Van Sluis naar 'Santiago aan het Wad' Kassenbedrijf bij Westdorpe zet vol in op zonne-energie 6 Slechte communicatie is de oorzaak zv Dat is het voorlopige resultaat van een kort geding dat de onderne mingsraad tegen het bestuur van Aan-Z had aangespannen. De zit ting vond gisteren in Middelburg plaats. Kantonrechter Kees Kool drong aan op bemiddeling. „Ik kan over een week vonnis wijzen", zei hij, „maar dat lost het probleem niet op." Het conflict bij Aan-Z is in grote lijnen terug te voeren op slechte communicatie. De ondernemings raad is onvoldoende geïnformeerd over een veranderingsproces dat het bestuur bij Aan-Z op gang wil brengen. Dit escaleerde, doordat het bestuur de zittende directeur Annik Terryn niet geschikt achtte om dat veranderingsproces te lei den en zou moeten vertrekken. Een interim-directeur zou de leiding overnemen. Terryn wil echter niet weg. De gang van zaken heeft geleid tot een vertrouwensbreuk tussen het bestuur en de ondernemings raad, gesteund door het personeel. Dat bleek tijdens de rechtszitting. Zo'n vijftien medewerkers waren aanwezig. Inmiddels is een interim-consul tant (interim-directeur mag die niet meer heten) benoemd, André van der Windt, maar hij is voorals- Houd rekening met de mensen die op Aan-Z zijn aangewezen nog niet welkom bij Aan-Z. Hij werkt in het stadhuis van Terneu zen. Directeur Terryn is ook nog in functie en blijft dat, aldus bestuurs voorzitter en wethouder Cees Lief- ting, zolang er geen regeling is ge troffen. Het veranderingsproces dat het bestuur bij Aan-Z voor ogen heeft, is dat de instelling ook de bedrijfs- voeringstaken gaat uitvoeren en daarmee slagvaardiger kan opere ren. Die taken - zoals personeelsza ken en financiële administratie - worden sinds jaar en dag uitge voerd door de gemeente Terneu zen, waardoor Aan-Z met handen en voeten gebonden is. De instel ling is ondertussen sinds 2015 flink gegroeid. Zorgtaken die zijn over geheveld van het Rijk naar de ge meente, zijn bij Aan-Z belegd. Het personeelsbestand is gegroeid naar 88 personen. In Aan-Z gaat 5 mil joen euro om en de organisatie is belast met de besteding van 30 mil joen euro aan zorggelden. Veel mensen in Terneuzen die hulp nodig hebben, zijn aangewe zen op Aan-Z. Kantonrechter Kool deed een dringend beroep op de strijdende partijen daar rekening mee te houden. Met als resultaat dat zij na twee overlegpauzes instem den met mediation. Over drie weken moet duidelijk zijn of de bemiddeling succesvol is geweest. Pelgrims die op weg zijn naar San tiago de Compostella in Spanje, doorkruisen Sluis zo nu en dan. De estafettetocht door verschillende regio's die morgen begint, voert uiteindelijk naar een heel andere plek: het Friese dorp Sint Jacobipa- rochie, oftewel het 'Santiago aan het Wad'. Het Nederlands Genoot schap van Sint Jacob neemt samen met de Stichting Jabikspaad Fryslan het initiatief voor de pelgrimesta fette, die voor het laatst in 2011 werd gehouden. Sint lacobiparochie is voor veel mensen het beginpunt van een pelgrimstocht naar Spanje. Laat dat nu eens het eindpunt zijn, is de achterliggende gedachte. Vanuit het zuiden van Nederland worden drie verschillende routes uitgezet richting het noorden. Er is een route west, die begint in Sluis, een route midden vanuit Brabant Wandelaars krijgen een pelgrims paspoort en een route oost vanuit Limburg. Elke maand zijn er verschillende wandelingen in regio's om de route te lopen, tot de drie routes op 25 juli samen komen. Deelnemers kun nen overal meelopen maar ook een losse wandeling doen, zoals het rondje Sluis. „Ze krijgen een pel grimspaspoort en wie 100 kilome ter of meer loopt, krijgt een certifi caat", zegt coördinator Bas Brou wer. In Sluis wordt morgen om 10.00 uur gestart in de Johannes de Doperkerk. De route voert langs Terhofstede en Retranchement, waar iets verteld wordt over de ge schiedenis van het dorp. Ook voor Zeeuws-Vlamingen is het rondje Sluis interessant, denkt Brouwer. „Er lopen pelgrims mee die naar Santiago de Compostella zijn ge weest, zij kunnen een hoop vertel len." Het bedrijf gebruikt, zoals alle glas tuinbouwbedrijven bij Westdorpe, al restwarmte en C02 van kunst- mestfabriek Yara. De aanleg van zonnepanelen maakt 4Evergreen nog duurzamer. „We kunnen dan volledig in onze elektriciteitsbe hoefte voorzien", meldt Robert Grootscholte, „en ook nog aan het openbare netwerk leveren." Het zonnepark moet, afhankelijk van de toekenning van subsidies, over drie jaar gerealiseerd zijn. 4Evergreen, nu 28 hectare groot, breidt dit jaar nog uit met 13,5 hec tare kassen en in 2019/2020 nog eens. Grootscholte: „We zijn dan volgebouwd, helaas." Bij het bedrijf werken nu 100 mensen in het laag- en 150 mensen in het hoogseizoen. Dat aantal zal verdubbelen. 