lil De gaskraan bij ons thuis moet dicht. Maar hoe? 8 De gaswinning uit Groningen bijna halveren is makkelijker gezegd dan gedaan. Maatregelen die zoden aan de dijk zetten, kosten al snel een aantal jaren. GRONINGEN GASREDUCTIE Voor de tweede keer in vijf jaar stelt het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) voor om de Groningse gasproductie omlaag te brengen van 21,6 miljard kubieke meter nu naar een 'veilig' niveau van 12 mil jard. En anders dan in 2013 - toen de winning nota bene werd opge schroefd naar bijna 54 miljard kuub - vindt de toezichthouder nu wél een gewillig oor bij het ka binet. Minister Eric Wiebes van Economische Zaken belooft het advies zo snel mogelijk op te vol gen. Maar eenvoudig is dat niet. Om te zorgen dat Nederland niet in de kou komt te zitten, is volgens de Gasunie namelijk tenminste 14 miljard kuub Gronings gas nodig, in extreem koude jaren zelfs 27 miljard kuub. Wiebes staat daar mee voor een duivels dilemma: op korte termijn lijkt het haast on mogelijk om de veiligheid van de Groningers op één lijn te brengen met de behoefte aan gas. Contracten Behalve de veiligheid van de Gro ningers heeft Wiebes ook te ma ken met de leveringszekerheid. Dat is de maatstaf voor het niveau van de gaswinning dat nodig is om huizen en bedrijven warm te stoken, de industrie te laten draaien en te voldoen aan contrac- NAM^ ExxonMobil stelt zich niet garant ten met het buitenland. Huishou dens in Duitsland, België en Frankrijk zijn voor hun warmte afhankelijk van het Nederlandse laagcalorische gas, zoals dat uit het Groningenveld. Nu al is het moge lijk om ook hoogcalorisch gas om te zetten naar de laagcalorische variant, maar die methode stuit op grenzen van capaciteit. De Gasunie doet Wiebes wel een aantal suggesties om het aan deel Groningen-gas verder terug te brengen. Allereerst zou de vlakke productie van 21,6 miljard kuub per jaar onmiddellijk moe ten stoppen en zou overgegaan moeten worden op een tempe- ratuurafhankelijke gaswin ning. Dit betekent dat in warme winters minder Gronings gas nodig is dan het afgesproken niveau van 21,6 miljard. Afgaand op de afgelopen, relatief zachte ja ren is een productie van '16 tot 20 miljard kuub' Gronings gas dan haalbaar, aldus een woordvoerder van de Gasunie. De capaciteit van de zogeheten conversiemiddelen, zoals de stikstofinstallatie in Zuidbroek, moet dan wel ten volle worden benut. Maar 14 of 16 tot 20 miljard is nog altijd meer dan de 12 miljard kuub die de SodM nu voorstelt - en die zelfs nog wel eens aan de hoge kant kan blijken, aldus in specteur-generaal Theodor Kockelkoren in een toelich- J*\ ting. De Gasunie reikt Wiebes ook een ander spoor aan: verminder de vraag. Dat kan bijvoorbeeld door de export van gas af te bouwen of door de industrie over te laten schakelen naar niet-Gronings, hoogcalorisch gas. Wiebes vroeg grote bedrijven al in een brief daar vaart achter te zetten. Maar om schakeling kost hoe dan ook tijd en Wiebes weet dat. Hij noemde zelf'uiterlijk 2022' als datum, over vier jaar dus. Een mogelijkheid die ook nog op tafel ligt, is de bouw van een nieuwe stikstofinstallatie. Die zou op jaarbasis 7 tot 10 miljard kuub geïmporteerd gas of gas uit kleine velden kunnen omzetten naar het voor cv-ketels geschikte laagcalo rische gas. Mocht Wiebes het plan doorzetten, dan kan die installatie pas in het eerste kwartaal van 2022 in bedrijf zijn, aldus de Gasunie. Onhaalbaar