Tejo-huis komt aan Grote Kade Buurtbus Schouwen nadert ondergrens 7 PROEFRONDJE IJSBAAN Weer uitstel behandeling Zeeuwse Lagune In oktober schoot de Noord-Be- velandse gemeenteraad het plan af voor een schiereiland bij de Veerse Dam met daarop apparte menten, vakantievilla's, een res taurant en een hotel. Doeleman tekende bezwaar aan. Zijn zienswijze moet nog be handeld worden door de ge meenteraad. Dat zou aanvanke lijk in januari gebeuren, maar toen werd het onderwerp van de agenda gehaald omdat 'gezien de complexiteit van het dossier meer tijd nodig was', aldus het college van burgemeester en wethouders Ziekte De Zeeuwse Lagune werd op nieuw op de agenda gezet, deze keer voor de informatieve raads vergadering van donderdag 8 fe bruari. Ook dat gaat niet door, deze keer vanwege ziekte bij ver schillende betrokkenen. En dus moet Doeleman an dermaal wachten. Kinderen tussen de 10 en 20 jaar oud uit Goes en de omringende ge meenten kunnen binnenkort ano niem en gratis in het Tejo-huis te recht om met een (psychothera peut te praten over wat hen dwars zit. „We zochten een pand dat we een warme en gezellige uitstraling kun- We willen alles goed op orde hebben voor we beginnen nen geven", zegt Marja de Pundert- Dobbelaar, die samen met haar zus Willy Dobbelaar het initiatief nam. „Een plek waar jongeren zich met een bij binnenkomst goed voelen. Anders draaien ze om en ben je ze meteen kwijt." Het pand aan de Kade, vlakbij de Sint-Maartensbrug, is volgens De Pundert zeer geschikt. „Het is aan te lopen vanaf het station en ligt aan een fietsroute. We zochten ook iets aan de rand van de binnenstad. We wilden niet midden in de stad zit ten, want die drukte kan jongeren afschrikken." De Pundert kan nog geen datum noemen waarop de voorziening open gaat. Ze moet onder meer nog met de aannemer in conclaaf over de verbouwing. „We doen het zo snel als mogelijk, maar vinden het belangrijk dat alles goed op orde is voor we beginnen." Therapeuten die willen meewerken om van het Tejo-huis een succes te maken, zijn nog welkom. „Om te starten heb ben we er wel genoeg, maar uitbrei ding is wenselijk. Hoe meer men sen we hebben, hoe vaker we open kunnen zijn. Ik roep therapeuten op om hun talent twee uurtjes per week op vrijwillige basis in te zet ten voor het Tejo-huis." Het fenomeen Tejo-huis komt uit België, waar het zeer succesvol is. Het eerste jaar in Goes wordt een pilot. De gemeente Goes is één van de financiers. Wethouder Derk Als- sema denkt dat een laagdrempelige voorziening als het Tejo-huis er toe kan leiden minder jongeren in de zwaardere jeugdzorg terechtko men. „Pas geleden, tijdens een bijeen komst met Connexxion, heb ik ge vraagd wat nu eigenlijk de onder grens is", vertelt vrijwillig chauf feur Jan de Jonge. „Toen kregen we te horen dat we er nog net boven zitten, maar dat het aantal passa giers niet veel verder moet dalen." Secretaris Jaco de Jonge van de buurtbus op Schouwen-Duive- land erkent dat het niet goed gaat, al is er volgens hem een klein lichtpuntje. „Sinds er niet meer met grote letters 'buurtbus' op de Het aantal passagiers moet niet veel verder dalen bus staat, gaan er soms wel eens jongeren mee. Nog niet veel, maar het is een begin. Bij deze groep heeft de buurtbus nog te veel het imago van een ouderenvoorzie ning." Jan de Jonge (geen familie) denkt dat verschillende factoren meespelen in de daling van het aantal passagiers. „Ouderen heb ben steeds vaker een auto of een onderling netwerk. Ook de op komst van de e-bike speelt waar schijnlijk een rol." Jaco de Jonge zegt dat het succes uiteindelijk valt of staat met de be reidheid van de inwoners om de buurtbus te gebruiken. „Een paar jaar geleden zijn we ook in de Wa- terwijk in Zierikzee gaan rijden, na een handtekeningenactie van een aantal bewoners. Maar denk je dat we die mensen wel eens in de bus zien? Welnee! Als we in die wijk in al die tijd drie mensen hebben meegenomen, is het veel." Volgens de secretaris is het wachten op plannen van Connex xion en de provincie. Die denken na over het idee 'buurtbus nieuwe stijl' dat is geopperd door Theo Hoets uit Dreischor, een voorma lig vrijwilliger van de buurtbus. Hij vindt dat de bus vaker moet rijden en klantgerichter moet worden, bijvoorbeeld door meer te stoppen op de plaatsen waar de mensen ook willen zijn. Hoets wil binnenkort weer met de provincie en Connexxion om tafel. Volgens Jaco de Jonge biedt het plan zeker aanknopingspunten. Een beslissende rol heeft het lo kale bestuur van de buurtbus vol gens hem niet. „Wij mogen mee denken, maar uiteindelijk is het toch 'wie betaalt, bepaalt'. Dat is Wij mogen meepraten, maar wie betaalt, bepaalt de provincie." De buurtbus doet behalve Zie rikzee de kernen Kerkwerve, Drei schor, Schuddebeurs, Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Sirjansland aan. zaterdag 3 februari 2018 Jsor en f fchaatse ?£land DRYER AND IIDWIDE ZIERIKZEE Vandaag om 09.00 uur gaat de ijsbaan op het Zierikzeese Havenplein open. Maar het aanvriezen ging voorspoedig en dus mocht een aantal kinderen gistermiddag alvast een paar proefrondjes schaatsen. De baan van het bedrijf 'Zee land houdt van Schaatsen' staat voor de vijfde keer in Zie- rikzee en curling is populair dit jaar. Verschillende bedrijven hebben zich al opgegeven voor de competitie. Naar voorbeeld van het televisieprogramma en in het kader van de verkiezin gen spelen Schouwse politieke partijen op dinsdagavond 13 fe bruari de Eerste Zeeuwse Cur- lingquiz. De ijspret duurt tot en met 24 februari. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Ondernemer Marco Doele- man moet nog meer geduld hebben voor een reactie op zijn zienswijze over het afket sen van zijn project de Zeeuwse Lagune. Ellen Jobse Wissenkerke De initiatiefnemers van het Tejo-huis in Goes hebben een lo catie gevonden. De voorziening voor jongeren met problemen komt op de benedenverdieping van het voormalige pand van Sinke Komejan aan de Grote Kade in Goes. Rob Paardekam Goes - Marja de Pundert Meer informatie is te vinden op de website tejo-nederland.nl. Het gaat niet goed met de buurtbus op Schouwen-Duive- land. Dat zeggen twee vrijwilli gers. Het aantal passagiers is de afgelopen jaren flink ge daald. Rob Paardekam Zierikzee - Jan de Jonge Jan de Jonge. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Jaco de Jonge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131