bouw van een tach tig meter hoge hotel-woontoren aan de Beurtvaartkade. Bewo ners van De Sluiswachter, bij winkelcentrum Kennedylaan- West, zou vrij uitzicht zijn toe gezegd. 'Recht op vrij uitzicht' bestaat niet, aldus wethouder Van Hulle. De hoogbouw stond vol gens hem ook al in officiële stuk- Rechtopvrij uitzicht bestaat niet ken, zoals het Masterplan Axel- sedam uit 2003. „De verkoper heeft een informatieplicht en de koper een onderzoeksplicht", stelde hij verder. Van Hulle zegde wel toe 'met de omgeving in gesprek' te gaan, als het plan voor de toren con creter is. De gemeenteraad ging vervolgens akkoord met verkoop van gronden aan de Beurtvaart kade. Cordeel en Sprangers zijn de ontwikkelaars. Hotel L'Es- caut, nu nog aan de Scheldekade, staat aan de lat voor de exploita tie van het hotel. Chemiebedrijf Dow heeft eind vorig jaar in een brief al steun betuigd. 'Het plan lijkt in vulling te geven aan onze wens tot vergroting van het wonin gaanbod in de regio', aldus Dow- topman Neldes Hovestad. Vooral tegenstanders van sloop zijn tot nu toe aan het woord geweest. Zij stellen dat te slopen woningen nog goed zijn en constructief zo stevig dat het nog veel moeite zal kosten om ze af te breken. „Con structief mogen ze degelijk zijn", reageert Seen van Woongoed, „maar dat wil niet zeggen dat ze ook comfortabel zijn of comforta beler te maken zijn." De woningen in de Witte Wijk stammen uit 1949 en zijn opgetrok ken uit beton. In 1977 zijn ze gere noveerd. Nieuwe buitengevels zijn eromheen gezet, met isolatie. De keukens zijn toen ook vernieuwd, evenals de kozijnen en de installa ties zijn aangepast. „We hebben eraan gerekend of een nieuwe, grootschalige renova tie mogelijk is", vertelt Seen, „maar dat brengt zulke hoge kosten met zich; naar schatting 80.000 euro per woning." Het gevolg zal zijn, aldus Seen, dat de woonlasten hoger worden dan bij nieuwbouw. „En je houdt bovendien bij renovatie een wo ning met een verouderde platte grond, met een klein toilet, een kleine doucheruimte. De be- Renovatie in Sasse Witte Wijk geeft juist hogere woonlasten staande woningen geven te veel be perkingen." Woningcorporaties gaan overal voor levensloopbestendige, ener giezuinige huizen, zodat mensen er tot op hoge leeftijd kunnen blijven wonen en hun energierekening binnen de perken kunnen houden. Seen: „Met ons huidige woningbe stand in de Witte Wijk lukt dat niet. Met nieuwbouw wel." Supermarkten Voor de 57 te slopen woningen wil Woongoed er 35 terugbouwen, in de Witte Wijk en op de plek van de supermarkten Albert Heijn en Lidl in hartje Sas van Gent, als die ver huizen naar Sasse Poort. Het voor nemen om de Witte Wijk te her structureren valt of staat niet met de verhuizing van die supermark ten, aldus Seen. Dat er minder woningen terug komen dan er worden afgebroken, heeft, geeft Seen aan, te maken met de dalende bevolking van Sas van Gent én dat minder mensen voor een huurwoning in aanmerking komen. „Dat is het gevolg van landelijk beleid. De inkomenseisen zijn aan gescherpt." Eind 2020/begin 2021 wil Woon goed in de Witte Wijk aan de slag. Seen hoopt dat het lukt de bewo ners daarin mee te krijgen, onder meer door het regelmatig uitbren gen van nieuwsbrieven en het in stellen van een werkgroep. „We hebben al veel geïnvesteerd in de leefbaarheid van Sas van Gent en willen dat blijven doen door toe- komstbestendige woningen te bouwen." zaterdag 3 februari 2018 Hartverwarmend om van alle kanten geholpen te worden Bas Dingenouts Terneuzen - Jessica van Gaever, organisator Toekomstige bewoners van appartementencomplex De Sluiswachter in Terneuzen hadden kunnen weten dat er tegenover hen, aan de Beurt- vaartkade, hoogbouw zou komen. Harmen van der Werf Terneuzen - Frank van Hulle, wethouder De sloop van 57 woningen in de Witte Wijk in Sas van Gent roept veel emoties op. Peter Seen, manager klant en markt bij wo ningcorporatie Woongoed, heeft daar begrip voor. „Maar", stelt hij, „renovatie is echt geen optie." Harmen van der Werf Sas van Gent - Peter Seen, Woongoed Carine Binnenmarsch geeft een voetreflexmassage aan een patiënt, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 138