'Stem gratis parkeren af op tolvrije dagen' Sluis laat samenhang tussen musea beter zien Festival in Gent duurt dit jaar langer 7 Aftellen naar het moment dat de draak vuurspuwt op het Frangois Laurentplein of in stilte genieten van het pianotalent van bezoekers. En dat met nog duizenden anderen. Het vierde Lichtfestival in Gent zorgt de eerste avond meteen al voor saamhorigheidsgevoel. zv Wie het Gentse stadscentrum op een bijzondere manier wil ver kennen, moet dit weekend naar onze zuiderburen rijden. Of beter: reizen met het openbaar vervoer. Na de grote op komst van de vorige editie in 2015, 640.000 bezoekers, worden er na melijk weer zo'n half miljoen mensen verwacht die naar licht verlangen in donkere dagen. Het is dan ook hét moment om even te ontwaken uit onze winterslaap. Dat moet ook Gentenaar Jacques Serpentier gedacht hebben, want hij besluit zich achter de piano op het Bisdomplein te zetten en de festivalbezoekers aan het zingen te brengen met het nummer "t Vlie- gerke' van Walter De Buck. De stemming zit erin. Al gauw volgen jongere bezoekers en komt zelfs de begintune van The Simpsons voorbij. De gevels aan het Bisdom plein dansen vrolijk mee terwijl ze verlicht worden in de kleuren van, jawel, The Simpsons. Wat licht en muziek kunnen doen met een mens... Dat wordt nog duidelijker wanneer de massa zich voortbe weegt naar een boom waarin pa pegaaien in alle kleuren verblij ven. In werkelijkheid zijn het ge woon lappen stof, maar met de juiste verlichting en geluiden erbij wanen toeschouwers zich in een waar vogelparadijs. Hoe Vlaams Gent ook is, de stad heeft serieus zijn best gedaan om de vele bezoekers goed te kunnen ontvangen. Zo duurt het Lichtfes tival deze keer vijf in plaats van vier dagen, om het aantal bezoe kers te spreiden, en is het parcours langer en volledig verkeersvrij ge maakt. Alles om ervoor te zorgen dat mensen comfortabel langs de Alles om ervoor te zorgen dat mensen comfortabel langs de lichtinstallaties kunnen wandelen lichtinstallaties kunnen wandelen. Maar mensen zijn mensen. „Zeven rijen dik voor een paar tl-lampen", merkt iemand op. Tjah: monkey see, monkey do. Wie tijd heeft om het volledige parcours van 6,6 kilo meter af te leggen, moet dat zeker doen. Maar aangezien er geen start- of eindpunt is, is het aan te raden om de meest interessante kunstwerken eruit te pikken. Al mis je dan wel het saamhorig heidsgevoel: het lichtpuntje in deze donkere wintermaanden. Het is een beetje vreemd, dat de da gen waarop gratis geparkeerd kan worden in het centrum van Hulst, niet corresponderen met de tolvrije dagen. Dat vindt de lokale fractie van het CDA. Op de eerste zaterdag van de maand kunnen bezoekers hun auto gratis kwijt in de binnenstad van Hulst. Deze zaterdag is het weer het geval. Normaal kost parkeren 1,30 euro per uur. Het aanwijzen van die gratis dagen doet de gemeente in overeenstemming met Onderne mersvereniging Hulst Vestingstad. Het is het CDA een raadsel waarom die dagen niet overeenko men met de zes jaarlijkse tolvrije dagen van de Westerscheldetunnel, schrijft fractievoorzitter Piet van de Kerkhove. „De gemeente Hulst mist een kans voor open doel." Mensen die 'aan de overkant' of in West-Brabant wonen, worden vol gens hem geënthousiasmeerd om naar Hulst te komen, als ze geen tol en parkeergeld moeten betalen. Hij wil dat het college de geplande data aanpast, 'zodat er meer winst te be halen is'. In Terneuzen zijn de dagen dat parkeren gratis is wel afgestemd op de tolvrije dagen. D66 vindt dat een duidelijke visie voor het museum ontbreekt en dat er teveel nadruk wordt gelegd op de relatie met de Sint Baafskerk. Ook zou het college de 'grenzen van middelmatigheid' moeten overschrijden om van het mu seum een trekpleister te maken. Een visie is er, pareren B en W de kritiek. Ieder museum in de ge meente heeft een thema en vertelt een geschiedkundig verhaal. Alle musea samen geven een beeld van de Sluise geschiedenis. Het Aar- denburgse deel daarvan bestaat uit het Romeinse castellum, de Sint Baafskerk en de tentoongestelde museumvoorwerpen. Om de sa menhang tussen musea nog beter te laten zien, komen er dit jaar nog digitale verwijsborden in musea te staan. Die moeten bezoekers prikkelen om ook elders te gaan kijken. Het plan dat er nu ligt, waarbij het archeologisch museum naar voormalig hobbyhuis Daansen verhuist en een koppeling met de Sint Baafs krijgt, is volgens B en W realistisch met het beschikbare budget. Grote investeringen, extra activiteiten ofbijzonderheden zijn nauwelijks mogelijk met een jaar lijkse bijdrage die de gemeente raad vaststelde op 50.000 euro. De combinatie met de Sint Baafs is juist de enige kans, aldus het col lege, om boven het gemiddelde uit te stijgen. vrijdag 2 februari 2018 Licht in donkere dagen De stad Gent verwacht in totaal een half miljoen bezoekers, woensdagavond was het al flink druk. fotoscamileschelstraete Gertie De Boey Lichtfestival Gent: vandaag en morgen (19.00-24.00 uur) en zon dag (18.00-24.00 uur). Toegang gratis, www.lichtfestivalgent.be. Drukte op het Bisschopsplein. Pixel Forest van Bram Lemaire op de Oude Beestenmarkt. Bob Maes Hulst Sluis heeft wel degelijk een plan voor het nieuwe archeolo gisch museum in Aardenburg. Er wordt niet 'aangemodderd' zoals D66 Sluis stelt. Dat laten B en W weten, naar aanleiding van vragen die de democraten stelden. Sophie Stockman Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66