F Zoals ik vroeger tijdens hel schrijven bij elke denkpauze een sigaret opstak, zo obsessief Facebookte ik nu 2. Slow burn, een zevendelige podcast over het Watergate-schandaal, dat in het Trump-tijdperk ineens akelig actueel klinkt. 3. The handmaid's tale, de huivering wekkende tv-serie naar het boek van Margaret Atwood. 4. King, het comeback-album van de Amsterdamse rapper RBDjan. 5. De concentratie die ik nodig heb om al het bovenstaande te absor beren. We leven in een periode van ongekende (pop)culturele overvloed. Via Spotify kunnen we miljoenen stokoude en gloednieuwe liedjes beluisteren. Het aantal speelfilms, documentaires en series waar mee diensten als Netflix, Ama- zon Prime en Videoland ons bestoken is nauwelijks bij te benen. En na al dat bingewatchen ben ik dankzij het fenomeen van de podcast ook aan bingelistening ten prooi gevallen. Daarnaast moet er natuurlijk worden gelezen. Het aanbod is groter dan ooit. Nieuwe boeken staan met één muisklik op je e-reader. Oude boeken ploffen na een bezoekje aan Boekwinkeltjes.nl op de deurmat. Ja, het aanbod is overweldigend. De gulzigheid die dat veroorzaakt, dwingt radicale keuzes af. Er zijn dom weg te weinig uren in een dag. Televisiekijken doe ik nog nauwelijks. Zappen - toch al geen hobby van me - is er al helemaal niet meer bij en de recla mes ervaar ik niet langer uitsluitend als irritant maar als verwijtbare verspilling. Elke seconde die ik verkwansel aan dat koddige gezinnetje van de Jumbo of de infantiele vingerpoppetjes van die GSM- boer, ontzeg ik mijzelf wat moois of in teressants. Datzelfde geldt, in versterkte mate, voor Facebook. Niet dat ik de berichten van mijn FB-vrienden gelijkstel aan de drammerige verleidingstactieken van de reclamemakers. Nee, beslist niet. Hun scherpe, humoristische of juist melan cholieke observaties, hun filmpjes en linkjes naar opmerkelijke berichten, de muziek die ze delen, ja zélfs hun baby foto's zijn mij allemaal even lief. Maar juist omdat ze zo welbespraakt, geestig en smaakvol zijn, en daarbij de mooiste, liefste baby's ter wereld hebben, is het bijna onmogelijk mij van hun zielen roerselen los te rukken. De algoritmen van Facebook zijn doel bewust zo geprogrammeerd dat ze een verslaving in de hand werken. Het bedrijf wil het liefst dat we de hele dag over onze tijdlijn dwalen. In mijn geval werkte dat. Op elk onbewaakt moment greep ik mijn iPhone om langs al die geweldige postjes te swipen. Zoals ik vroeger als ik schreef bij elke denkpauze een sigaret opstak, zo obsessief Facebookte ik nu. Tijdens ge sprekken - van die ouderwetse, analoge conversaties waarbij je tegenover elkaar staat en om beurten je mond opent - tuurde ik regelmatig op mijn schermpje om te zien of er verse likes waren. Ik kon mijn kinderen tijdens het diner berispen - 'geen telefoons aan tafel!' - terwijl ik zelf toch nog een berichtje tikte. Als een film of serie eventjes wat minder spannend was, had ik de gsm al in mijn hand. Zelfs als ik las verloor ik het schermpje zelden uit het oog. Het leven bleek uit een aaneenschake ling van onbewaakte momenten te be staan, die bovendien steeds langer leken te duren. Je zou het obsessief kunnen noemen, wellicht zelfs verslavingsge- voelig. In elk geval kreeg ik steeds vaker het gevoel dat Facebook als een digitale vampier mijn ziel leegzoog. Aandacht moet je concentreren, vriendschap be perken en tijd is te schaars om gedachte loos te verdrijven. Afkickverschijnselen De vampier bestrijden bleek kinderlijk eenvoudig. Er kwamen geen houten staken, crucifixen of zilveren kogels aan te pas, de Facebook-app van mijn telefoon en tablet verwijderen bleek afdoende. De verwachte afkickverschijnselen bleven uit. Hoewel ik de hele week achter mijn computer doorbreng, blijkt de aanvech ting daarop te Facebooken nihil. Kenne lijk was het vooral de combinatie van Facebook en iPhone die funest uitpakte. Mis ik het dan helemaal niet? Nou ja, soms bekruipt mij het gevoel dat ik mijzelf buiten de wereld heb ge plaatst. Dat ik een zonderling ben, aan wie de wereld goeddeels voorbijgaat. Zoals bij veel freelancers, was Facebook mijn koffieautomaat, de plek om op maandagochtend (en alle andere ochten den van de week) op het werk een beetje bij te kletsen. Nu voelt het zo nu en dan alsof ik verderop in de gang met een bakje kapsoneskoffie uit het espresso apparaat, vruchteloos poog iets van de conversatie op te pikken. Ze lijken mij ook niet te missen, daar bij Zuckerbergs koffieautomaat. Op Face book gaat het leven gewoon verder als je er niet meer bent. Het is alsof ik onzichtbaar ben geworden.Gelukkig heb ik die Signal-groep nog. Daarop zitten vijf echte vrienden die zo nu en dan iets van zich laten horen. Regelmatig spreken we er af om naar de kroeg te gaan. Er geldt één regel: géén telefoons. 41 magazine 43 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107