Gas stoken. Hoe lang nog? Gemeente beticht van oneerlijke concurrentie Snoepje 'Ik zei dat het water kwam, maar ze geloofden me niet' jdmuse"! 2 RAMP VAN 1953 HERDENKING Honderden mensen herdachten gisteren in Ouwerkerk de slachtoffers van de Watersnoodramp, 65 jaar geleden. Onder hen waren veel ooggetuigen. Jan en Maatje Stouten uit Oosterland Commentaar Een jaar geleden tekenden Zeeuwse overheden, in stellingen en bedrijven het Zeeuws Energieakkoord met als ambitie in 2045 alle particuliere woningen 'gasloos' van warmte te voorzien. Vandaag wordt in Hein- kenszand terug- en vooruitgekeken op dat eerste jaar. Daarin is er veel gebeurd, vooral in de hoofden van de mensen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat vooral door ontwikkelingen buiten Zeeland het besef is doorgedrongen dat aardgas zijn langste tijd heeft gehad. De vraag waar veel huizenbezitters, particulieren en wo ningcorporaties, mee zitten is hoe en wanneer. Lang niet elke Nederlander heeft de mogelijkheid zijn woning 'gas loos' te maken. Financieel niet, maar vaak ook bouwtech nisch niet. Je zal maar in een flat wonen of in een toch al moeilijk te verkopen woning in een krimpgebied. Huurders zijn afhankelijk van hun huurbaas hoe lang ze nog gas moeten stoken. Het is dus oppassen voor een tweedeling tussen mensen die noodgedwongen aan het steeds duur der wordende gas vastzitten en zij die wel de middelen hebben om de energietransitie te maken. Toen in de jaren zestig de overheid binnen één decennium een wijdvertakt aardgasnet over het land uitspreidde, zat daar een plan achter. Een nationaal plan voor het netjes en geordend oprollen van dat net is er niet. Dat zou er wel moeten komen, ook nu er geen verdienmodel in de vorm van gasbaten voor de nationale overheid aan vast zit. Je zal maar in een flat wonen of in een toch al moeilijk te verkopen woning in een krimpgebied In een zienswijze laten de uitbaters van Albert Heijn, Verscentrum Sandee, Bazar De Kleine Winst (al ledrie in Kamperland) en Spar Baaijens in Kortgene aan de ge meente weten dat er wat hen be treft geen ruimte is voor een nieuwe supermarkt op Noord-Be veland. Ook leent de beoogde loca tie aan de Ruiterplaatweg zich vol gens de winkeliers niet voor een Aldi, omdat Het Rip II is aange merkt als bedrijventerrein. Het viertal heeft Tijn Kortmann van het Amsterdamse advocatenkantoor Stibbe ingeschakeld om hun be zwaren te verdedigen. Diezelfde advocaat vertegen woordigt de ondernemers in hun bezwaar tegen de 92.500 euro ge meentesubsidie voor de ombouw van supermarkt Attent tot Spar-fi- liaal. De gemeente schaart deze uit gave onder de noemer 'leefbaarheid Bezwaarmakers ook gekant tegen komst van nieuwe Aldi op Het Rip II behouden', maar volgens de be zwaarmakers is er sprake van oneerlijke concurrentie. Zij zijn van mening dat de gemeente de Attent kunstmatig openhoudt en met de subsidie draagvlak probeert te creë ren voor de komst van de Aldi. Filmpjes Ramp in de Meestoof Afvalinzameling moet op de schop Brandweer krijgt nieuwe voertuigen „Tot op de dag van vandaag voel ik het enorme verlies." De 83-jarige Krijn Flikweert spreekt met be vende stem over 1 februari 1953, de dag waarop zijn ouders, zijn broer en zijn zus verdronken bij Nieu- werkerk. „Het polshorloge van mijn broertje Giljam, 15 jaar, was stil blijven staan op kwart voor vier." Twee dagen ervoor sprak hij zijn familieleden onverwacht allemaal nog. Flikweert en een andere broer overleefden, omdat ze in een jon gensinternaat bij Krabbendijke ver bleven. „65 jaar geleden was ik op dit moment bezig om het internaat met dweilen, bezems en emmers te ontdoen van modder en slik." Later hoorde hij wat er met zijn familie gebeurd was. De overbuurvrouw schreef hem een brief. „Zij zagen onze bedden, dieren, waaronder Giljams hond op het dak van onze schuur voorbij drijven, zonder mijn lieve broertje." Flikweert vertelt zijn huivering wekkende verhaal donderdagoch tend tijdens de Nationale Herden king van de Watersnoodramp. Bij het monument naast het Waters noodmuseum in Ouwerkerk staan honderden mensen stil bij de 1.836 slachtoffers van de Ramp. Prinses