Wat gebeurt er als het tot een strafzaak komt? 4 Stoppen doe je zo TABAKSINDUSTRIE AANKLACHT Het nieuws dat het Antoni van Leeuwenhoek ziekenhuis de 'kankerverwekkende' tabaksindustrie voor de rechter wil slepen, maakt veel los. Bij ex-roker Caroline Griep (53) bijvoorbeeld. „Ik haatte mezelf 25 jaar dat ik rookte." 'Het nieuws van de dag!' schreef ze op Facebook. Caroline Griep staat vierkant achter de actie van het An toni van Leeuwenhoek. Het Amster damse ziekenhuis sleept tabakspro ducenten voor de rechter wegens mishandeling omdat zij bewust de rokers zo verslaafd mogelijk maken en dus schade toebrengen. Het is Griep (53) uit het hart gegre pen. Ze rookte 35 jaar lang. „Vanaf mijn vijftiende, de eerste tien jaar stond ik er niet zo bij stil. Maar daarna wilde ik stoppen en het lukte gewoon niet. Alles geprobeerd, bij Allan Carr geweest, pillen geslikt, acupunctuur, ik heb kapitalen uitgegeven. Ik haatte mezelf 25 jaar lang omdat ik rookte." Het zwaarst denkbare afschrikmid del dat er is, bleek uiteindelijk 'nodig' om Caroline van roken af te helpen. Ze kreeg kanker. Geen longkanker gelukkig, maar borstkanker. Maar zelfs na de chemokuren stak ze na het eerste glaasje alcohol toch weer een peuk op. „Dat bleek mijn zwakke punt: als ik drink, ga ik ook roken. Uiteindelijk werd ik zo depressief na elke sigaret, dat ik dacht: nu moet het echt stop pen. Ik ben bij Kick your Habits ge weest in Amsterdam. Ik vond het al fijn om steeds met een psychothera peut te kunnen praten. Ik ben ook meteen gestopt met drinken, want ik weet: bij het eerste de beste glas alco hol komt ook de verleiding van de si garet weer om de hoek kijken. Maar de stok achter de deur was natuurlijk het feit dat ik al een keer kanker heb ge had." Ze is er nu een jaar vanaf. „Ik voel me bevrijd. Roken moet echt de we reld uit. Zoek hulp als je het niet al leen kan, voordat je in het Antoni van Leeuwenhoek belandt." Het Antoni van Leeuwenhoek volgt met de aangifte tegen de tabaksindu strie eerdere aangevers, zoals onder meer enkele longpatiënten, het Tijd schrift voor Geneeskunde en KWF Kan kerbestrijding. Het Antoni van Leeu wenhoek riep gisteren andere zieken huizen op hun voorbeeld te volgen. 'Fantastisch initiatief' Het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) sloot zich met een aan bij de aangifte. Dat bevestigde een woordvoerster van het UMCG. Jos Aartsen van de Raad van Bestuur van het UMCG noemt de aangifte van An toni van Leeuwenhoek een 'fantas tisch initiatief. Diverse andere zie kenhuizen lieten gisteren te weten 'te overwegen' het voorbeeld van Antoni van Leeuwenhoek en het UMCG te volgen. Ook GGZ Den Haag zou zich aansluiten bij de zaak. Het Openbaar Ministerie bestu deert al anderhalfjaar, na de eerste aangifte van longkankerpatiënt Anne Marie van Veen, de mogelijkheid om de vier grote tabaksproducenten in Nederland strafrechtelijk te vervol gen. Een beslissing laat nog steeds op zich wachten. TIPS Zyban slikken Nicotinell Lasertherapie Allan Carr Acupunctuur 6 VRAGEN Wordt vaak gezegd: Als je de ta baksindustrie aanklaagt, kan je net zo goed de vetindustrie en de alco- holbusiness aanklagen. Dat is het zelfde. Maar dat is dus niet het zelfde. Tabak eist veel meer levens dan alcohol: zo'n 20.000 per jaar te genover ongeveer 1.700, in Neder land. Bovendien bevatten sigaret ten meer schadelijke stoffen dan is toegestaan. Dat is strafbaar (zeggen de aangevers). Terwijl bijvoorbeeld een hamburger van de Mc Do- nald's niet vetter is dan toegestaan. Omdat het complex is, zegt justitie zelf. En dat is het ook. Het gaat hier om zware mishandeling de dood tot gevolg