9 joen huishoudens, tegenover 7 mil joen in Nederland. De Nederlandse huizen moeten uiterlijk in 2050 alle maal van hun gasaansluiting af zijn. 3. Maar gas is toch relatief schoon? zorgt bij verbranding voor 30 procent minder C02 dan olie en zelfs 60 pro cent minder dan steenkool. Terwijl het juist méér energie oplevert. Bo vendien komt bij verbranding van aardgas geen zwavel of fijnstof vrij, zoals bij de steenkool, die nog mas saal wordt gestookt in Nederlandse energiecentrales. Nergens in Europa hebben zoveel huizen een gasaan sluiting: 98 procent van de Nederlan ders is aangesloten op het gasnet. Het gas waarmee we koken, ons douchewater en onze huizen verwar men, zorgt voor bijna een tiende van onze totale C02-uitstoot. Dat kunnen we niet meteen besparen door huizen van het gas af te ha len, zegt energiedeskundige Jo- rien de Lege van Milieudefensie. „Een deel van de alternatieven om warmte op te wekken, zoals stadsver warming, wordt nu nog gevoed op kolenstroom. Maar op termijn zullen ook die bronnen duurzaam zijn." 4. En overstappen op groen gas? In theorie kan dat. Mest, groenaf val en reststromen uit de voedings industrie kunnen worden vergist tot biogas, dat na bewerking ge schikt zou zijn voor huizen. Maar ook die techniek is duur, terwijl er nog maar heel weinig biogas beschikbaar is. Het schaarse groene gas kan volgens des kundigen beter worden benut voor sectoren waar C02-neutraal opgewekte elektriciteit voorlopig geen alternatiefis, zoals de lucht vaart, scheepvaart en het zware vrachtverkeer Waterstof zou moge lijk ook een optie zijn. Dat gas kan schoon worden geproduceerd, maar dat is niet zo efficiënt. En ook aardgas vervangen door waterstofgas vereist aanpassingen van het gasnet. 5. Wat zijn de gasloze alternatieven? kan worden geleverd via een warm- tenet dat is aangesloten op aard warmte, restwarmte van een fabriek of bijvoorbeeld tuinbouwkassen. Hoe dieper wordt geboord naar aard warmte, hoe hoger de temperatuur. Maar boren in de grond ligt gevoelig, zeker in Groningen. Buiten steden of woonwijken is de aanleg van warm- tenetten bovendien te duur. Daar zijn mensen aangewezen op een elektri sche warmtepomp: een soort omge keerde koelkast die warmte uit de bo dem of lucht haalt om water mee te verwarmen. Goed isoleren is in alle gevallen noodzakelijk, want warmte pompen en -netten verwarmen wa ter tot een minder hoge temperatuur dan de cv-ketel. 6. Wat kost dat, en wie gaat dat betalen? kosten lopen per huis en buurt sterk uiteen: een goed geïsoleerd nieuw- bouwappartement in de stad is een stuk makkelijker gasloos te maken dan een oude boerderij in de Achter hoek. Veel huiseigenaren kunnen zo'n investering niet betalen. Daarom moeten er huisgebonden leen- en fi nancieringsconstructies komen, stelt Milieudefensie. „Denk aan een le ning voor zonnepanelen en een warmtepomp die overgaat op de nieuwe eigenaar als je je huis ver koopt." Naarmate meer huizen van het aardgas afgaan, worden de alter natieven goedkoper, zegt hoogleraar Huygen. „Zo is dat ook met zonnepa nelen en windmolens gegaan. Daar bij kunnen de kosten flink omlaag als je in één keer een hele buurt reno veert. Alles hoeft niet morgen klaar te zijn, maar gemeenten moeten er wel nu mee aan de slag." 7. Wat moet ik doen als mijn cv-ketel morgen kapot gaat? Geen nieuwe kopen, zegt De Lege van Milieudefensie. „Overweeg een hybride cv-ketel te huren, die deels werkt als warmtepomp en deels op gas. Daarmee bespaar je meer dan de helft van je gasverbruik. Als de ge meente over vijfjaar besluit je buurt van aardgas af te koppelen, kun je het huurcontract