WIM HOFMAN Hoe zal het zijn 11 Hoe zal het zijn, als hier alles onder water loopt? Er zijn wetenschap pers die dat voorspellen. Zal het heel onverwacht gebeuren bij een zeer zware storm of orkaan, met huizenhoge golven waarbij de dijken breken en weg spoelen? Zal er paniek zijn en zal men heel snel wegvluchten en alles achterla ten? Of zal het langzaam gaan, na een ont- poldering hier en een dijkverzwaring daar, totdat het water zo hoog komt dat er geen houden meer aan is en men de boel maar de boel laat? Hoe het zal zijn als hier alles onder wa ter staat, kunnen we ons wel voorstellen. Er zijn meer overstromingen geweest met huizen die in het zeewater stonden. Het hout zal het eerst verrotten, de daken zak ken in en de muren zullen het op den duur ook wel begeven. De bomen sterven en zullen dan nog een tijdlang met hun verbleekte takken blijven staan. Mosselen, mooi groen zeegras en zeepokken groeien aan hun stammen alsof ze een schort voor hebben. Maar ze zullen het niet lang volhouden. Ze vallen om en ver dwijnen. Het water zal misschien nog ho ger stijgen, hoger dan ooit. De mensen zijn allang weg. Vogels krijgen weer vrij spel, en natuurlijk wemelt het van de vis sen. Want waar de mensen verdwijnen, komen de dieren. Waar blijven de men sen? Ze zijn vertrokken naar hoger gele gen gebieden, waar ze uiteraard hartelijk welkom zijn, waar ze op adem kunnen komen en een nieuw leven kunnen be ginnen. En ze zullen tegen elkaar zeggen: „Wat fijn hoog en droog is het hier!" En ze zullen zich afvragen: „Waarom zijn we niet eerder weggegaan?" Voorlopig hoeven we echter niet per se weg. Er zijn dijken en sluizen en andere vernuftige installaties waarmee men de zeegaten kan dichten. Desnoods worden de dijken weer verzwaard en de rest opge hoogd. Men houdt steeds rekening met water dat steeds meer stijgt en men wil kost wat kost voorkomen dat hier alles on der loopt. In zijn boek 'Massa en Macht' schrijft Elias Canetti: „De Hollander moest zijn land dat hij bewoont eerst op de zee ver overen. Het lag zo laag dat hij het door dij ken tegen de zee moest beschermen. De dijk is het begin en eind van zijn natio nale leven." Vooral als het weer eens hevig stormt, beseffen wij dat maar al te goed. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Getijdencentrale De provincie heeft 2,5 mil joen overgemaakt aan het Ti- dal Technology Center om een testlocatie in de Grevelin- gendam te realiseren (krant 20 januari). Daarnaast is ook nog eens 950.000 euro over gemaakt aan Scalda om tech nisch personeel op te leiden. De provincie hoopt de econo mie te versterken en wereld wijd voorop te lopen met beide ontwikkelingen. Na tuurlijk zal de techniek van de getijdencentrale positief zijn voor Zeeland. Maar of de getijdencentrale robuuste op brengst gaat genereren voor 'duurzame' energieop wekking is de vraag. Zou het niet verstandiger zijn eerst te bepalen of zo'n getijdencen trale wel economisch verant woord kan draaien? Deze centrale staat zeker twee keer per dag volledig stil en zal tij dens af- en opgaande getijden minder stroming hebben om aan z'n capaciteit te komen. Volgens mij is de opbrengst precies voldoende om onze mobieltjes op te laden. Kost bare plaatsing is onverant woord. Het is heel veel gedo neerd geld van de noodlij dende en armste provincie van Nederland! Jan Duin Leliëndaleweg 4 6, Burgh-Haamstede Staat van Zeeland Als in dezelfde krant (24 ja nuari) wordt geadviseerd te komen tot een stedelijk cen trum (Middelburg, Vlissin gen) en ook gerapporteerd wordt over hun meningsver schillen omtrent woning bouw ('Ze praten wel, maar verstaan elkaar niet') geeft dat hoge verwachtingen voor de toekomst!! Wolter Koster Merellaan 9, Goes Staat van Zeeland (2) Iedere dag zie ik de overkant. Men preekt daar eenheid en zegt dat we elkaar iets moe ten gunnen. Iedere dag lees ik de overkant waar deze krant met naamloos commentaar gemaakt wordt. Die beweert dat ze mensen bindt, een gro tere splijtzwam bestaat er niet! Iedere dag hoor ik de overkant, waar bestuurders voor eigen parochie preken en vooral om geld verlegen zitten. Iedere dag ervaar ik de overkant, die steeds meer in pikt van mijn leefomgeving omdat dat voor iedereen goed zou zijn! Iedere dag zie ik de overkant waarvoor ik moet betalen om de zogenaamde echte Zeeuwen, te mogen ontmoeten. De waarheid is dat ik iedere dag opnieuw er vaar dat de Westerschelde steeds breder wordt en vraag me af of al die quasi hogerop- geleiden daar ooit achter ko men! Jan Wolfert Fahrenheitlaan 2, Terneuzen Staat van Zeeland (3) Het onderzoek De Staat van Zeeland samengesteld door ZB Planbureau en het daaruit vloeiende advies is een mis kleun. Enige weken terug konden we nog lezen dat er om de leefbaarheid in de dor pen te behouden er vol doende voorzieningen moe ten zijn/blijven. Het advies van ZB Planbureau is het te genovergestelde. Men prijst verstedelijking aan. In de grote steden verlaten mo menteel de burgers de bin nensteden en gaan juist in de omliggende kernen/dorpen wonen (het platteland dus). Mijn mening is dat dit advies, wat gebaseerd is op verkeerde aannames (CBS-gegevens), in de onderste bureaulade te recht dient te komen. Laat de burger zelf kiezen waar ze willen wonen, en stem daar je planologie op af. Ik zou de op drachtgever van dit onder zoek willen adviseren om de mening van de burgemeester van Terneuzen en de reactie van de redactie ter harte te nemen. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil De Kooi O nee, laat het niet waar zijn! Laat de gemeente geen geld uitgeven voor een kunstwerk (krant 25 januari) dat totaal misplaatst zou zijn op het plein bij de Koorkerk, en al even misplaatst op welke plek in de historische bin nenstad ook. Waar ligt de grote aantrekkingskracht van een historische binnenstad? In de historie, in de monu mentale huizen en pleinen. Daarvoor komen de mensen hier wonen, winkelen en rec reëren. Kunst die dat monu mentale karakter schade be rokkent, hoort daar niet in thuis. Kies je voor kunst in de openbare ruimte, laat dan zo wel de omgeving als het kunstwerk tot zijn recht ko men. En niet elkaar bestrij den. Bovendien moeten liefst alle bewoners er blij mee zijn. Het is hun wijk, hün stad. In een moderne wijk of park zou De Kooi eventueel wél een aanwinst kunnen zijn, mét instemming van de wijk bewoners. Maar laat de unieke, monumentale sfeer van onze binnenstad onge schonden. L. van Liere Spanjaardstraat 14, Middelburg vrijdag 2 februari 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Testlocatie voor getijdenenergie in de Grevelingendam. FOTO ARTISTSIMPRESSION ANTEAGROUP #—8J*U-«!•<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67