Lord Bates moet blijven Ministers horen gasprotest aan in de tractor 5 Onduidelijke regels, militair vrijgesproken Het vonnis dat de rechter vanmid dag uitsprak is een nieuw pijnlijk voorbeeld van de veiligheidschaos die er de afgelopen jaren op de werkvloer heerste bij defensie; zelfs het Korps Militaire Contro leurs Gevaarlijke Stoffen, dat moet toezien dat medewerkers zich houden aan de regels, wist niet precies wat er wel en niet nodig was bij een transport met gevaar lijke stoffen. Gisteren kwam er een vertrou welijk rapport van de Luchtmacht naar buiten waarin al stevige kri tiek werd geuit op de betrokken leidinggevenden. Ze waren onvol doende op de hoogte van proces sen en regelgeving over gevaarlijke stoffen. Uit het rapport bleek dat ook de kennis bij medewerkers niet het noodzakelijke niveau heeft. De rechtszaak vanmiddag liet zien dat er op de werkvloer grote onduide lijkheid was over wie nu waarvoor verantwoordelijk is. De sergeant-majoor die terecht stond, vond dat hij niet degene was die moest zorgen voor het beveili gingsplan bij het munitietransport van enkele zware bommen in 2015. De militair lette er niet op omdat hij in de veronderstelling was dat zijn opdrachtgever - het munitie- bedrijf- daarvoor verantwoorde lijk was. En anders toch zeker het onderdeel binnen defensie dat het vervoer regelt. Het OM dacht daar anders over en legde hem een boete op van 250 euro. De militair liet het er niet bij zit ten en ging in beroep. De rechter erkende vanmiddag dat de regels zeer ingewikkeld zijn. Hij had er zelf een middag voor nodig om zich door alle wetgeving te ploete ren. Maar, zo oordeelt hij uiteinde lijk, de militair was eindverant woordelijk voor het transport. Hij zette zijn handtekening onder de vrachtbrieven waarmee de chauf feurs de weg op gingen. En dus moest hij zorgen dat aan alle regels was voldaan. Toch krijgt de man geen straf. Want in het woud van regeltjes vond de rechter nergens een pas sage dat de eindverantwoordelijke, de sergeant-majoor dus, een bevei ligingsplan mee moest sturen. Er is dus ook niets strafbaars gebeurd. Hij zal toch aanblijven, de over gevoelige baron. Premier May wilde zijn ontslag niet accepte ren en na steun van alle partijen heeft Lord Bates volgens een verklaring van 10 Downing Street besloten 'door te gaan met zijn taken op de ministeries van Ontwikkelingshulp en Fi nanciën'. Zijn spraakmakende 'ontslag' blijft het gesprek van de dag in Engeland. Niemand zag aanko men wat Lord Michael Bates (56) zou doen omdat hij twee minuten te laat aanwezig in het parlement om een vraag van ba rones Lister (Labour) te beant woorden. Dat kon niet zonder gevolgen blijven, meende hij. Volgens de BBC 'schaamde' ba ron Bates zich kapot voor zijn onvergeeflijke nalatigheid en verontschuldigde hij zich voor zijn 'onbe leefdheid'. Daarna beende hij de verga derzaal uit om de Britse premier te gaan vertellen dat hij op stapt. Collega's pro beerden hem vergeefs op andere gedachten te brengen. Ook de opmerking van de La- bourleider barones Smith in het House of Lords dat een excuus had volstaan, maakte geen in druk. Het lichtelijk overdreven offer van Lord Bates leidde tot de no dige humor in de sociale media. „Stel je voor wat hij zichzelf zou aandoen als hij per ongeluk je verjaardag vergat", twitterde ie mand. Anderen hoopten dat Lord Bates nooit een bekeuring zou krijgen omdat hij dan waar schijnlijk de hand aan zichzelf zou slaan uit schaamte voor wat hij had misdaan. Volgens vrien den was de hard werkende en precieze Lord overwerkt. Bates heeft overigens eerder op bizarre wijze afscheid geno men. Twee jaar geleden stapte hij plots op als staatssecretaris van Binnenlandse Zaken om voor UNICEF een 300 kilometer lange sponsorwandeling te ma ken van Buenos Aires naar Rio. vrijdag 2 februari 2018 GO Munitievervoer is chaos bij defensie Een militair die 250 euro boete had gekregen omdat hij een munitietransport zonder bevei ligingsplan op pad had ge stuurd, gaat alsnog vrijuit. De rechter ziet nergens in de vei ligheidsregels staan dat de ser geant-majoor dit wel had moe ten doen. Raymond Boere Arnhem Een militair hoeft een boete van 250 euro niet te betalen. Hij zou verantwoordelijk zijn ge weest voor ondeugdelijk trans port van munitie. Lord Bates. Het komt goed met Lord Bates, het lid van het Britse Ho gerhuis dat voor ver bijstering zorgde door volkomen on verwacht zijn ont slag aan te bieden. De reden: hij schaamde zich dat hij te laat was geko men. Bob van Huët Londen De ministers Eric Wiebes (Economische Zaken) en Carola Schouten (Land bouw) zijn op het Malieveld in Den Haag gisteren kort in gesprek gegaan met protesterende Groningse boeren. De ministers klom men even in een van de tractoren (foto rechtson der) waarmee de agrariërs naar de Hofstad waren ge komen. Demonstranten scandeerden 'Wiebes gas terug'. De betogers waren naar Den Haag gekomen om hun onvrede over de gas winning te uiten. De nieuwe afspraken over schadeafhandeling vinden ze niet voldoende. „We gaan nu rustig praten. Alle schade komt aan de orde. We kunnen niet heksen", zei Wiebes, die over het gaswinningsdossier gaat. Terwijl sommige boeren riepen om het uitroepen van de republiek Gronin gen, zei een van hen tegen de ministers dat hij de Ne derlandse vlag van zijn boerderij heeft gehaald. „Die hang ik pas weer op als alles eerlijk is gere geld." Na het korte onderhoud reden twee tractoren, een met de Groningse vlag erop, door richting het Bin nenhof. De overige circa twintig tractoren moesten blijven staan, omdat de ge meente Den Haag het niet verantwoord vond de hele stoet door het centrum naar het parlement te laten rijden. »P8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5