O Jerry Goossens 8 januari om 10:57 Beminde FB-vrinden, hopelijk was het jelui reeds opgevallen dat ik hier a! geruime tijd geen snaakse status updates meer deel. Dat komt omdat ik FB van mijn telefoon heb verwijderd. Helemaal afscheid nemen durf ik niet (bovendien heeft een gekend Italiaans- Nederlandse filosoof ooit gezegd dat zulks helemaal niet bestaat, so there you have it) maar vaak zal ik hier niet meer vertoeven. Als ik niet op berichten reageer heeft dat dan ook niets met desinteresse te maken -hoewel dat in voorkomende gevallen uiteraard nog altijd mogelijk is- maar met mijn afwezigheid. Groeten jullie Mark Zuckerberg van mij? Toodles! ijl) Vind ik leuk (Q Reageren oge de lezer van deze krant mij het pislollige toontje vergeven, maar met bovenstaande woor den nam ik aan het begin van het nieuwe jaar afscheid van mijn 1472 Facebookvrienden. U ziet, dat ging gepaard met de nodige slagen om de arm. Ik heb mijn tien jaar oude banden met het sociale medium dan ook niet radicaal doorgesneden. Anders dan vaak wordt beweerd is dat wel degelijk mogelijk. Via de URL https://www.facebook.com/ help/delete_account kan iedereen zijn complete FB-geschiedenis met een en kele muisklik verwijderen. Onomkeer baar. Hoewel de spijtoptant ervoor kan kiezen al zijn FB-data te downloaden, voelt zo'n definitieve breuk toch als een digitale variant op Eternal Sunshine of the Spotless Mind, de hartverscheurende speelfilm waarin twee ex-geliefden hun herinneringen aan elkaar uit hun geheu gen laten wissen, teneinde hun liefdes verdriet niet meer te hoeven voelen. Niet dat ik verliefd was op Facebook - vooruit, een béétje dan - maar in het voorbije decennium hadden we zo veel lief en leed gedeeld, dat een afscheid- voor-altijd op digitale zelfmoord begon te lijken. Zelfs de optie voor Facebook- verlaters met koudwatervrees heb ik niet gekozen: je profiel voor onbepaalde tijd onzichtbaar maken. Nee, mijn variant was de lafste. Een bericht waarin ik mijn afwezigheid verduidelijkte. Een om zwachtelde verontschuldiging ook, voor alle verjaardagswensen die ik de komende tijd niet zal versturen en alle berichten die ik ongelezen laat. Geen zelfmoord, eerder een langdurige vakan tie waarvan ik niet weet of, en in dat geval, wannéér ik ervan terugkeer. Amerikaanse landverhuizers die hun schulden niet meer konden betalen, timmerden in de 19de eeuw vaak een bordje op hun deur met de tekst Gone to Texas alvorens de benen te nemen. Zoiets zou ik op mijn FB-wandje willen spijkeren. Gone to Texas. Mark Zucker berg mag weten hoelang dat gaat duren. Mijn huiver om de banden voorgoed te verbreken, heeft niet alleen met de angst voor onomkeerbaarheid te maken, maar ook met het eenvoudige feit dat ik met mijn vertrek geen groot statement wil af geven. Tuurlijk, ook ik maak mij zorgen over de nog altijd groeiende macht van sociale media. Over de verspreiding van nepnieuws en de invloed die dat op onze democratieën heeft. Over het vergaren van metadata en het gemak waarmee wij al onze privacy vrijwillig hebben opge geven. Big Brother is geen genadeloze potentaat gebleken, zoals George Orwell in zijn 1984 voorspelde, maar een verlei der die digitale spiegels en kraaltjes uit deelt in ruil voor ons profiel. In het aanbevelenswaardige boek Je hebt wél iets te verbergen citeren Maurits Martijn en Dimitri Tokmetzis de hoofd- econoom van Google (een zo mogelijk nóg Biggere Brother), die zegt: 'Iedereen verwacht dat hij wordt getrackt en gemo- nitord, aangezien de voordelen van gebruiksgemak, veiligheid en geleverde diensten zo groot zijn.' Dat resulteert in wat Martijn en Tokmetzis de 'privacy- paradox' noemen. Ik citeer: 'De neiging om privacy belangrijk te vinden, maar er niet of nauwelijks naar te handelen.' Verzet Voila, that's me. Want als je die gluurder uit Palo Alto buiten de deur wilt houden, zul je ook Whatsapp, eigendom van Face book, moeten opgeven. Een vriend be sloot vorig jaar om die reden een Signal-account aan te maken. Dat is een zogenoemde 'open source' berichten- service die de privacy van zijn gebruikers respecteert - althans, dat moeten we aan nemen - en overeind wordt gehouden door donaties. Dat klinkt als een uitstekend alterna tief. Ware het niet dat er bergen moeten worden verzet voordat mijn oude moe dertje en mijn dochters overstappen. Tot die tijd blijft Signal een krachteloos sym bool van verzet, dat ik alleen gebruik om die ene vriend te bereiken, plus de groepsapp (groepssig?) van de vrienden club waarvan wij beiden deel uitmaken. Waarmee ik maar wil zeggen dat ik geen onversaagde strijder voor online privacy ben. Ik wil vooral niet de indruk wekken dat ik de donquichot van de sociale media ben. Al was het maar omdat het zo lullig overkomt, mocht ik besluiten met hangende pootjes terug te keren. Nee, de belangrijkste redenen waarom ik er op Facebook tussenuit ben geglipt luiden als volgt: 1. Ze zullen denken dat we engelen zijn, de nieuwe, briljante roman van Bert Natter. 0° 421 zaterdag 3 februari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106