Duidelijk is dat Wiebes, die be looft voor de zomer een nieuw be sluit te nemen, het de Groningers nooit onmiddellijk naar de zin zal kunnen maken. De gaswinning zal verder omlaaggaan, maar het niveau van 12 miljard kuub is op korte termijn domweg onhaal baar. Of zoals Wiebes zelf erkent in een brief aan de Tweede Kamer: „Het belang van de veiligheid van de Groningers staat voor mij niet ter discussie. Tegelijk is het ook duidelijk dat we niet zomaar ie dereen van het gas kunnen af schakelen. Het zal niet alleen grote inspanning, maar ook enige tijd kosten om het winningsni veau sterk te verlagen." En dan moet de WD-minister maar hopen dat komend jaar niet een strenge vorstperiode inzet. Advies: gaswinning sterk omlaag 1. Kunnen wij ons gas niet uit het buitenland halen? Aanbod is er genoeg. Ooit zullen de gasvelden leeg raken, maar de wereld kan er nog decennialang mee vooruit. Buitenlands gas wordt volop verhandeld via de Nederlandse 'gasrotonde'. Het arriveert hier via ondergrondse pijpen of vloeibaar in schepen. Om ons huis, het douchewater en de koekenpan te ver warmen, is dat gas echter niet ge schikt. Dat zou betekenen dat we alle cv-ketels moeten vervangen of om bouwen, een megaoperatie. Een an dere optie: fabrieken bouwen waar stikstof wordt toegevoegd aan het hoogcalorische importgas, zodat het op ons laagcalorische Groningse gas gaat lijken. Dat gebeurt al in Ommen, Pernis, Wieringermeer en Zuid broek, sinds de productie van Gro nings gas is teruggeschroefd. Beide opties zouden miljarden kosten. Een hoop geld voor iets dat slechts uitstel is van executie, want uiteindelijk moeten we toch echt van aardgas af om aan het klimaatakkoord van Parijs te voldoen, zegt Annelies Huygen, energieprofessor aan de UvA. „Dat geld kunnen we beter besteden aan het einddoel: een klimaatneutrale sa menleving." nennnnnnnnnnnn 2. Hoe doen de Belgen dat? Die stoken toch ook Gronings gas? Klopt. Ook in België, Duitsland en Noord-Frankrijk zijn huizen aange sloten op Nederlands gas. Hun ke tels worden voor 2030 allemaal om gebouwd om ze geschikt te maken voor Noors of Russisch gas, dat een andere samenstelling heeft. In Duits land is dat relatief makkelijk, omdat de meeste cv-ketels daar al geschikt zijn voor verschillende gassoorten. In België gaat het 'slechts' om 1,6 mil- vrijdag 2 februari 2018 GO Wiebes moet hopen op zachte winters Laurens Kok DEN HAAG Het Ameri kaanse oliebedrijf Exxon Mobil weigert uit te spreken dat zij garant staat voor de kosten van de aardbevings- schade in Groningen, mocht de NAM failliet gaan. Dat maakte directeur Rolf de Jong van ExxonMobil Bene lux gisteravond duidelijk in de Tweede Kamer. Shell, mede-eigenaar van de NAM gaf die garantie eerder wel. Gasveld in het landschap van Bierum. De gaswinning in Lop- persum en omgeving moet worden verminderd, fotoanp Gaswinning uit Groningenveld In miljarden m3 1 februari 2018, advies SodM verlaging productieplafond: 12 miljard kuub Sep 2016 verlaging plafond: 24 - Mei 2017 tweede verlaging: 21,6 - 1991 '95 2000 '05 '10 '15 '18 '20 Aantal aardbevingen 120 Kracht op de 90 Richterschaal I >3 16 aug 2012 Zwaarste schok ooit (bij Huizinge): 3,6 60 30 2-3 1-2 <1 8 jan Zeerijp 3,4 Al onze huizen moeten van het gas af. Maar hoe dan? En kan het niet anders? Zeven vragen en zeven antwoorden. Annemieke van Dongen Amsterdam 1991 '95 2000 '05 '10 '15 '18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8