hebbend. Waarvoor een complete industrie in de verdach- tenbank moet belanden. Het is een unieke zaak en justitie wil niet on deruitgaan, dus moet ze uitgebreid bestuderen of dit kan. Voor zover bekend niet. Ook niet in Amerika. Eerdere rechtszaken daar waren civiele zaken van zieke ro kers die schadeclaims indienden tegen de tabaksindustrie. Maar een strafzaak, de tabaksindustrie ver oordelen voor wat ze rokers aan doen, is nog nergens geweest. Ook niet in het buitenland. Advocaat Bénédicte Ficq is al diverse keren op tournee geweest om in het bui tenland uit te leggen hoe de zaak hier wordt voorbereid. Dan zullen de vier aangeklaagde tabaksproducenten, Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Tobacco Bene lux en Japan Tobacco Internatio nal, hun allerduurste en meest ge haaide advocaten naar de recht bank sturen en de degens kruisen met de Nederlandse topadvocaat Bénédicte Ficq en haar collega's. Voor ongetwijfeld een lang en slo pend gevecht. Dan beginnen Bénédicte Ficq en co. meteen een artikel 12-procedure om via het gerechtshof af te dwingen dat het Openbaar Ministerie toch tot vervolging overgaat. Dat gebeurt vaker en af en toe met succes. Dan is het gedaan met de sigaret in zijn huidige vorm. Bijna alle siga retten in Nederland zijn namelijk die veelbesproken 'sjoemelsigaret- ten': peuken met kleine gaatjes. Die gaatjes laten zuurstof toe, waardoor je minder slechte stoffen zou moe ten inhaleren. Maar, en daar draait alles om, meetmachines houden geen rekening met het feit dat je met je mond en vingers een deel van die gaatjes afsluit en dus veel meer rommel binnenkrijgt dan is toegestaan. De tabaksindustrie weet dat, zeg gen de aangevers, en zou dus geen sigaretten met filtergaatjes moeten produceren. Als de rechter inder daad zegt dat dat niet meer mag, krijg je sigaretten zonder gaatjes en noodgedwongen veel minder nico tine. Daar heb je als verslaafde roker niks aan. Dus óf je moet er 200 per dag roken en heel diep inhaleren, óf stoppen. Een overgangsperiode van enkele jaren voor die miljoenen verslaafde Nederlanders, zou een oplossing kunnen zijn. vrijdag 2 februari 2018 'Ik had kanker nodig om te stoppen met roken' Victor Schildkamp Amsterdam De site ikwilstop- penmetrokennu.nl geeft tal van mid delen om te stop pen. We kiezen er vijf: Eigenlijk een anti depressivum. Maar remt ook ontwen ningsverschijnselen die optreden als je stopt met roken, want het maakt do- pamine vrij en dus voel je je beter. Helpt het verlangen naar nicotine te ver minderen. Dit pro duct is verkrijgbaar in drie varianten: als kauwgom, zuigtablet en pleister. Bij lasertherapie wordt een laserpen op tientallen punten op je lichaam ge richt waardoor en- dorfinen vrijkomen. Dat vermindert de trek in een sigaret. Bekende naam. Legt haarfijn de mecha nismen bloot die een roker doen roken. Wie dat in ziet, realiseert zich dat stoppen met roken eigenlijk heel makkelijk is. Zegt hij. Vergroot de wils kracht, laat tabak vies smaken en neemt ontwennings verschijnselen voor een deel weg. A Caroline Griep rookte 35 jaar maar is er nu vanaf, fotomarcookhuizen De strafzaak tegen tabaksprodu centen roept vragen op. Is dit het einde van de sigaret? En waarom wordt vet eten niet aangepakt? IWat is het verschil met vet eten en drank? 2 Waarom duurt het zo lang tot het Openbaar Ministerie beslist om tot vervolging over te gaan? 3 Is er ooit eerder zo'n rechts zaak geweest? 4 Wat gebeurt er als er een strafzaak komt? 5 Wat als justitie besluit niet tot vervolging over te gaan? 6 Wat als de aangevers de rechtszaak winnen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4