gewoon opzeggen." Verder is het slim om alvast zoveel mogelijk te isoleren: dak, vloer, spouwmuren, nieuwe kozijnen, drie dubbel glas. Zulke investeringen be talen zichzelf terug in besparingen op de energierekening, die anders omhoog gaat omdat de overheid de belasting op energie opschroeft. Recht op drinkwater gegarandeerd Europeanen hebben recht op toegang tot water van goede kwaliteit, vindt de Europese Commissie. EU-landen moe ten ervoor zorgen dat schoon en veilig kraanwater binnen bereik is van iedereen, vooral van kwetsbare groepen. Hoe wel het merendeel van de Eu ropeanen schoon drinkwater heeft, zijn er nog steeds mil joenen mensen die dit niet hebben. Met een aanpassing van de Drinkwaterrichtlijn wil Brus sel het recht op water in de praktijk garanderen. Als het aan de Europese Commissie ligt, wordt het geen streven, maar een verplichting om ie dereen te voorzien van toe gang tot drinkwater. In de praktijk betekent dit dat er meer publieke drinkplekken moeten komen. Ook wil de Commissie cam pagnes beginnen die burgers moeten voorlichten over de kwaliteit van het drinkwater. Een andere belangrijke maat regel is het ter beschikking stellen van gebruiksvriende lijke informatie op het inter net over de voorraad en kwa liteit van het drinkwater in de regio. Sterke daling van het aantal asielaanvragen Het aantal asielaanvragen in de 28 EU-lidstaten, Zwitser land en Noorwegen daalde vorig jaar met 43 procent tot bijna 707.000, meldt het Eu ropese asielagentschap EASO. Dit aantal is wel hoger dan in 2014, het jaar voordat de toe stroom van migranten op gang kwam. De meeste aan vragen werden voor het vijfde jaar op rij door Syriërs gedaan (ruim 98.000), gevolgd door Irakezen, Afghanen en Nigeri- anen (elk 40.000 aanvragen). We ontmoeten onze Russische collega's geregeld om dezelfde reden als onze voorgangers, ter wille van de veiligheid van de Amerikanen' Migranten slaags Bij confrontaties tussen Afghaanse en Afrikaanse migranten zijn gisteren in Calais zeker achttien ge wonden gevallen. De krant La Voix du Nord meldde dat zes van de ge wonden door ko gels zijn geraakt en dat vier er slecht aan toe zijn. Honderden migranten raak ten slaags op de plek waar eten wordt uitgedeeld. Diaken des doods cel in De Belg Ivo Poppe, ook wel bekend als de 'diaken des doods', is veroor deeld tot 27 jaar celstraf voor vijf moorden, onder anderen die op zijn moeder. Aanslagpleger veroordeeld Darren Osborne, die op 19 juni vorig jaar met een bus op een groep moslims inreed in Londen, is schuldig bevon den aan moord. De man ontkende de aanklacht en be weerde dat een vriend, genaamd Dave, de bus op dat moment be stuurde. De 51- jarige Makram Ali overleefde de aan slag niet, negen an deren mensen raakten gewond. vrijdag 2 februari 2018 Klopt. Van de fossiele brandstoffen is gas verreweg het schoonst. Het Voor koken is het simpel: een elek trische kookplaat. Om ons douchewater en huis op tempera tuur te krijge, is warmte nodig. Die Het kost gemiddeld 18.000 euro om een rijtjeshuis van het gas af te halen, bleek deze week uit onder zoek van adviesbureau Ecorys. De ZEELAND 9 BRUSSEL Bij een winkelpand aan de Jan Evertsenstraat in Amster dam is gisteren een handgranaat gevonden. Specialisten hebben het explosief onschadelijk gemaakt. Het was de tweede keer in een maand tijd dat in Amsterdam een hand granaat bij een bedrijfspand werd achtergelaten, foto anp EUROPA ClA-directeur Mike Pompeo zag zich gedwongen om bij eenkomsten met Russische spionagebazen te verdedigen. CALAIS BRUGGE LONDEN GRANAAT OP STRAAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9