7 12 De eerste honderd dagen van het kabinet Rutte lil zijn opvallend rustig verstreken. En dat was nu net de bedoeling toen deze regeringsploeg zonder grote ego's op het bordes werd gezet. RUTTEIII DE EERSTE 100 DAGEN We helpen elkaar. Het ziet er toch niet ongezellig uit van buitenaf? Comfort of luxury class touringcars Deskundige chauffeurs en reisleiding Gegarandeerde vertrekken Bij ons geen 54 maar max. 38 of 44 deelnemers Taxiservice mogelijk vanaf uw huisadres www.dejongintra.nl/busreizen erwijl hij het Bin nenhof wandelend verlaat, reageert mi nister van Econo mische Zaken en Klimaat Eric Wiebes verrast op de vraag hoe Rutte III die belangrijke eerste periode is doorgekomen: „Ik heb niet eens tijd om terug te kijken. Er liggen zoveel dingen op mijn bord, ik ren en vlieg heen en weer." De WD-minister staat als een van de weinigen in Rutte III volop in de schijnwerpers, met dank aan het Gro ningse gasdossier. „Er gaat een hele provincie op en neer", sprak Wiebes na de zware beving in Zeerijp. Het kabinet maakte er een erekwestie van om een langverwacht schadeprotocol in elkaar te spijkeren en beloofde de gaswinning fors te verlagen. Voor een kabinet met zoveel nieuwkomers - Wiebes is een van de weinigen die kan bogen op regerings ervaring - zijn de begindagen van de nieuwe ploeg opvallend rustig verlo pen. Er is nog geen bungelende mi nister of staatssecretaris en de achter bannen van de regeringspartijen zijn opvallend kalm. Tegelijkertijd moet worden gezegd dat veel wetgeving nog op zich laat wachten. „Ons voor nemen is om dit jaar alle grote her vormingen en ambities in de steigers te hebben staan", zegt naamgever Mark Rutte. De echte test komt nog. Rutte 3 doet her rustig aan. En dat mag eigenlijk geen verbazing wek ken. De eerste too dagen van een nieuwe kabinetsperiode kunnen een regeringsploeg maken of breken. Ze zijn cruciaal voor de uitstraling. Ze zijn ook vaak een reactie op de start van het vorige kabinet. Ruttes tweede kabinet, met de PvdA, ont plofte in 2012 bijna bij de start toen zijn eigen achterban de inkomensaf hankelijke zorgpremie niet slikte. Dat is niet wat je een droomstart noemt. Dergelijk rumoer bleef uit bij Rut tes zwaarbevochten allereerste min derheidskabinet met het CDA, ge doogd door de PW. Toen dat in 2010 eenmaal op het bordes stond, spoot het uit de startblokken, door onmid- dellijk 'linkse hobby's' te lijf te gaan, onder meer door te snijden in het budget voor ontwikkelingssamen werking. De toon in de Kamer - rechts tegen links - was daarmee wel gezet. Tegelijkertijd markeerde de daadkracht van de begindagen over duidelijk een reactie op het vechtka binet Balkenende IV, dat eerst 100 da gen op zijn handen ging zitten met een tour door Nederland. Dat moest anders, vond Rutte. Nu is het adagium van het huidige kabinet: geen intern gedoe! Van Rutte III is het vooral een verdienste dat het er is. Na de onmogelijke ver kiezingsuitslag van 15 maart 2017, ge volgd door de langste kabinetsforma tie allertijden, gaf niemand er een cent voor dat het zou lukken. Hoewel de samenstelling met D66 en Chris tenunie niet voor de hand lag, heb ben ze elkaar goed leren kennen. zaterdag 3 februari 2018 Juiste mix en chemie in een kabinet zonder gedoe Jan Hoedeman en Laurens Kok Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Ssbs. /P-Yi Minister Eric Wiebes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12