4Evergreen is al werknemers aan het opleiden voor de uitbreiding. Grootscholte zegt graag meer te willen werken met statushouders, erkende vluchtelin gen. Het bedrijf is daarover in ge sprek met het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaanderen. IN DE REGIO BachPlus in Sint Baafs Bingomidag Jan de Bruijn in't Schallemaaj MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 2 februari 2018 Bemiddeling in conflict bij Aan-Z Bemiddeling moet helpen een hoog opgelopen conflict tussen het bestuur en de onderne mingsraad van welzijnsinstelling Aan-Z in Terneuzen op te los sen. Harmen van der Werf Terneuzen - Kees Kool, kantonrechter In en rond Sluis lopen pelgrims en wandelliefhebbers morgen een route van dertien kilometer. Pelgrimestafette Camino der Lage Landen gaat van start van uit Sluis. Sophie Stockman Sluis - Bas Brouwer, coördinator Opgeven via santiago.nl. Deel name is gratis. Paprikateler 4Evergreen bij Westdorpe gaat vol voor zonne- energie. Op een bestaande en een nieuw te bouwen bedrijfs- loods komt 17.500 vierkante me ter aan zonnepanelen. Harmen van der Werf Westdorpe AARDENBURG BachPlus geeft zondag een concert in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Tot in het hart getrof fen' is het thema waarmee het en semble onder lei ding van Bart Naes- sens muziek van de 'Italiaanse Bach' laat horen. Bach beheerste de Itali aanse stijl van com poneren, wat het ensemble laat horen met 'Jauchzet Gott in allen Lan den.' Ook is het 'Stabat Mater' van Pergolesi terug te horen in de cantate 'Tilge Höchster.' Aanvang is 16.00 uur. Een kaartje kost 20 euro en 25 euro aan de deur. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toe gang. AXEL In het Gregorius- centrum in Axel wordt vandaag een bingomiddag ge houden. Om 13.30 uur gaat de zaal aan Walstraat 33 open en het spel begint om 14.00 uur. Een bingo plankje kost 1,50 euro. Er wordt elke eer ste vrijdag van de maand bingo ge speeld. OSSENISSE Zanger en gitarist Jan de Bruijn treedt zondagmiddag op in 't Schallemaaj in Ossenisse. De mu zikant staat al meer dan 35 jaar op de planken en werd in de jaren 80 bekend met The Crew en later richtte hij The Gonnabee'z op. Hij deelde podia en studio's met onder meer Blof, Kaz Lux en Raymond van het Groenewoud. Aanvang 15.00 uur. KLOOSTERZANDE/GRAAUW De carnavalsstichtingen van de Djerken (Graauw) en de Kloorianen (Kloosterzande) nemen komend weekend alvast een voorproefje op het leutfeest. De Djerken gaan vanavond eerst wagentje kijken. Morgen geven prins Lu en zijn gevolg acte de présence op het carnavaleske songfestival in het dorpshuis. Aanvang 19.00 uur. De Klooria nen zijn eerst vanavond in bar De Klaroen. De Ginobees (foto) presenteren daar hun nieuw Kloosters carnavalslied. Morgen avond staat in Lodge 45 intoeteren op het programma met plaatselijke dweilbands, archieffoto peter nicolai AXEL Gregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljar ten; 14.00 uur: Bingo; De Halle, 20.00 uur: Toneel 'De Jamaica Dreamboys' door 't Spektakel; HOEK De Loven- hoek, 9.30 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Gezelschapsdan sen; HULST De Lieve, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone, KBO bingo; Den Dullaert, 20.00 uur: Buutreedners festijn; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 14.00 uur: Bingo; 14.30 uur: Muziek met Karei Lafort; Bar de Klaroen, 21.00 uur: Cd-pre- sentatie carnavals kraker De Gino bees; OOSTBURG Ge bouw Porthos, Nieuwstraat 2, 10.00 uur: Informa tie-ochtend senior web Oostburg; Rode Kruisgebouw, Burg. Gratama- straat, 19.30 uur: Kaarting 'De Wind makers'; SAS VAN GENT De Statie, 18.45 uur: Jeugdschaken; SINT JANSTEEN De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Jeugd carnavals- SOOS; Café Lazarus, 22.00 uur: Fluo Party met DJ M!LF, 16plUS; SLUIS Grote Markt, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; SLUISKIL 't Meulen- gat, 13.30 uur: Bil jarten; TERNEUZEN Winkelcentrum Zuidpolder, 8.30- 16.00 uur: Week markt; De Veste, 13.00 UUr: SOOS; Portaal van Vlaan deren, Binnenvaart- weg 9,13.00-17.00 geopend; De Kameleon, 20.00 uur: Bingo; Ziekenhuis Zorg- Saam, kerkzaal, 9.30-16.00 uur: Ac tiviteiten Wereld- kankerdag, met in formatiemarkt en creatieve work shops; Scheldetheater, 20.00 uur: Cabaret Sanne Wallis de Vries; De Pit, 20.00 uur: Pit's Music Quiz; WALSOORDEN Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. OP WEG NAAR CARNAVAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65