Margriet is aanwezig als erevoorzit ter van het Nederlandse Rode Kruis. Ze wordt omringd door on der meer burgemeester Gerard Ra- belink, commissaris van de koning Han Polman en staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Infrastruc tuur en Waterstaat). Gedicht De 11-jarige Ezra Schouls mag als winnares van de gedichtenwed strijd voor basisschoolleerlingen een zelfgeschreven gedicht voor dragen. Kinderen en vrijwilligers van het Watersnoodmuseum leg gen bloemen neer voor de slachtof fers. Het is niet alleen belangrijk om de slachtoffers te herdenken, bena drukt Rabelink in zijn toespraak. „We moeten ook het verhaal van hoop en vastberadenheid vertellen en doorgeven. De jongeren die hier aanwezig zijn, staan symbool voor hoop en troost." ALMANAK Fiene (5) praat er al dagen over: het ophanden zijnde logeerpar tijtje bij opa en oma. Nu het dan eindelijk zo ver is, stapt de praatgrage kleuter toch wat ver legen de woonkamer binnen. Bij het afscheid rolt zowaar een traan over haar wang. Een knuf felsessie met oma en een stoei- partij met opa weten Fiene te ontdooien. Ze lacht en krijgt weer praat jes. „Oma, ik wil een snoepje", roept ze. Opa verbetert haar: „Oma, mag ik alsjeblieft een snoepje?" Fiene rent naar oma. „Hoor je dat, oma? Opa wil ook snoep!" MIDDELBURG CashTributein Schouwburg Jan: „We komen elk jaar naar Ou werkerk voor de herdenking van de Watersnoodramp. Het is een tradi tie. Ik heb nog meegewerkt om de dijk dicht te maken met zandzak ken. Ik zag een golf met water ko men. De Markt in Oosterland was op dat moment nog droog. Ik ben teruggegaan om de mensen te ver tellen dat het water kwam, maar ze geloofden me niet. Ik zei te gen mijn ouders dat ze gauw naar boven moesten gaan en water mee moesten nemen. Later heb ik nog meegewerkt aan de dijk, om alles te her stellen." Maatje: „Ik was vijftien jaar en woonde in Bruinisse: we zijn naar de haven gegaan, waar we met veertig man in een huis gezeten hebben. We zijn een oom en tante uit Nieuwer- kerk verloren: ze moesten zich vast houden aan de goot van hun dak. Ik ken ook mensen die een 8-jarig jon getje verloren zijn. Ze zijn na de Ramp naar Canada geëmigreerd. Zo verschrikkelijk. Het is belangrijk om al het leed van mensen te blijven herdenken." vrijdag 2 februari 2018 n De vier ondernemers die de ver bouwing van de Attent in Wis- senkerke met behulp van ge meentegeld maar niets vinden, protesteren ook samen tegen de komst van een Aldi-filiaal naar Kamperland. Ellen Jobse Wissenkerke SINT ANNALAND De verhalen over de Wa tersnoodramp moeten be- waaard blijven. Daarom maakt cineaste Tessa Joosse tien korte filmpjes waarin overlevenden van de ramp aan het woord komen. Die worden vanaf 7 april vertoond in mu seum De Meestoof in Sint-Annaland. Gister avond was daar voor ge nodigden een bijeen komst waar de eerste zes filmpjes werden vertoond. Het project wordt gefi nancierd door het Wester- weel-fonds. REIMERSWAAL De afvalinzameling in Rei- merswaal gaat, als het aan het college van B&W ligt, op de schop. De ge meenteraad wordt vol gende week drie scena rio's voorgeschoteld. Maar B&W willen scenario 1 - alles bij het oude laten - wegstrepen omdat het wat milieu en financiën betreft weinig voordeel oplevert. Minder vaak restafval ophalen of beta len per lediging (diftar) zijn de scenario's die dan overblijven. SINT-ANNALAND De brandweerposten in Sint-Annaland en Stave- nisse krijgen nog dit jaar de beschikking over een nieuwe tankautospuit. Volgend jaar volgt Sint Philipsland. De komende maanden gaan de brand weerlieden met het nieuwe voertuig oefenen. De nieuwe wagen is met 6,25 meter een relatief compact model, geba seerd op een MAN truck, en heeft plek voor veer tien brandweerslangen. Krijn verloor bijna zijn hele familie Cornelleke Blok Tip? redactie@pzc.nl Schouwburg Middelburg verwelkomt zaterdag 17 maart de Johnny Cash Roadshow, een tribute band uit Engeland. Zan ger Clive John wordt be schouwd als een van de beste vertolkers van Cash. De band wordt zelfs gesteund door de familie van Cash. Aan vang 20.00 uur. Kaarten kosten 29 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61