modelspoorbaan, inclusief bruggen, tunnels, besneeuwde bomen en huisjes waaruit rook omhoog kringelt. Slechts af en toe bereikt geluid van de aarde de mand met de passagiers. Het zijn flarden. Van een werkplaats, een spoorwegovergang of van zomaar een gesprek op het dorpsplein. Het gelach klimt dan krachtig op om, eenmaal op hoogte, te verwaaien tot onsamenhangende lettergrepen. Vliegen met een ballon vol hete lucht. Het is allemaal te danken aan de broers Montgolfier, die op 19 sep tember 1783 met succes hun eerste papieren ballon lanceerden. De tweede stap was een vlucht met een haan, een schaap en een eend aan boord. Op 21 november gevolgd door de eerste ballonvaart met mensen in de mand: Fran^ois Laurent d'Arlandes en Jean- Francois Pilatre de Rozier. Pilatre, van wie het woord piloot is afgeleid, zou later overigens ook het eerste slacht offer van de luchtvaart worden toen hij het Kanaal probeerde over te ste ken. Het goede gebruik dat een geslaagde vlucht na afloop wordt bekroond met een glas champagne of andere bubbel tjeswijn is ook te danken aan die eer ste vlucht, want toen de mannen buiten Parijs tussen de wijngaarden landden, kalmeerden ze de boze boe ren door hen een glas champagne aan te bieden. Althans, zo wil het verhaal. De vallei van de Saane, met verderop het mondaine Gstaad, maakt een bocht en plotseling hangt de ballon doodstil. Uit thuis editie gehouden. In het museum Espace Ballon staat de historie van de ballon vaart en de rol die Chateau- d'Oex daarin heeft gespeeld centraal. Skiën Chateau-d'Oex heeft een char mante kern en een sfeervol, klein skigebied. Er zijn skipassen die ook toegang geven tot pistes in de omgeving, zoals die van Gstaad en Glacier 3000. Meer informatie swisstravel- system.ch; chateaudoex.ch; switzerland.com; festivaldeballons. ch; musees-en- gruyere.chr Onze reisreporta ges kunnen (deels) door der den zijn betaald. Deze sponsors hebben geen in vloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. De reis Chateau-d'Oex, in het kanton Vaud, ligt op on geveer 880 kilo meter rijden van Utrecht. Vliegen kan onder meer naar Zürich en aansluitend ver der met de trein of huurauto. Han dig in Zwitser land: het Swiss Travel System, waarbij je voor één prijs gebruik kunt maken van allerlei vormen van openbaar vervoer. Ballonvaart Chateau-d'Oex is vanwege de lig ging een van de bekendste en ze kerste plaatsen voor een ballon vaart in de winter. Een vlucht van een uur kost 390 Zwitserse franc (€330, tot 16 jaar halve prijs) en kan worden ge regeld via Sky Event. Het dorp heeft het oudste winterse ballon festival van de wereld. Tot en met dit weekend wordt de 40ste 501 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 114